DZIŚ JEST:   26   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Dymitra z Tesaloniki
Bł. Celiny Borzęckiej
 
 
 
 

437 – 533

Św. Remigiusz z Reims

Św. Remigiusz z Reims
Fot. Tony Bowden/ wikimedia Commons
#KOŚCIÓŁ    #HISTORIA    #FRANCJA    #ŚWIĘTY    #PATRON

Święty Remigiusz urodził się prawdopodobnie w miejscowości Cerny-en-Laonnois jako syn hrabiego Laonu i córki namiestnika Galii – świętej Cecylii. Jego narodziny miał przewidzieć pobożny pustelnik Montanus, a jego życie od początku związało się z innymi osobami czczonymi w Kościele jako święte. Jego niania Balsamia jest czczona w Reims, a jej syn, późniejszy uczeń świętego biskupa, odbiera cześć jako święty Souffin.

Odebrawszy w domu staranne wykształcenie i wyróżniając się od małego pobożnością i czystością obyczajów, a także talentem krasomówczym – nie wspominając już o zdolnościach organizacyjnych, co było oczywiste dla osoby arystokratycznego pochodzenia – został bardzo wcześnie, w wieku dwudziestu dwóch lat, obrany biskupem Reims, po śmierci Wennadiusza. Jako pasterz zjednał sobie miłość swych owiec wielką troską o wszystkie ich potrzeby duchowe i materialne oraz przykładem własnej świętości.

Największą wszakże sławę przyniosła mu współpraca z królem Franków Chlodwigiem, którego ochrzcił – stając się dzięki temu jednym z kamieni węgielnych katolickiej Francji. Badacze spierają się co do daty tego chrztu, choć tradycyjnie przyjmuje się, że miało to miejsce w Boże Narodzenie 496 roku.

Okoliczności tego wielkiego wydarzenia poznajemy dzięki relacji świętego Grzegorza z Tours. Liturgia była odprawiona z wielką pompą, przy setkach świec, dymie kadzideł unoszącym się pod sklepienie świątyni i potężnych śpiewach. Władca został wprowadzony do domu Bożego przez kilkunastu biskupów, w orszaku szła również jego małżonka, święta Klotylda. Po wyrzeczeniu się szatana i złożeniu wyznania wiary monarcha miał klęknąć przed prezbiterium, gdzie biskup miał wyrzec do niego wymowne słowa: „Uchyl głowy, dumny władco! Spal, coś dotąd wielbił, wielbij, coś dotychczas palił”.

Wraz z królem chrzest przyjęło trzy tysiące Franków. Wieczorem Święty wygłosił naukę, której przesłanie pozostaje ponadczasowe w odniesieniu do historii Francji, mianowicie że będzie ona tak długo szczęśliwa i zwycięska, jak długo zachowa świętą wiarę Jezusa Chrystusa. Z chrztem związana jest legenda ampułki ze świętym olejem, która przechowywana była w Reims aż do Wielkiej Rewolucji we Francji. Remigiuszowi miało zabraknąć oleju do namaszczenia monarchy, a wówczas, w odpowiedzi na jego żarliwą modlitwę, pojawiła się gołębica i zostawiła na ołtarzu cudowną ampułkę.

Rozpoczęła się odtąd współpraca dwóch władców, świeckiego i duchownego, na rzecz rozszerzenia Królestwa Bożego i zbawienia poddanych. Chlodwig udzielał środków pieniężnych na działalność fundacyjną i dobroczynną Remigiusza, popierał obiór pobożnych kapłanów na stanowiska kościelne, a także wspierał działalność misyjną wśród Franków pogrążonych w pogaństwie bądź zwiedzonych przez błędy herezji ariańskiej. Stolica Apostolska mianowała wówczas Remigiusza wikariuszem apostolskim w państwie Franków.

Apostoł Franków i patron Francji dożył sędziwego wieku dziewięćdziesięciu lat pełniąc najgorliwiej posługę pasterską, już za życia czyniąc cuda i żyjąc w sposób, który zjednał mu opinię świętego. Jego relikwie były przenoszone wielokrotnie, aż w końcu na początku XI wieku spoczęły z powrotem w Reims. W jakiś czas po tym miała miejsce kanonizacja biskupa Remigiusza, którą ogłosił papież święty Leon IX w roku 1049.

Kościół wspomina św. Remigiusza z Reims 1 października.


FO


DATA: 2012-10-01 11:39
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
17
 
 
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.