DZIŚ JEST:   13   SIERPNIA   2020 r.

NMP Kalwaryjskiej
IV Objawienie w Fatimie
Św. Hipolita, męczennika
Św. Jana Berchmansa
 
 
 
 

ok. 890-969

Św. Olga, księżna

Św. Olga, księżna

Jest pierwszą świętą z Rusi. Urodziła się ok. 890 r.  w Wybuti koło Pskowa. Na początku X w. wyszła za mąż za księcia kijowskiego Igora Rurykowicza. Po śmierci męża ok. 945 r. w imieniu małego syna Świętosława objęła władzę w państwie jako regentka. W rządach była zdecydowana i twarda. Odznaczała się także talentami administracyjnymi, dzięki którym umocniła i rozszerzyła państwo. Lud doceniał jej mądre rządy, a także miłosierdzie wobec potrzebujących, dlatego obdarzył ją przydomkiem Mądrej.

Około 955 r. Olga przyjęła Chrzest Święty z Bizancjum. Dwa lata później wybrała się z wizytą do Konstantynopola. Nie przeszkodziło jej to w utrzymywaniu kontaktów z Zachodem. W 959 r. poprosiła Ottona I o przysłanie na Ruś biskupa misyjnego oraz kapłanów. Po przybyciu duchownych rozpoczęty został proces chrystianizacji Rusi.


Gdy nadszedł czas przekazania władzy synowi Olga oddała się modlitwie i spełnianiu uczynków miłosierdzia. Niestety w ostatnich latach życia była świadkiem repoganizacji kraju, której głównym sprawcą był jej syn Świętosław. W 961 r. zamordowany został biskup łaciński. Zmarła w 969 r.


Św. Włodzimierz kazał przenieść ciało babki do wybudowanego przez nią kościoła Mądrości Bożej w Kijowie. Jej relikwie stały się źródłem licznych cudownych uzdrowień.

Kościół wspomina św. Olgę 11 lipca.


DATA: 2012-07-10 17:08
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
12
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.