DZIŚ JEST:   09   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
Św. Teresy Benedykty od Krzyża
Św. Kandydy Marii od Jezusa
 
 
 
 

„Świat był nadmiernie zadłużony już przed COVID-19, a teraz będzie tylko gorzej”. To zahamuje rozwój?

„Świat był nadmiernie zadłużony już przed COVID-19, a teraz będzie tylko gorzej”. To zahamuje rozwój?
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (Gerd Altmann)

Wstrzymanie wielu światowych gospodarek z powodu pandemii COVID-19 spowodowało groźbę ekonomicznej stagnacji. Liczne rządy – w myśl dominujących paradygmatów – zdecydowały się „sypnąć groszem”, by podtrzymywać oraz stymulować gospodarkę. Jednak mało kto zgromadził środki na „czarną godzinę”, a większość państw zdecydowało się reagować w oparciu o zadłużanie. W dalszej perspektywie może być to jednak droga donikąd. Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda – Kenneth Rogoff i Carmen Reinhart – uważają bowiem, że przekroczenie pewnego poziomu długu w relacji do PKB hamuje dalszy rozwój. To jednak nie wszystko, gdyż warto pamiętać, że im bardziej jesteśmy zadłużeni, tym w większym stopniu pozostajemy podatni na rozmaite naciski, których realizacja wcale nie musi leżeć w naszym interesie gospodarczym, politycznym czy społecznym.

 

„Jak wykazali w swoich pracach profesorowie z Uniwersytetu Harvarda, Kenneth Rogoff i Carmen Reinhart, po przekroczeniu progu 90 proc. w relacji długu publicznego do PKB wzrost gospodarczy istotnie hamuje. Klub krajów, które przekroczyły ten pułap, składa się m.in. z Hiszpanii, Francji, Włoch, Belgii, USA i z bijącej w tej materii wszelkie rekordy Japonii. Kiedy takie potęgi łapią zadyszkę, mniejsze, rozwijające się gospodarki – nawet jeśli wciąż żwawe – strat w kontekście całego globu nie nadrobią. A gdy się w końcu wzbogacą, też zaczną się nadmiernie zadłużać w relacji do swoich możliwości” – podaje forsal.pl zauważając, że nowo wybrana główna ekonomistka Banku Światowego Carmen Reinhart należy do grona ekspertów zainteresowanych raczej zmniejszaniem się poziomu zadłużenia państw niż jego zwiększaniem.

 

„Świat był nadmiernie zadłużony już przed COVID-19, a teraz będzie tylko gorzej – do tego stopnia, że zobowiązania nagromadzone w trakcie stymulowania gospodarki mogą upośledzić przyszłą dynamikę jej wzrostu. A nawet doprowadzić do fali rządowych niewypłacalności. Na tę dość prawdopodobną okoliczność dobrze mieć na pokładzie takiego eksperta jak Reinhart” – pisze Sebastian Stodolak.

 

Liczni ekonomiści głównego nurtu co prawda uważają, że w sytuacji nagłego lockdownu nikt nie miał czasu na tworzenie bilansów zysków i strat, więc władze korzystały z dostępnych narzędzi, takich jak zwiększanie wydatków publicznych finansowanych np. z obligacji, które łatwo było sprzedać. Takie działania będą miały jednak swoje długofalowe, negatywne konsekwencje.

 

Z danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego wynika, że w ramach walki z ekonomicznymi skutkami COVID-19 rządy wpompowały lub wpompują w gospodarkę 8 bln dolarów, czyli równowartość blisko 10 proc. całego globalnego PKB. Działania doprowadzą do wzrostu zadłużenia rozwiniętych gospodarek ze średnio 100 proc. PKB aż do ponad 120 proc. W przypadku gospodarek rozwijających się nastąpi skok z około 53 do 60 proc., zaś w państwach najbiedniejszych z 43 do 46 proc. W przypadku krajów niezamożnych wzrost może być jednak boleśniejszy (np. zadłużanie się w obcych walutach), co przekłada się na wyższe koszty obsługi długu.

 

Z analiz Komisji Europejskiej wynika, że w 2019 roku 16 krajów UE zanotowało nadwyżkę budżetową. W tym roku liczba takich państw wyniesie zero. Najwyższy deficyt odnotują Włochy (11,1 proc.), Hiszpania (10,1 proc.) oraz Francja (9,9 proc.). Tuż za podium znajdzie się Polska (9,5 proc.). Z kolei dług publiczny w Unii Europejskiej wzrośnie o 12 pkt proc. do 92 proc. PKB. Jeśli jednak kraje nie odejdą od dominujących paradygmatów zakładających konieczność stymulowania gospodarki przed władze centralne, budżety z deficytem mogą występować także w kolejnych latach.

 

 

Źródło: forsal.pl

MWł

 

 


DATA: 2020-07-02 15:20
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Gospodarka światowa tonie ale covid nie jest tego początkiem a kolejnym etapem. Już po poprzednim kryzysie ta gospodarka się nie podniosła tylko na jakiś czas się uratowała poprzez te metody które zastosowała. Wiadomo że ci co sobie nie radzili przez pandemie będą resztę ciagneli w dół bo ci co sobie radzili byli w mniejszości więc nie są w stanie ciągnąć wszystkiego w górę. Samo to że największa gospodarka czyli USA ma kłopoty ma w tym znaczenie. Takie rewolucyjne potem rzeczy jak wprowadzanie czegoś absolutnie nowego odnosi też na jakiś czas sukcesy.
1 miesiąc temu / pl
 
Bez przesady. Kraje bez długów rozwijają się w tempie 0% - np. Rosja
1 miesiąc temu / ala wilk
 
To matrixowe ZOO zaczyna się w końcu rozpadać. System jest tak zabetonowany a ludzie tak uwikłani w różne sprawy że dla większości z nich będzie to wielkim szokiem. Ale to się musi stać.
1 miesiąc temu / Garfield
 
Przykro mi, ale pomylilas portale. Tutaj rządzą "kapitalisci". Corka musi sobie radzić. A ja z doswiadczenia powiem, ze jesli zaufasz Bogu to i pieniadze sie znajda. Wazne by nie narzekac i nie stawiac siebie lub pieniedzy na pierwszym miejscu. Bog daje tyle ile trzeba.
1 miesiąc temu / [email protected]
 
Jest popyt i jest podaż. Dodatkowo mieszkania kupione u deweloperów są tańsze i zyskują w czasie. Mieszkania z drugiej ręki są droższe i raczej ich wartość się nie zmienia o ile z czasem nie maleje, bo stan budynku się pogarsza.
1 miesiąc temu / @Wanda
 
Fikcyjne pieniądze
1 miesiąc temu / Mati
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.