DZIŚ JEST:   03   GRUDNIA   2020 r.

Św. Franciszka Ksawerego
Św. Kasjana, męczennika
 
 
 
 

Św. Marceli, męczennik

Św. Marceli, męczennik

Marceli był setnikiem (centurionem) oddziału rzymskiego stacjonującego w prowincji Mauretania Tingitana. Gdy w 298 roku obchodzono urodziny cesarza Maksymiana, co wiązało się z obowiązkiem skłaniania ofiar rzymskim bogom, Marceli jako chrześcijanin odmówił wzięcia udziału w uroczystościach. Publicznie wyznał swoją wiarę w jednego Boga Nieba i Ziemi i odrzucił symbole swojego stanowiska.

Został aresztowany i postawiony przed sądem. Urzędujący w Tangerze prefekt Aureliusz Agricolan uznał Marelego winnym dezercji i bezbożności i skazał go na śmierć przez ścięcie mieczem. Wyrok wykonano dzień później tj. 30 października 298 roku.


Oprac. AK
DATA: 2013-10-29 10:14
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
12
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.