DZIŚ JEST:   19   LIPCA   2019 r.

Św. Symmacha, papieża
Św. Jana Plessingtona
 
 
 
 

ok. 660 – 731

Św. Grzegorz II, papież

Św. Grzegorz II, papież
#KOŚCIÓŁ    #HISTORIA    #PAPIEŻ    #ŚWIĘCI    #PATRON

Jak odpowiedzialnym urzędem jest biskupstwo rzymskie, można zaobserwować szczególnie w czasach rozmaitych kryzysów politycznych czy polityczno-religijnych. Namiestnik Chrystusa, któremu został powierzony rząd dusz w całym Kościele, nie może wówczas poprzestać na sprawowaniu czynności stricte duchownych i doglądaniu watykańskiej administracji, ale musi stanąć w szranki z najpotężniejszymi władcami tego świata w najbardziej niesprzyjających okolicznościach. W takich właśnie czasach przyszło panować w Kościele Grzegorzowi II, który musiał stawić czoła pierwszemu ikonoklazmowi wszczętemu przez cesarza Leona III.


Święty pochodził z zamożnej rodziny arystokratycznej zamieszkałej w Rzymie. Od dziecka stykał się z wewnętrznymi sprawami Kościoła, wychował się bowiem w pałacu na Lateranie, a jako młodzieniec został kolejno skarbnikiem i bibliotekarzem papieskim. Po otrzymaniu godności Wikariusza Chrystusa przyjął imię Grzegorza (zwanego później Wielkim), co stanowiło czytelne odniesienie do polityki względem cesarstwa, jaką prowadził jego świętej pamięci poprzednik.


Panujący od roku 717 roku, założyciel nowej dynastii, Leon III Izauryjczyk wzmocnił wprawdzie władzę cesarską, ale jednocześnie podjął krok szalony i szkodliwy w skutkach – ogłosił zakaz kultu świętych obrazów, rozpowszechniony szczególnie na Wschodzie. W konsekwencji rządowi siepacze niszczyli cenne (czy bezcenne) zbiory sztuki zgromadzone w świątyniach, a ludowi próbowano odebrać ważny element kultu składający się na przeżywanie przezeń Świętych Obcowania. Przeciwstawił się temu papież Grzegorz, narażając się tym samym na gniew dumnego basileusa. Podjął on próbę detronizacji Grzegorza, a nawet usiłował pozbawić go życia.


Walka z obrazami nadwątliła autorytet cesarski w oczach poddanych, co umiał roztropnie wykorzystać Ojciec Święty, szukając politycznego oparcia we władcach merowińskich. Równocześnie rozszerzał on religijne wpływy na ziemie mało dotychczas ewangelizowane, mianowicie tereny germańskie i Anglię. On to konsekrował św. Bonifacego-Winfryda, apostoła Niemiec i skierował go na misję. Święty Grzegorz II zasłużył się także przy odbudowie Wiecznego Miasta, które ucierpiało wskutek najazdu Longobardów. Po szesnastu latach pontyfikatu został pochowany w bazylice św. Piotra.

 

Kościół wspomina św. Grzegorza II papieża 11 lutego.

FO


DATA: 2013-02-11 08:49
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.