DZIŚ JEST:   07   LIPCA   2020 r.

Bł. Benedykta XI, papieża
 
 
 
 

zm. ok. 305

Św. Julian z Cylicji

Św. Julian z Cylicji

Syn poganina i chrześcijanki Julianus przyszedł na świat w mieście Anazarbus w Cylicji (Azja Mniejsza). Często mylony jest z innym Julianem, który również poniósł śmierć męczeńską podczas prześladowań Dioklecjana i Maksymiana. Święty urodził się w senatorskiej rodzinie, więc naturalną koleją rzeczy oczy prześladowców spoczęły na nim jako na pierwszym z lokalnej wspólnoty chrześcijańskiej.


Procedura była taka jak zwykle. Nakazano mu wyrzec się Wiary, bluźnić Chrystusowi i złożyć ofiarę rzymskim bałwanom. Kiedy przesłuchiwany odmówił, zaczęły się tortury, a gdy i te nie poskutkowały – władza pogańska sięgała po bardziej wyrafinowane metody. Tym razem namiestnik cesarski nakazał włóczyć swą ofiarę po drogach prowincji.


Św. Julian, skrępowany i uwiązany do wielbłąda, miał być włóczony po miastach i wsiach, budząc pośmiewisko gawiedzi. Według starych przekazów miało to trwać prawie rok. Kiedy po tak długim czasie oprawcy widzieli, iż nic w ten sposób nie osiągną, postanowili uśmiercić wreszcie niezłomnego Wyznawcę.


Zamknięto go w wielkim worze wypełnionym kamieniami, między którymi umieszczono węże i skorpiony. Następnie wrzucono go do morza, w którego wodach zakończył życie i narodził się dla wieczności. Jego ciało zostało wyłowione przez wiernych i pochowane z należnymi honorami w Aleksandrii, później zaś relikwie przeniesiono do Antiochii.

 

Kościół wspomina św. Juliana z Cylicji 16 marca.

 

FO

 


DATA: 2013-03-15 15:39
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.