DZIŚ JEST:   13   GRUDNIA   2019 r.

Św. Otylia z Hohenburga
Św. Łucji, męczennicy
 
 
 
 

zm. 381

Św. Melecjusz z Antiochii

Św. Melecjusz z Antiochii

Św. Melecjusz przyszedł na świat w mieście Melitene w królestwie Armenii, które jako pierwsze ustanowiło chrześcijaństwo państwową religią. O dzieciństwie Świętego nic nie wiadomo, a pierwszym faktem, jaki odnotowują źródła na temat jego dorosłego życia, jest objęcie przezeń biskupstwa armeńskiej Sebasty (obecne Sivas w Turcji) w roku 358. Był zapewne wychowany w duchu katolickim, niemniej początki jego rządów biskupich pokazują, iż jego poglądy – w kontekście ówczesnych sporów chrystologicznych – nie były całkiem ukształtowane.


Jego nominację poparli również arianie, wiedząc, iż nie jest zdecydowanym obrońcą nicejskiego Credo i ich przeciwnikiem. Nie oznaczało to jednocześnie, iż był ich zwolennikiem, ale niesprawiedliwie o to posądzony musiał złożyć urząd i udać się do Syrii. Tam, w 360 roku, doszła go wiadomość, iż został wybrany na patriarchę Antiochii. Nominacja ta została zatwierdzona przez zwolennika arianizmu cesarza Konstancjusza II.


Heretycy mieli nadzieję, że nowy metropolita podda się ich wpływom – jakże srogie było zatem ich zdziwienie, gdy okazało się, iż Melecjusz przestudiował w międzyczasie nauki Ariusza i konfrontując je z doktryną Kościoła, uznał za błędne. Pozycja arian w tym mieście – na dodatek popieranych przez potęgę cesarskiej władzy – była zbyt silna, by wrogi im biskup ostał się na swej stolicy. Po wygłoszeniu homilii, w której zdecydowanie potępił kacerskie nauki, a lud utwierdził w prawowierności, został złożony z urzędu i wygnany.


Był to dopiero początek bolesnej drogi wykluczenia, jaką miał przebyć Święty, hartując się w niewdzięcznej służbie – wdzięcznie znoszonej dla Boga. Powrócił do Antiochii w roku 362, już po śmierci Konstancjusza, lecz na skutek intrygi ariańskiego biskupa Paulina został uznany za heretyka i znów oddalony z miasta. Hartując się w duchowej walce, znosił przez parę lat trudy wygnania i moralne brzemię niesprawiedliwego osądu.


Po stronie Melecjusza stanęła część prawowiernych biskupów, w tym św. Bazyli Wielki, lecz na swą stolicę powrócił na stałe dopiero w czasach względnej stabilizacji za cesarza Gracjana – w roku 378. Władca ten ogłosił chrześcijaństwo religią panującą i uczynił szereg kroków dla utwierdzenia jej pozycji – zrzekł się tytułu najwyższego kapłana (Pontifex Maximus), wydał dekrety przeciwko bałwochwalczym kultom i nakazał usunąć pomnik bogini Wiktorii z budynku senatu.


Święty podjął energicznie walkę z herezją ariańską, ogłaszając na zwołanym przez siebie synodzie w 379 roku wyznanie wiary. Przyczynił się też do zwołania soboru powszechnego w Konstantynopolu (381), któremu przewodniczył. Przyjęto na nim ostatecznie sformułowane katolickie wyznanie wiary, zwane nicejsko-konstantynopolitańskim –obowiązujące po dziś dzień w Kościele. Melecjusz zmarł podczas obrad. Pogrzeb odbył się z wielką pompą, mowę wygłosił sam św. Grzegorz z Nyssy. Relikwie przeniesiono do Antiochii 12 lutego i pod tą datą Kościół wspomina świętego patriarchę.

 

Kościół wspomina św. Melecjusza z Antiochii 12 lutego.

FO


DATA: 2013-02-12 12:25
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.