DZIŚ JEST:   06   KWIETNIA   2020 r.

Św. Piotra z Werony
Św. Wilhelma z Eskill
 
 
 
 

Św. Maksymilian zostanie patronem przedsiębiorców? Petycja trafiła już do Watykanu

Św. Maksymilian zostanie patronem przedsiębiorców? Petycja trafiła już do Watykanu

Czy zakonnik, który nie miał nic własnego, i dobrowolnie zgłosił się na śmierć głodową w zamian za innego więźnia w niemieckim obozie koncentracyjnym, jest dobrym wzorem i orędownikiem dla biznesmenów? Tak uważa grupa polskich przedsiębiorców, którzy starają się o ogłoszenie św. Maksymiliana Marii Kolbego patronem przedsiębiorców.

 

Petycję w tej sprawie, podpisaną przez 1269 osób, przekazał 22 grudnia w Watykanie inicjator akcji Maciej Gnyszka. Odebrał ją ks. Paweł Ptasznik z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, który obiecał niezwłocznie przekazać ją Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

 

Gnyszka to przedsiębiorca i doradca biznesowy. Razem z innym przedsiębiorcą – Szymonem Pawlicą, starają się o ogłoszenie św. Maksymiliana patronem przedsiębiorców i startupów, czyli początkujących firm. Uważają, że franciszkanin doskonale nadaje się od tej roli.

 

„Męczeńska śmierć św. Maksymiliana w Auschwitz była perłą w koronie jego życia, ale warto pamiętać nie tylko o tej perle, ale również o całej koronie” – argumentuje Gnyszka. Św. Maksymilian był człowiekiem wielu talentów, a swoje zdolności wykorzystywał z niespotykaną pomysłowością, determinacją i charyzmą.

 

„Kiedy postanowił założyć radio, wykorzystał najnowocześniejsze urządzenia, a jego radiostacja wkrótce obejmowała zasięgiem cały kraj. W latach 30. XX wieku myślał o założeniu telewizji. Kiedy założył Niepokalanów, po kilku latach był tam największy klasztor katolicki na świecie. Gazety, które wydawał, ukazywały się w nakładach, o jakich dzisiejsi wydawcy mogą tylko pomarzyć” – wylicza Gnyszka. Podkreśla też, że św. Maksymilian może być wzorem tego, jak łączyć pracę z głęboką duchowością i modlitwą.

 

Przedsiębiorcy założyli stronę startupnamaxa.pl (angielska wersja: startupwithmax.com), która przybliża postać św. Maksymiliana i ideę patronatu. Można za jej pośrednictwem podpisać petycję. Na razie zrobiło to 1269 – znanych i mniej znanych ludzi biznesu, a także sympatyków akcji.

 

Źródło: KAI

MA


DATA: 2016-12-23 08:05
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@ktośtam: "Jedynym sprawiedliwym podatkiem jest dziesięcina czyli 10%" - a jeśli w sprawnie zarządzanym państwie wystarczyłby podatek np. 4%, to co zrobić z pozostałą częścią, czyli 6%? Zmarnotrawić? :)
ponad 3 lata temu / r
 
Jedynym sprawiedliwym podatkiem jest dziesięcina czyli 10%. Dziś mamy sumę łączną podatków na ponad 70% (nie licz tylko ZUSu, nie licz tylko dochodowego ale licz też podatki płacone w każdym produkcie, każdą akcyzę, vat, cło, biurokrację)...
ponad 3 lata temu / ktośtam
 
Św. Maksymilian wykorzystywał swoje talenty do niesienia prawdy ewangelii. Módlmy się by jego postać nawracała przedsiębiorców.
ponad 3 lata temu / Katolik
 
Pomysłowość ani akt przekucia ich na majątek przez pracę absolutnie nie mogą być opodatkowane (jak teraz). Niech najlepsi pomnażają majątek narodowy (ryzykujemy, że zagłosują nogami), a opodatkowujmy zagarnianie tego tylko dla siebie. Zamiast tych setek podatków i opłat, wystarczyłyby powszechny: symboliczny ryczałtowy i % od posiadanego majątku. Osoby prawne też by płaciły, ale działające pro publico bono (fundacje i Kościół) byłyby zwolnione. Św. Maksymilian też nic by nie zapłacił, bo nic nie miał :)
ponad 3 lata temu / PK
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.