DZIŚ JEST:   17   LUTY   2019 r.

VI Niedziela zwykła
Św. Siedmiu Założycieli Zakonu Serwitów NMP
 
 
 
 

? - 62

Św. Jakub Mniejszy

Św. Jakub Mniejszy

Jakub, syn Alfeusza zwanego Kleofasem i Marii Kleofasowej, a brat świętego Judy Tadeusza, pochodził z tradycyjnej rodziny żydowskiej zachowującej prawo Mojżesza i oczekującej nadejścia zapowiedzianego przez proroków Mesjasza. Jeden z dwunastu Apostołów zwany jest Mniejszym albo Młodszym dla odróżnienia od innego ucznia Pańskiego o tym imieniu – prawdopodobnie dlatego, że został powołany do apostolskiego grona później niż Jakub Większy. Żywoty świętych utożsamiają go z Jakubem Sprawiedliwym, biskupem jerozolimskim, autorem Listu świętego Jakuba, późniejsze badania podają to jednak w wątpliwość. Opierają się one na braku pewności, że Alfeusz i Kleofas to jedna i ta sama osoba. Nie zostało to jednak udowodnione, więc podajemy żywot Świętego zgodnie z tradycyjną wykładnią.


W obrazie Świętego, jaki przechował się w przekazach, jawi się on jako asceta budzący szacunek zarówno wśród chrześcijan, jak i wrogich Chrystusowi żydów. Dla podbicia ciała pod prymat ducha spał na gołej ziemi, często pościł i nie stronił od surowych warunków życia. Po zmartwychwstaniu Pana Jezusa, który ukazał się również Jakubowi, Apostoł uczestniczył w pracach nad rozwinięciem wspólnoty w Jerozolimie. Jego rola widocznie była niebagatelna, gdyż Dzieje apostolskie nazywają go filarem kościoła jerozolimskiego. Po śmierci Jakuba Większego został biskupem diecezji w Ziemi Świętej. Cieszył się poważaniem samego Księcia Apostołów, który po cudownym oswobodzeniu z więzienia prosił, by poinformować o tym Jakuba. Brał też udział w zjeździe Apostołów zwanym soborem jerozolimskim, gdzie rozważano sprawę ważności rytuałów żydowskich. W końcu orzeczono, iż obrzędy Starego Zakonu wygasły i nie mają więcej mocy usprawiedliwienia. Sprzeciwiali się temu chrześcijanie przywiązani jeszcze do żydostwa – dla ich uspokojenia Jakub miał przeforsować zakaz spożywania pokarmów poświęconych bałwanom, o co też się spierano.


W swoim liście, wchodzącym w skład tak zwanych listów katolickich, Jakub Młodszy oprócz udzielania rad duchowych naucza o usprawiedliwieniu przez wiarę i przez uczynki. Ta oczywista prawda była nie do zniesienia dla Marcina Lutra, głoszącego niemoralną, bo zwalniającą od odpowiedzialności za własne czyny doktrynę sola fides – dlatego list świętego Jakuba został całkowicie usunięty z „biblii” spreparowanej przez herezjarchę. Biskup jerozolimski, jak głosi tradycja, był też współautorem kanonu Mszy Świętej używanego od pierwszego wieku po dziś dzień w tradycyjnym rycie.


Faryzeusze widząc, jak wielki respekt budzi wśród ludu święty biskup i jak wiele dusz pociąga do wiary ukrzyżowanego Zbawiciela, poczęli zmawiać się na jego życie. Korzystając z wakatu, jaki nastał po śmierci namiestnika Jerozolimy i czując się przez chwilę zwolnionymi spod jurysdykcji rzymskiej, która odbierała sanhedrynowi prawo wykonywania kar śmierci – skazali Świętego na ukamienowanie i wyrok wykonali pospiesznie w roku 62. O poważaniu, jakim cieszył się Święty, świadczy przytoczony przez Józefa Flawiusza fakt, iż arcykapłan Annasz został ukarany i odsunięty od urzędu przez Heroda Agryppę II właśnie z powodu mordu dokonanego na Jakubie Mniejszym.


W roku 351 święty Epifaniusz otrzymał objawienie dotyczące miejsca złożenia szczątek Jakuba, Zachariasza i Symeona, po poszukiwaniach zorganizowanych przez świętego Cyryla jerozolimskiego zbudowano tam niewielką świątynię. W VI wieku relikwie świętego Jakuba zostały przeniesione do Konstantynopola i złożone w kościele pod jego wezwaniem.

Kościół wspomina św. Jakuba Mniejszego 6 maja.

FO


DATA: 2013-05-02 15:30
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.