DZIŚ JEST:   28   STYCZNIA   2021 r.

Św. Tomasza z Akwinu,
Doktora Kościoła
Bł. Juliana Maunoir
 
 
 
 

zm. 784

Św. Wirgiliusz z Salzburga

Św. Wirgiliusz z Salzburga
Św. Wirgiliusz
#KOŚCIÓŁ    #HISTORIA    #BISKUP    #ŚWIĘTY    #PATRON

Irlandzki święty znany jako Wirgiliusz z Salzburga nosił celtyckie imię Fergal, a z powodu braku łacińskiego odpowiednika mówiono doń Wirgiliusz.  Nie wiadomo gdzie i w którym roku się urodził, pierwsza natomiast zanotowana data z jego życia to rok 742, kiedy to ów iroszkocki mnich opuścił ojczyznę, by szukać chwały Bożej i zbawienia dusz na kontynencie.


Dotarł na ziemie Franków, gdzie spotkał się z życzliwym przyjęciem Pepina Krótkiego, majordoma Neustrii i Burgundii, a późniejszego króla Franków i współtwórcy Państwa Kościelnego. Zatrzymał on świątobliwego zakonnika na swym dworze, pragnąc czerpać od niego Boską naukę i nasycić się owocami cnót opatrznościowego przybysza. Ojciec Wirgiliusz nie pozostawał dłużny – poświęcając się ewangelizacji dworu i ludu frankońskiego, podejmując posty i pokutę w intencji ich zbawienia.


Pepin polecił Wirgiliusza księciu bawarskiemu Odylonowi, który ofiarował mu naprzód opactwo klasztoru św. Piotra w Salzburgu, potem zaś stolicę biskupią. W międzyczasie Święty odbył prawdopodobnie podróż do Rzymu, a do Bawarii dotarł w roku 746. Nie od razu przyjął sakrę biskupią, nie czując się godnym tej wielkiej w Kościele godności. Na początku sprawował co prawda faktyczne rządy, ale formalnie biskupstwo powierzył swemu przyjacielowi rodem z Irlandii, św. Dodonowi, potem dopiero zajmując jego miejsce.


Podczas rządów diecezją salzburską biskup Wirgiliusz wspierał działalność misyjną św. Ruperta, wszedł natomiast w spór z wielkim angielskim świętym działającym na germańskich ziemiach i zwanym Apostołem Niemiec – św. Bonifacym. Odbywał on akurat podróż po Bawarii, chcąc zaprowadzić karność w diecezji. Obaj święci spierali się o dwie sprawy, ważność chrztu udzielanego niedbale przez niezdyscyplinowane duchowieństwo i o kwestię kulistości Ziemi, za czym optował Wirgiliusz. Sprawa doszła nawet do papieża, ale w końcu została rozwiązana polubownie.


W roku 748 rozpoczął Święty budowę nowej katedry w Salzburgu, która powstała pod wezwaniem św. Ruperta, apostoła Bawarii, którego relikwie tam właśnie przeniesiono. Zasługą biskupa salzburskiego jest też poświęcenie kaplicy w Oeting (obecnie Altötting), potem przebudowanej na kościół, gdzie do dziś znajduje się ważne dla Bawarii sanktuarium maryjne. W ostatnich latach życia prowadził też działalność misyjną w Karyntii. Po powrocie z wizytacji kanonicznej w roku 784 zachorował śmiertelnie i, przygotowawszy się solidnie do stanięcia przed sądem Chrystusa Pana, zakończył swą doczesną wędrówkę. Papież Grzegorz IX zaliczył biskupa Salzburga w poczet świętych w roku 1233.

 

Kościół wspomina św. Wirgiliusza z Salzburga 27 listopada.

FO


DATA: 2019-11-27 11:59
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
17
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.