DZIŚ JEST:   05   CZERWCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Bonifacego-Winfryda, męczennika
 
 
 
 

ok. 1040 – 23 grudnia 1116

Św. Iwo z Chartres

Św. Iwo z Chartres
#KOŚCIÓŁ    #HISTORIA    #NAUKA    #ŚWIĘTY    #PATRON

Św. Iwo przyszedł na świat ok. 1040 r. w pobliżu Beauvais w północnej Francji. Pochodził z zamożnej rodziny szlacheckiej, która nie szczędziła środków na wykształcenie syna. Po ukończeniu szkoły w Beauvais, Iwo udał się po dalszą naukę do Paryża, a potem do opactwa Le Bec w Normandii. Tam w sławnej szkole klasztornej słuchał m.in. wykładów bł. Lanfrancka.

W 1080 r. na polecenie biskupa Beauvais został przełożonym klasztoru Kanoników Regularnych Św. Augustyna w Saint-Quentin. Tchnął w podległą sobie wspólnotę ducha pobożności i uczynił klasztor jednym z największych ośrodków nauki i kultury we Francji.


Gdy w 1090 r. dotychczasowy biskup Chartres Gotfryd został złożony z urzędu za symonię, nowym ordynariuszem diecezji wybrano św. Iwona. Jako że metropolita Sens wzbraniał się przed udzieleniem mu święceń, biskup-elekt zwrócił się o rozwiązanie problemu do papieża. Ostatecznie pojechał do Capui, gdzie namaścił go sam Ojciec Święty Urban II.

Wkrótce jego wierność Chrystusowi została poddana próbie. W 1092 r. król Francji Filip I wszedł w nieprawy związek małżeński z Bertrandą di Montfort. Biskup Iwon zdecydowanie zaprotestował i obłożył kochanków klątwą. Rozzłoszczony monarcha wtrącił hierarchę do lochu. Presja poddanych była jednak tak silna, że Filip już po kilku miesiącach musiał wypuścić św. Iwona na wolność. Sprawa króla znalazła swój finał dopiero w 1104 r., gdy władca przyrzekł oddalić nałożnicę, za co Święty uwolnił go od klątwy.


W 1100 r. Iwo wziął udział w synodzie w Poitiers, któremu przewodził legat papieski. Mimo choroby, jaka naznaczyła jego ostatnie lata życia, do końca starannie pełnił swoje obowiązki. Bóg powołał go do siebie 23 grudnia 1116 roku. Tuż po śmierci diecezje Beauvais i Chartres zaczęły czcić biskupa Iwona jako świętego. Oficjalnie kult ten zaaprobował papież Pius V w 1570 r.


Św. Iwo pozostawił po sobie bogatą spuściznę duchową, przede wszystkim listy oraz pisma z dziedziny prawa kościelnego, dzięki którym uważany jest za największego prawnika w Kościele.

Kościół wspomina. św. Iwona z Chartres 23 grudnia.

 
AK


DATA: 2012-12-21 14:37
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.