DZIŚ JEST:   22   LUTY   2019 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 63  >   KOŚCIÓŁ

Świadczyć, że piekło jest

Świadczyć, że piekło jest
fot. Bridgeman Art Library/PhotoPower

Komu dziś starcza jeszcze sił, by przypominać, że istnieje piekło? Czy mówienie o tym ma sens, skoro większość chrześcijan już od dawna w to nie wierzy?

 

Katolicy z przełomu wieku XX i XXI przyzwyczaili się już do rozmaitych herezji. Przykładów nieprawowierności było bowiem w ostatnim półwieczu tak wiele, że aby je wszystkie wymienić, trzeba by poświęcić setki stron maszynopisu. Jednak w przeciwieństwie do średniowiecza nikt już dziś nie spiera się o filioque. Błędy powielane przez niektórych katolików w naszej epoce najczęściej dotyczą sfery moralnej i społecznej nauczania Kościoła. Im więcej czasu mija od soborowego otwarcia na świat, tym herezje są głupsze i jednocześnie bardziej niebezpieczne. Dziś bowiem okazuje się, że wielu katolików – w tym prominentnych hierarchów – za nic ma nie tylko nauczanie wcześniejszych soborów, pisma świętych czy uznane przez Kościół objawienia Najświętszej Maryi Panny. Wielu z nas wydaje się dziś, że aby pozostać dobrym katolikiem z szansą na zbawienie duszy, nie trzeba brać na poważnie nawet… słów Jezusa Chrystusa zapisanych na kartach Ewangelii.

Najlepszym przykładem na zobrazowanie tej zdumiewającej postawy jest deklarowana dziś coraz częściej kuriozalna wiara w… nieistnienie diabła i piekła.

 

Tak, tak! Żyje obok nas bardzo wielu katolików, którzy dali się przekonać, że Boże Miłosierdzie polega na wpuszczeniu do Nieba wszystkich bez wyjątku, a diabeł jest wymysłem starodawnych dziejów, albo że wraz z Ofiarą Chrystusa na krzyżu istnienie piekła (lub przynajmniej trafianie dusz w jego odmęty) zostało niejako anulowane.

 

Konstrukt i znikanie dusz

 

Najgłośniejszym przykładem tego typu postawy okazała się wypowiedź generała jezuitów, który stwierdził wprost, że diabeł nie istnieje. Według „czarnego papieża”, szatan jest tylko konstruktem myślowym. Stworzyliśmy sobie symboliczne figury takie jak diabeł, żeby symbolizowały zło. Również kondycja społeczna może reprezentować tę postać, ponieważ są ludzie działający na rzecz zła, ponieważ znajdują się w środowisku, w którym trudno jest postępować inaczej – orzekł Arturo Sosa Abascal SJ.

 

Słowa te zaszokowały katolików na całym świecie, ale okazało się, że zaledwie kilka miesięcy później sytuacja jeszcze się pogorszyła, gdyż podobne sformułowania zalały czołówki gazet, opatrzone wizerunkiem… Ojca Świętego. Otóż według jednego z nestorów włoskiego lewactwa, papież miał powiedzieć mu, że ci, którzy okażą skruchę, otrzymają wybaczenie i zajmą miejsce pośród kontemplujących Boga. Natomiast ci, którzy nie wyrażą żalu, nie będą mogli otrzymać przebaczenia – znikną. Piekło nie istnieje, istnieje unicestwienie grzesznych dusz. Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej wydało oświadczenie, w którym napisano iż żadne zdanie z tego wywiadu nie powinno być uznawane za wierną transkrypcję, ale ani jedna konkretna treść tego wywiadu (piątego już przeprowadzonego z papieżem przez Eugenio Scalfariego) nie została zdementowana.

 

W tej sytuacji nikogo nie powinno więc dziwić rozprzestrzenienie tego typu błędów wśród katolików o znacznie niższej randze w Kościele. Według badań większość z nas nie wierzy dziś w wieczną karę po śmierci. W naszym kraju – wciąż przecież wybijającym się na mapie katolickiej ortodoksji – kilka lat temu wiarę w istnienie piekła deklarowało zaledwie 31 procent Polaków! Jako katolicy deklarowało się zaś wówczas około 90 procent pytanych!

 

---

 

Krystian Kratiuk

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@ewa to nie kpina. Bóg w swej dobroci, tak uczynił niebo, że ci którzy są bliżej Niego na ziemi. Będą bliżej Niego w Niebie. Skrucha i prośba o wybaczenie jest niezwykle ważna. Czytając kilka opisów piekła, wiem że nie chce tam trafić i nie życzę tego nikomu nawet największym wrogom. Pragnę ich Zbawienia i za to się modlę. Nie mi decydować kto z nas będzie bliżej Boga. Najważniejsze aby być przy Nim i cieszyć się jego obecnością, reszta nie ma znaczenia.
6 miesięcy temu / Kamil
 
cyt"według jednego z nestorów włoskiego lewactwa, papież miał powiedzieć mu, że ci, którzy okażą skruchę, otrzymają wybaczenie i zajmą miejsce pośród kontemplujących Boga" -? a nie tak powiedział Jezus do łotra? wychodzi że wystarczy po grzesznym życiu okazać skruchę ,czy to nie kpina z tych co całe życie żyli w cnocie
7 miesięcy temu / ewa
 
TO JEST SUKCES SZATANA ŻE WIĘKSZOŚĆ W NIEGO NIE WIERZY ALE BARDZO SIĘ ZDZIWIĄ PO ŚMIERCI .....
7 miesięcy temu / qqb
 
 

Pewna siostra zakonna ustawicznie adorowała Najświętszy Sakrament. Gdy pytano ją, co robi przez tyle godzin, odpowiadała: „Cóż robić przed Panem Jezusem? Dziękować, kochać i błagać. To wszyscy całą wieczność czynić będziemy". Jeśli więc chcemy zyskać obfite owoce z naszych nawiedzeń Najświętszego Sakramentu, bierzmy z niej przykład

 
 

Papież Bonifacy VIII wydał bullę ustanowiającą rok 1300. Rokiem Jubileuszowym. Związana z uroczystościami możliwość uzyskania odpustu ściągnęła do Rzymu ogromne tłumy pielgrzymów. Zapoczątkowało to tradycję żywą w Kościele aż do dzisiaj. W 1343 roku Ojciec Święty Klemens VI ogłosił, że odpusty te należy obchodzić co 50 lat. Kolejnej zmiany dokonał Urban VI  (1389) wyznaczając ich częstotliwość na co 33 lata. Obecnie, zgodnie z zarządzeniem papieża Pawła II z 1470 roku Rok Jubileuszowy obchodzony jest raz na 25 lat.

 

Minister spraw zagranicznych Izraela, który w ostatnich dniach zasłynął wypowiedzią, że „Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki” podkreślił, że nie przeprosi za swoje skandaliczne słowa. Dodał jednocześnie, że „wielu Polaków współpracowało z nazistami”. 

 

Abp Carlo Maria Vigano opublikował kolejny list otwarty skierowany do papieża Franciszka oraz przewodniczących poszczególnych Episkopatów. W swym liście hierarcha nawiązuje do watykańskiego spotkania poświęconego nadużyciom seksualnym i przypomina postawę św. Piotra, który nawrócił się i podążał za Chrystusem. 

 

Dzieło św. Piotra Damianiego pt. „Liber Gomorrhianus” to traktat, który zawiera niezwykle cenne wskazówki mówiące o tym, dlaczego nie należy milczeć w sprawie problemu homoseksualizmu wśród duchownych. Warto przypomnieć, że Św. Damiani otrzymał pełne wsparcie świętego papieża – Leona IX.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.