DZIŚ JEST:   17   STYCZNIA   2021 r.

II Niedziela zwykła
Św. Antoniego, opata
Św. Sulpicjusza II
 
 
 
 

zm. 701

Św. Sergiusz I, papież

Św. Sergiusz I, papież
#KOŚCIÓŁ    #HISTORIA    #PAPIEŻ    #ŚWIĘTY    #PATRON

Syryjczyk pochodzący z Antiochii, a urodzony w sycylijskim Palermo, przybył do Rzymu za panowania papieża Adeodata II, zaś z rąk Leona II przyjął święcenia kapłańskie. Po śmierci papieża Konona dokonano rozdwojonej elekcji – jedno stronnictwo wybrało diakona Teodora, drugie archidiakona Paschalisa. Ten drugi poprosił egzarchę raweńskiego o wsparcie zbrojne w uzyskaniu papieskiego tronu. Oba stronnictwa, pragnąc uniknąć większych sporów, porozumiały się i w roku 687 obrały namiestnikiem świętego Piotra prezbitera kościoła św. Zuzanny na Kwirynale – Sergiusza.


Do Rzymu przybył jednak namiestnik Rawenny i trzeba była zapłacić okup obiecany przez niegodnego kandydata Paschalisa. Po zamieszaniu związanym z elekcją czekało papieża pocieszenie w postaci nawróconej duszy – mianowicie król Caedwalla z Wessexu wyruszył z pielgrzymką do Wiecznego Miasta, aby przyjąć chrzest z rąk wikariusza Jezusa Chrystusa.


W roku 692 cesarz bizantyński Justynian II zwołał w Konstantynopolu synod in trullo (czyli pod kopułą – w sali pałacowej), który nazwano bezprawnie soborem powszechnym. Do obrad nie zaproszono biskupów Zachodu i przyjęto uchwały wymierzone w prymat Głowy Kościoła. Wobec owej gnieżdżącej się na Wschodzie pychy – jaka w końcu doprowadziła do tragedii odłączenia się od Mistycznego Ciała Chrystusa, którym jest Kościół katolicki – Najwyższy Pasterz nie mógł pozostać bierny. Odmówił zatwierdzenia postanowień zbójeckiego synodu i potępił jego twierdzenia (również te wymierzone przeciwko celibatowi duchowieństwa).


Zdecydowana postawa papieża wywołała gniew basileusa. Wysłał on wojsko dla pojmania Sergiusza, ale wyprawa spotkała się ze skutecznym oporem stronników papieskich i ludności rzymskiej. Dowódca oddziałów cesarskich uniknął śmierci tylko dlatego, że wstawił się za nim Ojciec Święty – chowający w sercu miłosierdzie również dla swych wrogów.


Święty Sergiusz wspierał działalność misyjną – na prośbę króla Franków Pepina Średniego konsekrował na biskupa Willibrorda, późniejszego świętego, i zezwolił na jego apostolat wśród ludu Fryzów. Odnowił ponadto Bazylikę Świętego Piotra i kościół Świętej Zuzanny, a Martyrologium rzymskie notuje, że to on wprowadził śpiew Agnus Dei do liturgii Mszy Świętej. Był też gorliwym czcicielem Bogarodzicy, o czym świadczy ustanowienie przez niego święta Matki Bożej Gromniczej i zarządzenie uroczystych procesji w święta Jej narodzin, zwiastowania, oczyszczenia i zaśnięcia.

 

Kościół wspomina św. Sergiusza I papieża 8 września.

FO


DATA: 2012-09-07 17:40
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.