DZIŚ JEST:   01   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Teresy od Dzieciątka Jezus - Doktora Kościoła
Św. Remigiusza, biskupa
 
 
 
 

1480 – 7 sierpnia 1547

Św. Kajetan z Thieny

Św. Kajetan z Thieny

Święty pochodził z książęcej rodziny zamieszkałej w Rzeczypospolitej Weneckiej, w miejscowości Vicenza. Bywa on nazywany Kajetanem z Thieny, ponieważ stamtąd pochodził jego ojciec. Podobno po urodzeniu matka uczyniła akt ofiarowania swego syna na służbę Bogu i Jego Najświętszej Matce, ale nie od razu książę Gaetano zdecydował się na wybranie drogi duchownej – musiała minąć połowa jego ziemskiego życia, nim odkrył powołanie do kapłaństwa.


Tymczasem podjął studia prawnicze w niedalekiej Padwie, które uwieńczył w roku  1504 doktoratem z prawa rzymskiego i kościelnego. Dwa lata później udał się do Rzymu, aby przyjąć urząd protonotariusza papieskiego. Wybór dworu Najwyższego Pasterza na miejsce wykonywania swego zawodu wybrał Kajetan nieprzypadkowo, od dziecka bowiem był bardzo pobożny, a wśród dostatku i szacunku zawsze zachowywał tak daleko posuniętą pokorę, że wiele osób czyniło mu przymówki, iż tak skromne mniemanie o sobie nie przystoi człowiekowi z takim pochodzeniem i na takim stanowisku. Już po studiach angażował się spontanicznie w działalność dobroczynną, nawiedzając szpitale i przytułki.


W roku 1508 otrzymał zgodnie z dawną praktyką dwa probostwa (takim świeckim proboszczem był na przykład nasz Jan z Czarnolasu). W trzydziestym szóstym roku życia, usłyszawszy o działającym od niedawna we Włoszech Towarzystwie Bożej Miłości, którego celem była praca na rzecz podniesienia moralności w społeczeństwie i danie przeciwwagi szerzącej się rewolucji protestanckiej, Święty postanowił przyłączyć się do jego dzieła jako kapłan. Spełnił się w taki sposób ślub, jaki matka Kajetana złożyła Panu Bogu i Maryi.


Uczestniczył następnie w powołaniu podobnego Towarzystwa wspólnie z biskupem Chiety Giovannim Pietro Caraffą (późniejszy papież Paweł IV) i odtąd całkowicie poświęcił się pracy duszpasterskiej, a utworzone zgromadzenie przybrało nazwę Ordo Clericorum Regularium – popularnie zwane teatynami. Dzięki gorliwości księdza i innych wzorowych kapłanów położyło ono wielkie zasługi w zwalczaniu odszczepieństwa, którego zgubne zarzewie rzucił szalony Luter oraz w innych potrzebach, takich jak najazd wojsk Karola V na Rzym w 1527 roku, kiedy ludność plądrowanego miasta chroniła się i uzyskiwała wszelką pomoc od nieustraszonych ojców teatynów. W roku natomiast 1530 mieli okazję wykazać się poświęceniem podczas epidemii w Wenecji.


Święty Kajetan jeszcze przed święceniami kapłańskimi miał wielkie nabożeństwo dla Dzieciątka Jezus, a gdy przebywał w Rzymie jego ulubionym miejscem modlitwy był żłóbek w jednej z kaplic kościoła Santa Maria Maggiore. Pan Bóg wynagrodził tę rzewną miłość do Swego dziecięctwa i dał swemu słudze doświadczyć cudownego widzenia, podczas którego Matka Najświętsza złożyła w jego rękach swego Boskiego Syna.


Prowadził on żywot tak umartwiony i pełen pracy bez wytchnienia, że w wieku sześćdziesięciu lat był już starcem poświęcającym ostatnie siły na działalność apostolską. Lekarze doradzali mu, żeby ze względu na słaby stan zdrowia zaprzestał spania na gołej ziemi, ale Święty odpowiedział, iż Zbawiciel zmarł na krzyżu, więc niech jemu będzie dozwolone umrzeć w popiele. Wyczuwając zbliżającą się godzinę śmierci nakazał ułożyć się na worze pokutnym zasypanym popiołem i oddał duszę Panu Bogu.


Minęły trzy dekady od śmierci sługi Bożego, a lud chrześcijański mógł oddawać mu cześć jako błogosławionemu za sprawą aktu beatyfikacji ogłoszonego przez Urbana VIII w roku 1629. Kanonizacji zaś dokonał Klemens X w 1671 roku.

 

Kościół wspomina św. Kajetana z Thieny 7 sierpnia.

FO


DATA: 2012-08-06 16:53
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.