DZIŚ JEST:   05   CZERWCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Bonifacego-Winfryda, męczennika
 
 
 
 

Świat po pandemii będzie „niczyj”? USA mogą dokonać „rozłączenia” od Chin

Świat po pandemii będzie „niczyj”? USA mogą dokonać „rozłączenia” od Chin
fot. Wikipedia/US Embassy Canberra

Prezydent Donald Trump coraz poważniej zastanawia się nad ekonomicznym rozłączeniem (decouplingiem) Stanów Zjednoczonych od Chin. W Waszyngtonie uznano, że globalizacja zanadto sprzyja rosnącym ambicjom Państwa Środka – pisze Paweł Paszek z „Warsaw Institute”.

 

Polski think tank Warsaw Institute przekonuje, że Stany Zjednoczone coraz poważniej zastanawiają się nad dokonaniem ekonomicznego rozłączenia z Chinami, tzw. decouplingu. „W Waszyngtonie wyklarował się pogląd, że globalizacja sprzyja rosnącym ambicjom ChRL, a współzależność gospodarcza stanowi potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa USA. Pandemia koronawirusa najprawdopodobniej doprowadzi do zahamowania procesów globalizacji i przyspieszy działania Waszyngtonu na rzecz decouplingu z Chinami” - czytamy w analizie think tanku przygotowanej przez Pawła Paszka.

 

„Zarówno w trakcie kampanii prezydenckiej w 2016 r., jak i po zwycięskich wyborach, Prezydent Donald Trump ostro krytykował poprzednie administracje za ich pobłażliwe podejście wobec Chin. W jego przekazie, liberalna polityka oparta na przekonaniu, że w miarę rozwoju gospodarczego Państwo Środka ulegnie stopniowej demokratyzacji, okazała się być strategicznym błędem. Chiny nie tylko stały się bogatsze i potężniejsze, ale ponadto od objęcia władzy przez Xi Jinpinga zaczęły w sposób bardziej asertywny dochodzić swoich interesów na arenie międzynarodowej” - zauważa Paszek.

 

Jak dodaje ekspert, doszło w Chinach do centralizacji władzy w rękach najwyższego przywódcy; Pekin zaostrzył też politykę wobec chrześcijan, zarówno katolików jak i protestantów, i to mimo podpisania specjalnej umowy z Watykanem. Wzmocniły się też represje wobec ludności ujgurskiej we Wschodnim Turkiestanie (Xinjiang).

 

Według Paszka Chińczycy są jednymi z głównych beneficjentów globalizacji oraz swobodnego przepływu towarów w ramach systemu WTO. A jednak, twierdzi autor, okno strategicznych możliwości właśnie się zamyka. Amerykanie i inne największe gospodarki świata uznały, że Chiny mogą zagrozić ich dominacji w globalnych łańcuchach wartości.

 

„W opinii obecnych i byłych doradców prezydenta Trumpa takich jak: Peter Navarro, Steve Bannon czy gen. Robert Spalding, rozłączenie jest konieczne, by powstrzymać wzrost potęgi Chin i zabezpieczyć pozycję Stanów Zjednoczonych. Zgodnie z tą logiką, procesy globalizacji przestały sprzyjać realizacji amerykańskich interesów, dlatego konieczne stało się ich częściowe odwrócenie” - pisze Paszek.

 

Autor przekonuje, że jest też możliwa bardziej umiarkowana wersja decouplingu, która polegałaby na próbie „wyłączenia Chin z międzynarodowych łańcuchów dostaw i przepływu kapitału bez rezygnacji z idei zglobalizowanego systemu”.

 

„Pandemia SARS-CoV2 udowodniła, że dążenie do optymalizacji produkcji częściowo odziera państwa ze zdolności do suwerennego działania w obliczu kryzysu, uzależniając je od importu sprzętu medycznego i odzieży ochronnej. Można wnioskować, że bolesne doświadczenia nierównej walki z wirusem przy deficytach sprzętu i materiałów skłonią wielu decydentów do przeniesienia części zakładów z powrotem do kraju” - pisze dalej autor.

 

Pekin jest według Paszka zaniepokojony obecną sytuacją.

 

„Z sygnałów płynących z czołowych chińskich mediów jak: Xinhua, Renmin Ribao czy Global Times wynika, że Pekin odbiera zachodzące zmiany jako wysoce niekorzystne. Decoupling jest w nich przedstawiany jako narzędzie nacjonalistycznej i nieodpowiedzialnej polityki, za którą zapłaci cały świat. Podobny wydźwięk miał również szczyt G20, w trakcie którego prezydent Xi Jinping podkreślał znaczenie utrzymania nieskrępowanego przepływu towarów” - czytamy w analizie.


Według autora do przełomu na linii USA-Chiny może dość po uporaniu się z koronawirusem. „Dla Chin pandemia połączona z decouplingiem oznaczać będzie koniec marzeń o statusie mocarstwa uniwersalnego i osiągnięciu poziomu życia zbliżonego do państw najwyższej rozwiniętych. Załamanie koniunktury gospodarczej stanowić będzie również ogromne wyzwanie dla legitymizacji KPCh, która poparcie klasy średniej zawdzięcza przede wszystkim poprawie poziomu życia” - wskazuje autor.

 

W jego ocenie świat, który wyłoni się po pandemii, będzie w większym niż dotąd stopniu „niczyj”, bo zarówno USA jak i Chiny będą zmuszone do ograniczenia swojej aktywności międzynarodowej.

 

 

Źródło: warsawinstitute.org

Pach

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

 

Czytaj także:
DATA: 2020-04-06 08:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Co do roli środowisk żydowskich i ewangelickich mesjanistow od Trumpa tropy masz tutaj: yt "RABINI - ZARAZA - WYBORY - Ewa Pawela". PiS jest na ich usługach. Miłego dnia życzę.
2 miesiące temu / @Jazzz
 
@Jazzz: Owszem. Lecz dlaczego nie dopuszczasz, dla mnie bardzo prawdopodobnej, skoordynowanej operacji "Covid 19" rozpoczętej przez amerykańskich wojskowych w czasie olimpiady Wuhan w Chinach? Chiny zapowiedziały odwet. Co do zamiarów USA przeczytaj to : www.pch24.pl/koronawirus-grozny-takze-dla-wolnosci-obywatelskich--model-chinski-zyskuje-poklask-rowniez-w-usa,74920,i.html. Jeśli planują nowy porządek, mogli to zrobić wspólnie.
2 miesiące temu / myśleć
 
Ciekawe, jaki ma plan na "odłączenie" od więzów ogromnego zadłużenia USA wobec Chin.
2 miesiące temu / Ruben
 
Od zawsze jestem zdziwiony zachwytami nad "cudami gospodarczymi" w CHIŃSKIEJ REPUBLICE LUDOWEJ. Jeszcze bardziej jestem zdziwiony pobłażliwością państw wobec komunistycznego reżimu. A już farsą jest cytowanie i pełna wiara w to co mówią funkcjonariusze ludowego sekretariatu propagandy i informacji. Przykładów działania komunistycznych krwawych reżimów, mamy tak dużo, że już czas aby kraje demokratyczne zrozumiały co to jest komuna. A CHIŃSKĄ REPUBLIKĄ LUDOWĄ ludzie się fascynują. Tymczasem setki tysięcy obywateli tego totalitarnego państwa siedzą w obozach koncentracyjnych, a jeszcze więcej w obozach pracy. Prawdopodobnie to obozy pracy są patentem na osiągnięcie sukcesów gospodarczych, bo zapłata za ciężką pracę tych ludzi są dwie miseczki ryżu dziennie. I życie. Tłumaczcie swoim dzieciom czym była komuna, bo świadomość młodych jest mała. Rozumiem ludzi z zachodu, mogą nie wiedzieć, bo tego nie przeżyli, ale naszym obowiązkiem jest ostrzegać świat przed komuną.
2 miesiące temu / Jazzz
 
RPO przekazał skargę obywatela z prośbą o odpowiedź do rządu RP w dniu 24.02.2020. Jak myślicie, czy koronawirus nie jest dla rządu RP ratunkiem?
2 miesiące temu / doc
 
@ mamy szansę? \\ W rejestrze Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych U.S. Securities and Exchange Commission, strona sec.gov jako podmiot zarejestrowany przez polskie Ministerstwo Finansów figuruje POLAND REPUBLIC OF \\ Podmiot o nazwie: "POLAND REPUBLIC OF", ma logo tożsame z godłem Polski. Opis i dalsze informacje wskazują, że Ministerstwo Finansów zarejestrowało Polskę jako korporację firmę.\\ Art. 1 Konstytucji głosi, iż Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli.
2 miesiące temu / Ryś
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.