DZIŚ JEST:   08   SIERPNIA   2020 r.

Św. Dominika Guzmana
Św. Emiliana, biskupa
Św. Zefiryna z Malii
 
 
 
 

17 kwietnia 1865 – 29 maja 1939

Św. Urszula Ledóchowska

Św. Urszula Ledóchowska
św. Urszula Ledóćhowska, fot. Źródło 1/2012

Przykład życia świętej Urszuli Ledóchowskiej stanowi ważny punkt odniesienia dla współczesnych katolików, poszukujących swych korzeni zarówno religijnych, jak i narodowych. Julia, bo takie imię otrzymała na chrzcie, urodziła się w Loosdorf w Austrii jako córka Antoniego Augusta hrabiego Halki-Ledóchowskiego herbu Szaława i Szwajcarki Józefiny de domo Salis-Zizers. Ojciec był rotmistrzem huzarów i szambelanem cesarskim, matka zaś jako czcigodna matrona była damą Orderu Gwiaździstego Krzyża, najważniejszego wówczas obok Orderu Złotego Runa odznaczenia w Cesarstwie Austro-Węgierskim i orderu Domu Habsburgów. Większość dzieci tego oddanego Kościołowi małżeństwa poświęciło się  służbie Bożej – siostry Julii Maria Teresa i Ernestyna zostały zakonnicami, zaś brat Włodzimierz jezuitą i pełnił urząd przełożonego generalnego Societatis Iesu.


Julia Ledóchowska wychowała się w sercu rozległej monarchii habsburskiej, nie znaczy to jednak, iż rodzice nie zakorzenili w niej polskiej tożsamości i nie przysposobili do służby walczącej o niepodległość Ojczyźnie, co miała udowodnić swą późniejszą działalnością. Gdy miała osiemnaście lat, rodzina postanowiła powrócić do Polski i zamieszkać we dworku w Lipnicy Dolnej koło Bochni, na ziemi, która wydała na świat świętego Szymona z Lipnicy (Murowanej). W wieku dwudziestu jeden lat hrabianka Ledóchowska postanowiła zasilić szeregi sióstr urszulanek i spełniła swój zamiar w Krakowie przyjmując imię zakonne Urszula.


Już w Krakowie siostra Urszula podejmowała pracę pedagogiczną z dziećmi, która okazała się jednym ze szczególnych charyzmatów, którymi obdarzył ją Pan Bóg. W roku 1907, z błogosławieństwem papieża świętego Piusa X, wyjechała do Petersburga, gdzie została przełożoną internatu przy polskim gimnazjum. Wydalono ją, gdy wybuchła wojna światowa i matka Urszula była zmuszona uchodzić najpierw do Szwecji, potem do Danii. Założyła tam szkołę dla dziewcząt i sierociniec dla dzieci polskich emigrantów. W Szwajcarii zaś wspomagała działalność Komitetu Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce, założony w 1915 roku przez Henryka Sienkiewicza i Ignacego Jana Paderewskiego.


W roku 1920 powróciła do Polski i wraz z petersburskimi urszulankami osiedliła się w Pniewie pod Poznaniem. Z powodu ustawicznego nabożeństwa do Męki Pańskiej, jakie rozpalało serce zakonnicy, uzyskała ona zgodę ojca świętego Benedykta XV na stworzenie osobnej gałęzi zakonu urszulanek – Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego. W ramach działalności zgromadzenia Święta zajmowała się nadal formacją młodych dziewcząt i opracowała charakterystyczną metodę pedagogiczną. Tam też w roku 1925 powołała pierwsze w Polsce koło Krucjaty Eucharystycznej podjętej z inspiracji Benedykta XV.


Będąc matką powierzonej sobie wspólnoty zakonnej i dziewcząt, w których kształtowała ideał katolickiej niewiasty, święta Urszula wpatrzona była w postać Królowej wszystkich niewiast i jej cnoty podawała za wzór do naśladowania swoim podopiecznym. Równocześnie pozostawała osobą niezwykle życzliwą i rozsiewającą wokół siebie krzepiącą pogodę ducha. Posilała się codziennie Chlebem Anielskim i to samo zalecała swoim wychowanicom jako pierwszy i najważniejszy środek do uświęcenia i wybudowania w sobie Bożego podobieństwa. Ośrodki wychowawcze prowadzone przez matkę Ledóchowską były ostoją chrześcijańskiego i staropolskiego porządku, ponieważ świątobliwa Matka świadoma była, iż wiara ojców jest podstawą duchowej wielkości Polski i przezornie rozpoczynała pracę dla Ojczyzny właśnie na poziomie wychowania młodych dziewcząt, by były zdolne sprostać wzniosłemu zadaniu bycia chrześcijańskimi żonami i matkami w czasach wielkiej wojny, a potem w okresie kształtowaniu suwerennej Rzeczypospolitej.


Urszula Ledóchowska zakończyła swą ziemską drogę w Rzymie, w opinii świętości. Beatyfikował ją w roku 1983 Jan Paweł II, zaś między świętych policzył ją tenże papież w roku 2003. Wówczas dokonano translacji jej zwłok do Pniew, w których spoczęły relikwie Świętej. Przy ekshumacji okazało się, iż doczesne szczątki matki Urszuli pozostają nienaruszone.

Kościół wspomina św. Urszulę Ledóchowską 29 maja.

FO


DATA: 2013-05-27 10:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.