DZIŚ JEST:   11   SIERPNIA   2020 r.

NMP Świętolipskiej
Św. Klary, dziewicy
Św. Zuzanny, męczennicy
 
 
 
 

zm. 30 grudnia 274

Św. Feliks, papież

Św. Feliks, papież
#KOŚCIÓŁ    #HISTORIA    #PAPIEŻ    #ŚWIĘTY    #PATRON

Był Rzymianinem, data jego narodzin nie jest znana. Na Stolicy Piotrowej zastąpił Dionizego, najprawdopodobniej Greka. Zasłynął z obrony doktryny o Trójcy św., zwalczał apolinarystów, według których pełnia boskości Chrystusa musiałaby powodować uszczerbek natury ludzkiej. Niektóre źródła określają go jako męczennika, choć najprawdopodobniej było to skutkiem utożsamienia świętego papieża z innym rzymskim męczennikiem o tym samym imieniu, pochowanym przy Via Aurelia.


Według Liber pontificalis Feliks usankcjonował dłuższy zwyczaj odprawiania Mszy św. na ołtarzach w katakumbach, w pobliżu grobów męczenników w rocznicę ich śmierci. Przypisuje mu się także stworzenie norm dotyczących konsekracji świątyń.


Według podań zmarł 30 grudnia w Rzymie. Został pochowany w katakumbach św. Kaliksta, gdzie spoczywały doczesne szczątki dziewięciu innych papieży, w tym Lucjusza, Fabiana, Anterosa i Poncjana. Kościół obchodzi jego liturgiczne wspomnienie w dniu śmierci. Podawana czasem błędnie data 30 maja związana jest ze wspomnianym utożsamianiem biskupa z innym rzymskim świętym i męczennikiem, tak jak miało to miejsce na kartach Liber pontificalis.


W ikonografii przedstawiony jest w szatach papieża, czasem z księgą w ręku.

mat


DATA: 2012-12-30 11:02
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.