DZIŚ JEST:   20   CZERWCA   2018 r.

Bł. Benigny z Trzebnicy
 
 
 
 

ok. 768 – 829

Św. Nicefor patriarcha Konstantynopola

Św. Nicefor patriarcha Konstantynopola

Jego greckie imię (odpowiednik słowiańskiego Nikifor) oznacza „niosący zwycięstwo”. Wprawdzie zmarł on na wygnaniu, ale można powiedzieć, że w rozrachunku dziejowym to właśnie on odniósł zwycięstwo jako obrońca ortodoksji przed cesarskim terrorem obrazoburstwa. Nicefor nie był pierwszym w rodzinie, który cierpiał z powodu sprzeciwu wobec ikonoklazmu. Jego ojciec Teodor został postawiony przed sądem i poniósł śmierć w okresie pierwszego ikonoklazmu wszczętego jeszcze przez cesarza Leona III (726 r.), a zakończonego na Soborze Nicejskim II w roku 787 (w którym nota bene Święty uczestniczył jako urzędnik cesarski). Matka zaś, Eudoksja, po śmierci męża i usamodzielnieniu syna wstąpiła do zakonu.


Nicefor pełnił funkcję sekretarza na dworze Konstantyna V, ale gdy zlecono mu dokumentowanie akt procesów przeciwko obrońcom kultu ikon i Świętych Obcowania, porzucił intratną posadę i osiadł w założonym przez siebie klasztorze. Wiódł żywot umartwiony, ale nie przyjął mniszego habitu. W zaciszu swej celi nie spędził wszelako dużo czasu, gdyż wkrótce został wezwany przez nowego cesarza, swego imiennika Nicefora I, do objęcia zarządu nad przytułkiem dla ubogich.


Po śmieci patriarchy Konstantynopola Tarazjusza cesarz mianował Nicefora jego następcą. Decyzja ta wywołała liczne kontrowersje i głośny sprzeciw, ponieważ wybór osoby świeckiej na patriarchę był sprzeczny z prawem kościelnym. Władca absolutny musiał wszakże postawić na swoim, a dodatkową konsekwencją jego decyzji było wygnanie trzech poważnych oponentów – świętych Teodora Studyty, Platona i Józefa z Tesaloniki, których św. Nicefor przywrócił do łask.


Objęcie panowania w imperium przez Leona V otwiera drugi, tym razem trzydziestoletni, okres ikonoklazmu, który sprowadził prześladowania na obrońców tradycyjnych praktyk Kościoła. Wśród nich znalazł się oczywiście święty patriarcha konstantynopolitański, który nie pozostał pod tym względem w tyle za swym ojcem i również nie przeląkł się groźby represji. W roku 815 został wygnany i za życia miał już nigdy nie ujrzeć swego rodzinnego miasta i siedziby diecezji. Zmarł po czternastu latach banicji, a jego doczesne szczątki zostały sprowadzone w kilka lat po śmierci przez patriarchę św. Metodego Wyznawcę i złożone w kościele Świętych Apostołów.

 

Kościół wspomina św. Nicefora patriarchę Konstantynopola 13 marca.

FO

 


DATA: 2013-03-11 15:21
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.