DZIŚ JEST:   05   LIPCA   2020 r.

XIV Niedziela zwykła
Św. Antoniego Marii Zaccarii
Św. Antanazego z Atos
 
 
 
 

śmierć męczeńska w 1886

Św. Karol Lwanga i Towarzysze

Św. Karol Lwanga i Towarzysze

W drugiej połowie XIX wieku dotarli do afrykańskiej Ugandy Ojcowie Biali, zgromadzenie powołane do szczepienia Wiary prawdziwej w Afryce. Odnieśli początkowo sukces, nawracając piętnaście tysięcy tubylców. Sam król Mutesa I był zainteresowany religią głoszoną przez misjonarzy, ale gdy dowiedział się, że przyjmując chrzest musiałby zrezygnować z poligamii, zwrócił się przeciwko chrześcijaństwu i stał się wyznawcą Mahometa. Krwawe prześladowania chrześcijan wszczął jego syn Mwanga I, za panowania którego poniósł śmierć święty Karol i pozostali kanonizowani męczennicy.


Karol Lwanga urodził się około roku 1860 w Bugandzie, jednym z pięciu królestw składających się na państwo Ugandy. Usłyszał on o katolickich misjonarzach i wyruszył do stolicy królestwa, by ich poznać. Pobierał tam nauki katechetyczne, a jednocześnie zaciągnął się na służbę u króla. Wkrótce został mianowany przełożonym paziów królewskich. W wieku dwudziestu pięciu lat przyjął chrzest i udzielał się w miejscowej wspólnocie chrześcijan.


Kiedy rozpoczęły się prześladowania, Karol widział na własne oczy okrucieństwa, jakich dopuszczali się siepacze króla. Nie zamierzał jednak ukrywać swojej przynależności do Kościoła i śmiało wyznawał wiarę w Jezusa Chrystusa. Został za to osadzony w więzieniu i tam nadal rozszerzał królestwo Boże wśród współwięźniów, potajemnie udzielając chrztu niektórym z nich.


Trzeciego czerwca 1886, w dzień Wniebowstąpienia Pańskiego wydano wyrok śmierci na Karola Lwangę i jego trzynastu towarzyszy, poddając ich wcześniej brutalnym torturom. Niektóre podania twierdzą, iż okrutny i bezwstydny król próbował skłonić męczenników do popełnienia grzechu sodomskiego w zamian za darowanie życia, ale nie zdołał przełamać ich przywiązania do Chrystusa. Święci męczennicy spłonęli na stosie, a Karol Lwanga do ostatnich chwil krzepił ich na duchu, przed samą śmiercią krzycząc jeszcze, że „za parę chwil spotkamy się w raju”.


Został on beatyfikowany obok dwudziestu jeden innych męczenników przez Benedykta XV w roku 1920 i ogłoszony patronem katolickiej młodzieży i Akcji Katolickiej w Afryce. Między świętych policzył ich Paweł VI w roku 1964. Ich krew wylana dla Chrystusa Pana stała się zasiewem obfitego plonu łaski, jaki później robotnicy Pańscy zebrali w Afryce. Liczba katolików zaczęła się stale powiększać w Ugandzie, dochodząc dziś do pięciu milionów.

Kościół wspomina św. Karola Lwangę i towarzyszy 3 czerwca.

FO


DATA: 2018-05-25 08:53
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.