DZIŚ JEST:   15   LIPCA   2020 r.

Św. Bonawentury, Doktora Kościoła
Św. Włodzimierza, księcia
 
 
 
 

ok. 1185 – 1225

Św. Engelbert z Kolonii

Św. Engelbert z Kolonii
Fot. heiligenlexikon.de

Engelbert hrabia Bergu jako syn możnej arystokratycznej rodziny, gdy tylko obrał stan duchowny, dzięki protekcji ojca miał zapewnioną karierę w kościelnych strukturach Rzeszy. Jego późniejsza działalność i heroiczność cnót pasterskich dowiodły, iż stanowiska kościelnego zdobytego na drodze świeckiej protekcji umiał użyć dla chwały Bożej i zbawienia ludu, a nie dla własnej korzyści, jak to czasem w podobnych przypadkach bywało.


Już w wieku czternastu lat został kanonikiem katedry w Kolonii, a w roku 1203 jej prepozytem, czyli przewodniczącym. Wybrano go na biskupa kolońskiego, lecz młody wiek nie pozwolił mu na objęcie tego urzędu. Ucierpiał wskutek konfliktu o władzę między Ottonem IV a Filipem Szwabskim, popierając bowiem tego drugiego, naraził się na papieską ekskomunikę, gdyż Innocenty III popierał kandydata rodu Welfów, Ottona. Należy jednak pamiętać, iż anatema była w owych czasach zwyczajną i często używaną bronią duchownych w walce o zachowanie pozycji Kościoła wśród bezwzględnych zmagań światowej polityki. Engelbert poddał się pokornie karze Ojca Świętego, która wkrótce jednak została odwołana.

            
W 1212 roku Engelbert wziął udział w zwołanej przez Najwyższego Pasterza krucjacie przeciw niebezpiecznej sekcie albigensów, nękającej zbrojnie ludność chrześcijańską i szerzącej błędne nauki, występujące przeciwko prawdom wiary świętej i chrześcijańskiemu porządkowi (na przykład przeciwko sakramentowi małżeństwa). Następnie w trzydziestym pierwszym roku życia został wreszcie mianowany arcybiskupem Kolonii i rozpoczął się okres jego wspaniałych rządów, podczas których zasłynął jako prawdziwie święty rządca, doskonale łączący pieczę nad sprawami duchowymi i świeckimi.


Ludowi okazywał nie tylko ojcowskie serce, ale także otaczał prawdziwą ojcowską opieką, broniąc go przed nadużyciami nieludzkich panów. Nie wzdragał się nawet – jako książę świecki – używać siły zbrojnej dla zachowania sprawiedliwości w podległej mu archidiecezji. Jego wpływ na ster rządowy całego imperium rozszerzył się, gdy cesarz Fryderyk II wyruszył w roku 1220 na wyprawę wojenną, mianując świętego arcybiskupa opiekunem swego syna Henryka, sukcesora tronu, i gubernatorem Rzeszy.


Engelbert z Kolonii jest czczony jako męczennik za wiarę, gdyż zginął z powodu obrony klasztoru żeńskiego w Essen przed gwałtami Fryderyka hrabiego Isenbergu, który nota bene był kuzynem arcybiskupa kolońskiego. Hrabia zagniewany, iż duchowny ośmielił się wystąpić przeciwko niemu w obronie konwentu, nasłał na Świętego swych siepaczy, którzy pozbawili go życia, gdy przejeżdżał przez miejscowość Gebelsberg. Legat papieski, wizytujący wówczas Niemcy, nazwał Świętego męczennikiem i porównał go do Tomasza Becketa.

 

Kościół wspomina św. Engelberta z Kolonii 7 listopada.

FO


DATA: 2013-11-07 08:45
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.