DZIŚ JEST:   08   GRUDNIA   2019 r.

Niepokalane Poczęcie NMP
Św. Romaryka, opata
Św. Eutychiana, papieża
 
 
 
 

zm. 483

Św. Symplicjusz, papież

Św. Symplicjusz, papież
Św. Symplicjusz

Urodzony w Tivoli niedaleko Rzymu jako syn obywatela rzymskiego Castinusa, urząd Najwyższego Pasterza pełnił od roku 468. Symplicjusz przyjął godność wikariusza Jezusa Chrystusa w czasach niezwykle burzliwych. Coraz silniej zarysowywały się różnice polityczne i religijne między Zachodem a Wschodem, wśród chrześcijan grasowała herezja monofizytyzmu, a słabnące coraz bardziej cesarstwo zachodnie chyliło się ku upadkowi.


Coraz więcej biskupów i kapłanów przyjmowało błędne poglądy monofizyckie na temat natury Syna Bożego, co było pretekstem do buntu przeciwko prawowitej władzy następców świętego Piotra. Papież zabiegał o respektowanie ustaleń Soboru Chalcedońskiego z 451, który potępił monofizytyzm. Stawił też czoła namowom patriarchy Konstantynopola Akacjusza, który uzurpował sobie pozycję równą Namiestnikowi Chrystusa Pana. Wydał on wspólnie z cesarzem bizantyńskim Zenonem tzw. Henotikon, czyli list zawierający kompromisowe między ortodoksją a monofizytyzmem wyznanie wiary – Symplicjusz oczywiście je odrzucił, ale jego wpływ na wschodnie chrześcijaństwo, nad którym coraz większą hegemonię rozciągali władcy świeccy, stawał się coraz mniejszy. Herezja szerzyła się głównie na Wschodzie, w Syrii i Egipcie.


Święty papież był też świadkiem upadku cesarstwa zachodniego. Cesarzem był wówczas nieletni Romulus Augustulus, a faktyczną władzę pełnił jego ojciec Orestes, wódz naczelny armii rzymskiej. Jego oddziały składały się w większej części z różnych barbarzyńskich plemion, którzy jako foederati (sprzymierzeńcy) służyli cesarstwu. Zażądali oni od wodza nadań ziemskich, on jednak odmówił wiedząc, iż odbędzie się to kosztem latyfundiów obywateli rzymskich, na co nie zgodziłby się senat. Wobec tego wśród barbarzyńców wybuchł bunt, który w roku 476 pod przewodem germańskiego wodza Odoakera obalił panującego cesarza i ogłosił swego przywódcę królem. Odoaker poszukując nowej formy ustroju dla zdobytych przez siebie ziem, zwrócił się do Bizancjum, aby objęło władzę nad zachodnią częścią cesarstwa pod warunkiem, że on będzie namiestnikiem. Od roku 480 fikcyjną władzę sprawowało cesarstwo wschodnie, faktyczną zaś władca pogańskiego plemienia Germanów.


Symplicjusz zajmował się także organizacją dyscypliny dotyczącej udzielania sakramentów chrztu i spowiedzi. Zasłynął jako budowniczy, stawiając kościół świętego Andrzeja (San Andrea in Catabarbara) na Eskwilinie i rozpoczynając budowę bazyliki świętego Szczepana (San Stefano Rotondo) na wzgórzu Celio.

Kościół wspomina św. Symplicjusza 24 czerwca.

FO

 


DATA: 2012-06-21 18:01
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.