DZIŚ JEST:   02   GRUDNIA   2020 r.

Św. Blanki Kastylijskiej
Bł. Rafała Chylińskiego
 
 
 
 

ok. 30 – 107

Św. Ignacy Antiocheński

Św. Ignacy Antiocheński

Ignacy Antiocheński należy do grona Ojców Apostolskich, a legenda głosi, iż był on dzieckiem, które Pan postawił przed uczniami i rzekł: „Zaprawdę powiadam wam: Jeśli się nie odmienicie i nie staniecie jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego” (Mateusz XVIII, 3). Na pełnienie posługi biskupiej został posłany około roku 70 do Syrii i objął tam stolicę w Antiochii – po świętym Piotrze, Księciu Apostołów, i świętym Ewodiuszu.


Najważniejszym źródłem zawierającym informacje na temat życia Świętego są jego własne listy do gmin chrześcijańskich, które podpisywał „Ignacy zwany Teoforem”, co oznacza „niosący Boga”. Listy te powstawały w bardzo ciekawych okolicznościach, świadczących o poświęceniu i niezłomności świętego pasterza. Pisał je bowiem już po wydaniu nań wyroku śmierci – w drodze do Rzymu.


Żołnierze cesarscy prowadzili biskupa przez Azję, a pierwszym miastem, z jakiego Ignacy napisał list do wspólnot, była Smyrna. Biskupem Smyrny był wówczas inny Ojciec Apostolski święty Polikarp. On odebrał i dostarczył listy do kościołów w Efezie, Magnezji, Tralli i Rzymie. Więzień został powitany z wielkimi honorami przez zgromadzoną przez Polikarpa ludność chrześcijańską.


O dalszej drodze Męczennika pisze Euzebiusz z Cezarei: „W kolejnych miastach, gdzie się zatrzymywał, przepowiadaniem i ostrzeżeniami umacniał Kościoły; przede wszystkim z największym zapałem nawoływał do wystrzegania się herezji, które zaczynały się wówczas szerzyć i zalecał, by nie odrywać się od tradycji apostolskiej”. W końcu dotarł on do Rzymu i został wydany na pożarcie dzikim bestiom podczas igrzysk w amfiteatrze Flawiuszów, czyli w Koloseum.


W liście do biskupa Polikarpa Święty zawarł słowa, które po części można by nazwać „testamentem bojowym” tego hierarchy Kościoła wojującego: „Ja daję życie za tych, co podporządkowali się biskupowi, za kapłanów i diakonów. Obym mógł wraz z nimi mieć udział z Bogiem. Pracujcie razem jedni za drugich, walczcie razem, biegnijcie razem, cierpcie razem, śpijcie i czuwajcie razem jako zarządcy Boga, jego asesorzy i sługi. Starajcie się podobać Temu, dla którego walczycie i od którego otrzymujecie żołd. Niechaj nikt z was nie okaże się dezerterem. Chrzest wasz niech pozostanie tarczą, wiara hełmem, miłość włócznią, a cierpliwość zbroją”.


Z mowy świętego Jana Chryzostoma dowiadujemy się, iż pozostałe na arenie szczątki wiernego sługi Bożego zostały zebrane przez chrześcijan i przewiezione do Antiochii. Relikwie były przechowywane w różnych świątyniach Syrii, zaś w VII wieku, po zajęciu jej terenów przez muzułmanów, zostały przetransportowane na powrót do Rzymu.

 

Kościół wspomina św. Ignacego Antiocheńskiego 17 października.

FO


DATA: 2012-10-17 09:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.