DZIŚ JEST:   28   MARCA   2020 r.

Św. Guntrama, króla
Św. Sykstusa III, papieża
 
 
 
 

IV w.

Św. Konstancja

Św. Konstancja
Sarkofag św. Konstancji

Imię św. Konstancji musiało przejść do historii już choćby dlatego, iż była ona córką sławnego Konstantyna Wielkiego, który jako pierwszy otworzył cesarskie podwoje dla głosicieli objawionej religii. Nie jest to wszakże jedyny powód, dla którego o niej pamiętamy, a już na pewno niejedyny, dla którego wspomina ją Kościół w roku liturgicznym.


Konstancja – nazywana też Konstantyną – zostawiła po sobie wielki przykład nawrócenia i gorliwości, jaką odznaczała się po przyjęciu chrztu świętego. Większość jej życia upłynęła pod znakiem obojętności religijnej i światowego nastawienia. Około 335 poślubiła z woli rodziców swego kuzyna Hannibalianusa, który cieszył się godnością króla Pontu. Żyli dostatnio, z przepychem, wśród uciech świata. Po śmierci męża zawarła małżeństwo z Konstancjuszem Gallusem, cezarem Wschodu.


Ich rządy były ponoć okrutne i nadużywali swej władzy nad poddanymi. Dopiero po powtórnym owdowieniu Pan Bóg zesłał opamiętanie na niewiastę. Dotknęła ją jedna z najbardziej uciążliwych ówcześnie chorób, mianowicie trąd. Nie pomogli lekarze i nie zaradziła ówczesna wiedza medyczna, a wtedy Opatrzność podsunęła jej inne rozwiązanie…


Konstancja dowiedziała się, że u grobu św. Agnieszki dokonują się cudowne uzdrowienia. Chwyciła się ostatniej deski ratunku i wyruszyła z pielgrzymką. Z całą żarliwością, na jaką mogła się zdobyć, oddała się modlitwie i obiecała Panu Bogu poprawę. Stał się cud i przyszła Święta została uzdrowiona nie tylko na duszy, ale i na ciele.


Odtąd wszystkie swe siły spożytkowała na rozszerzanie czci Bożego Imienia i Kościoła Świętego. Na cześć św. Agnieszki ufundowała bazylikę w Rzymie, a resztę swych dni poświęciła najbardziej potrzebującym spośród swych dawnych poddanych. Zmarła w Caeni Gallicani w Bitynii, lecz jej doczesne szczątki zostały od razu przeniesione do Wiecznego Miasta i pochowane niedaleko Via Nomentana, gdzie wzniesiono później świątynię pod jej wezwaniem. Sarkofag, w którym pierwotnie złożono jej zwłoki, znajduje się obecnie w muzeum watykańskim.

 

Kościół wspomina św. Konstancję 18 lutego.

FO


DATA: 2013-02-18 14:37
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.