DZIŚ JEST:   14   SIERPNIA   2020 r.

Św. Maksymiliana Marii Kolbego
Św. Elżbiety Renzi
 
 
 
 

ok. 570 – 663

Św. Romaryk, opat

Św. Romaryk, opat
#KOŚCIÓŁ    #HISTORIA    #ŚWIĘTY    #PATRON    #ZAKON

Imieniem tego frankońskiego mnicha żyjącego według reguły iroszkockiej nazwano miejscowość, która rozwinęła się w miejscu założenia przez niego klasztoru – Remiremont. Zasłynął on jako święty opat, ale przez wiele lat przed nawróceniem i obraniem stanu duchownego pełnił różne funkcje dworskie w państwie Franków.


Pochodził z rodziny spokrewnionej z dynastią Merowingów, a posiadającej włości na terenie Austrazji. Niektóre przekazy na temat Świętego utrzymują, iż będąc jeszcze człowiekiem świeckim, założył rodzinę, a później niektóre z jego dzieci brały udział w życiu ośrodka klasztornego w Remiremoncie – nie ma jednak co do tego pewności.


Pracował w każdym razie na dworach Teudeberta II i Chlotara II, pełniąc funkcje referendarza sądowego, a potem nawet palatyna. Były to czasy misyjnej działalności św. Kolumbana Młodszego na terenie Galii i można powiedzieć, że Romaryk przyjął wiarę pośrednio za sprawą świętego misjonarza z Irlandii. Nawrócił się bowiem dzięki św. Amatowi, którego przełożonym był św. Eustazjusz – uczeń Kolumbana.


Poznawszy wiarę i przylgnąwszy całym sercem do Chrystusa, zdecydował się poświęcić Mu nie tylko majątek, który ofiarował na rzecz Kościoła, ale także własną służbę w stanie zakonnym. Został mnichem w klasztorze w Luxeuil, gdzie opatem był wspomniany Eustazjusz. Tam rozwinął cnoty dzięki gorliwemu wypełnianiu rad ewangelicznych według surowej reguły kolumbiańskiej.


Dalszą działalność kontynuował razem ze św. Amatem, z którym założył ośrodek zakonny złożony z dwóch wspólnot dla kobiet i mężczyzn, wzorowany na klasztorze św. Maurycego Agaunum. Zgromadzenie powstało w posiadłości Villa Habendum, którą otrzymał od króla jeszcze jako urzędnik dworski. Amat został tam pierwszym opatem, po nim zaś Romaryk przez lat trzydzieści piastował tę godność. Miejscowość z czasem zaczęto nazywać od zakonu Górą Romaryka (Romarici Mons), a potem Remiremontem. Papież Leon IX dokonał uroczystej translacji relikwii opata Romaryka, co było wtenczas równoznaczne z kanonizacją.

 

Kościół wspomina św. Romaryka 8 grudnia.

FO


DATA: 2012-12-07 15:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.