DZIŚ JEST:   21   SIERPNIA   2018 r.

Św. Piusa X, papieża
Św. Apolinariusza
 
 
 
 

ok. 480 – 547

Św. Scholastyka z Nursji

Św. Scholastyka z Nursji

Św. Scholastyka wraz ze św. Benedyktem z Nursji stanowią fenomen chyba jedyny w swoim rodzaju – sławny patron Europy był bowiem jej bliźniaczym bratem i oboje zostali wyniesieni do chwały ołtarzy. Przyszli na świat w dobrej katolickiej rodzinie w środkowej Italii i od dziecka podążali ścieżką świętości. Scholastyka była zafascynowana duchowością swego brata, a gdy został on przełożonym zgromadzonej przez siebie wspólnoty w Subiaco, poszła w jego ślady, zakładając klasztor żeński urządzony według reguły napisanej przez Benedykta.

           
Niewiele wiadomo na temat życia Scholastyki z Nursji, św. Grzegorz Wielki opisuje natomiast dokładnie jej ostatnie spotkanie z bratem. Mieli oni zwyczaj spotykania się raz do roku i prowadzenia długich rozmów o sprawach Bożych. Chwalili Boga przez cały dzień, poszcząc, wieczorem zaś siadali do kolacji i kontynuowali pobożne dysputy. Pewnego razu podczas odwiedzin Benedykta w klasztorze żeńskim rozmowa była tak owocna, że Scholastyka zaczęła namawiać go, by został na noc, aby mogli ją dokończyć.


Święty zaoponował stanowczo, przekonując, iż musi wracać do swojego zgromadzenia. Wówczas nieustępliwa niewiasta wzniosła oczy ku niebu i przedstawiła Panu Bogu swą gorącą prośbę. W tym samym momencie zagrzmiało, i choć wieczór był pogodny, spadł ulewny deszcz. Widząc rozszalałą nagle burzę Benedykt wraz z towarzyszami zmuszeni byli pozostać. Odezwał się do siostry: „Niech zlituje się na tobą wszechmocny Bóg. Siostro, coś ty uczyniła?”, na co ona odparła przekornie: „Oto ciebie prosiłam, ale nie chciałeś mnie słuchać. Poprosiłam swego Pana Boga – i Ten mnie usłyszał. Jeśli tylko chcesz, odejdź, opuszczając mnie, wróć do klasztoru”.


Spędzili więc całą noc na radosnym wychwalaniu Stwórcy i Odkupiciela. Wszak już trzy dni później okazało się, iż nie bez powodu Pan Bóg w taki sposób spełnił wolę swej służebnicy. Benedykt miał bowiem wizję, w której zobaczył swą siostrę ulatującą jako gołębica i rzeczywiście wkrótce przyszły wieści o jej śmierci. Nakazał od razu pochować ją w przygotowanym dla samego siebie grobie na Monte Cassino. Sam zmarł kilka dni później, a jego doczesne szczątki zostały złożone w tym samym miejscu.


Duchowa matka i patronka sióstr benedyktynek jest wzywana również w przypadku długiej suszy bądź niebezpiecznej burzy. Po najeździe Longobardów pod koniec VI wieku jej relikwie zostały przeniesione do opactwa św. Benedykta nad Loarą we Francji (Saint-Benoît-sur-Loire), a następnie do Le Mans, później część zaś powróciła do Włoch i spoczęła na klasztornym wzgórzu.

 

Kościół wspomina św. Scholastykę z Nursji (10 lutego).

FO

           


DATA: 2013-02-08 15:57
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.