DZIŚ JEST:   16   LIPCA   2020 r.

NMP Szkaplerznej z Góry Karmel
Św. Marii Magdaleny Postel
 
 
 
 

zm. 304

Św. Justyna z Padwy (zm. 304)

Św. Justyna z Padwy (zm. 304)
Św. Justyna z Padwy (fragm.), mal. Bartolomeo Montagna

Święta Justyna Padewska zalicza się do chwalebnej, a trudnej do zliczenia liczby męczenników chrześcijańskich, którzy oddali życie za Wiarę w czasie prześladowań cesarza Dioklecjana. Wielu z nich doczekało się kanonizacji, a ich imiona rehabilitowano oficjalnie za panowania Konstantyna Wielkiego, kiedy to zaczęły powstawać świątynie pod ich wezwaniem.


Pochodziła ona z arystokratycznej rodziny zamieszkałej w Padwie, co z jednej strony zjednywało jej poważanie u ludzi i dawało duże możliwości, z drugiej jednak władze pogańskie ze zrozumiałych względów karały surowiej tych chrześcijan, którzy zajmowali wyższe pozycje społeczne.


Już we wczesnej młodości złożyła ona prywatny ślub czystości i nigdy nie wstydziła się imienia Chrystusa Pana, mając świadomość, że jest to jedyne imię, w którym grzeszny człowiek może być zbawiony – imię Tego, który pokonał świat. To dało Świętej siłę, gdy po wszczęciu prześladowań została wezwana przed oblicze augusta Zachodu Maksymiana. Nakazano jej wyrzec się wiary w Jezusa z Nazaretu, a gdy odmówiła, skazano ją na ścięcie mieczem.


Dziesięć lat po śmierci w miejscu jej pochowania powstała kaplica ku czci świętej męczennicy, a na przełomie VI i VII wieku prefekt miasta Welancjusz Opilione ufundował tam bazylikę. Jej kult odnowił się po bitwie pod Lepanto, podczas której wzywano jej wstawiennictwa.

 

Kościół wspomina św. Justynę z Padwy 7 października.


FO


DATA: 2012-10-06 23:16
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.