DZIŚ JEST:   07   LIPCA   2020 r.

Bł. Benedykta XI, papieża
 
 
 
 

ok. 530 – ok. 600

Św. Wenancjusz Fortunat

Św. Wenancjusz Fortunat
#KOŚCIÓŁ    #HISTORIA    #ŚWIĘTY    #PATRON    #POEZJA

Pochodzący z Italii Wenancjusz Fortunat, biskup Poitiers, zasłynął jako autor hymnów na cześć Krzyża Świętego. Umiłował to, co świat ma za głupstwo, czyli zbawczą moc Męki Pańskiej i Jej poświęcił swój talent poetycki. Właściwie nazywał się on Venantius Honorius Clementianus Fortunatus. Urodził się niedaleko miejscowości Treviso w północnych Włoszech. Studiował w Rawennie, gdzie zapoznał się z dziełami Wergiliusza, Horacego i Owidiusza, a także z twórczością poetów chrześcijańskich.


Był ochrzczony i praktykował wiarę, lecz minęło wiele lat, zanim zdecydował się na wybór stanu. Wenancjusz był ciekaw świata i miłował podróże, żył więc jako wędrowny poeta, zatrzymując się w różnych miejscach na dłużej. Pierwsza odnotowana podróż była wszakże podróżą świętą – pielgrzymował bowiem do grobu św. Marcina z Tours, ponieważ dzięki jego wstawiennictwu został uleczony z ciężkiej choroby oczu. Nota bene kult tego świętego i świątyni, w której spoczywały jego szczątki, był w Wiekach Średnich bardzo rozpowszechniony i niejedna znana postać zawdzięczała mu uzdrowienie (np. św. Grzegorz z Tours).


Celowo zbaczał z trasy, aby zwiedzić między innymi Noricum, Szwabię i Metz. Zostawiał zaś po sobie okolicznościowe wiersze u różnych gospodarzy i przyjaciół. W końcu dotarł na dwór Merowingów, zapewne, by zostać nadwornym literatem. Nie zabawił tam jednak długo. Udał się następnie do Paryża, Reims i Tours, gdzie poznał tamtejszego biskupa św. Grzegorza i nawiązał z nim przyjaźń. W końcu dotarł do Poitiers i zamieszkał przy klasztorze, którego przełożoną była św. Radegunda. Pełnił tam funkcję sekretarza.


Dopiero tej świętej służebnicy Bożej udało się nakłonić podróżnika do ustatkowania się i przyjęcia święceń kapłańskich. Jego żarliwa miłość do Ukrzyżowanego i nabożeństwo do Jego bolesnej Męki ujawniły się w twórczości poetyckiej z tego okresu. Z okazji sprowadzenia relikwii Krzyża Świętego przez cesarza Justyna II napisał dwa hymny: Vexilla Regis (Sztandary Króla) i Pange, lingua, gloriosi proelium (Sław, języku, chwalebną walkę). Pieśń O Redemptor do dziś włączona jest do liturgii poświęcenia olejów w Wielki Czwartek. Poza tym Wenancjusz Fortunat był autorem żywotów świętych i pism katechetycznych kierowanych do katechumenów czy też chociażby Objaśnienia do modlitwy Pańskiej.


Biskupem Poitiers Święty został niedługo przed śmiercią, w roku 600. Jego kult zyskał lokalne zatwierdzenie przez hierarchię Galii, a przetrwał głównie za sprawą obecności jego tekstów w liturgii Kościoła.

 

Kościół wspomina św. Wenancjusza Fortunata 14 grudnia.

FO


DATA: 2012-12-13 15:19
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.