DZIŚ JEST:   06   GRUDNIA   2019 r.

Pierwszy Piątek
Św. Mikołaja z Miry
Św. Marii Carmen Sallés y Barangueras
 
 
 
 

ok. 1129 – 1165

Św. Elżbieta z Schönau

Św. Elżbieta z Schönau

Święta urodziła się w okolicach niemieckiego miasta Bonn, w szlacheckiej i oddanej Kościołowi rodzinie, która zapewniła jej dobre wychowanie i edukację przy klasztorze sióstr benedyktynek w Schönau nad Renem. Osiemnastoletnia Elżbieta zasmakowawszy życia w żeńskim zgromadzeniu świętego Benedykta, zapragnęła zostać jedną z jego duchowych córek. Po dziesięciu latach skromnego spełniania zakonnych obowiązków jej pieczy zostały poruczone panny wkraczające na drogę zakonnego powołania – gdy zaś sprawdziła się jako mistrzyni nowicjatu, została przełożoną konwentu.


W wieku dwudziestu trzech lat zachorowała ciężko i cierpiała dolegliwości do końca życia. Matka Elżbieta mężnie znosiła chorobę, aż do roku 1152, kiedy to Pan Bóg zechciał odsłonić sens dotykających ją cierpień. Będąc już na skraju wytrzymałości i przeżywając dodatkowo dotkliwą oschłość w wierze, Święta otrzymała pocieszenie w postaci wizji Matki Najświętszej niosącej jej ulgę i obfite a niespodziewane łaski. Odtąd doświadczała ona stanów mistycznych i posiadła zdolności prorocze. Czytając Nowy Testament widziała nierzadko w realistycznych wizjach sceny z życia i męki Pana Jezusa, zaś lektura żywotów świętych była dla niej prawdziwym Świętych Obcowaniem, podczas którego objawiali się jej słudzy i służebnice Pańskie, których życie rozważała i których prosiła o wstawiennictwo.


Mniszka spisywała swe wizje na woskowych tabliczkach i opowiadała o szczegółach swemu bratu Ekbertowi, który został przeorem jej zgromadzenia. Dzięki niemu dochowały się zapiski samej Świętej (Liber viarum Dei) i relacje z jej nadprzyrodzonych wizji, dotyczących wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Visio de resurrectione Beate Virginis Mariae) i męczeństwa świętej Urszuli (Revelatio de sacro exercitu virginum Coloniensium). Wizjonerka z Schönau prowadziła też korespondencję z inną mistyczką, benedyktyńską świętą Hildegardą z Bingen.


Elżbieta z Schönau, choć prawie nie ruszała się z klasztoru, przyczyniła się do pogłębienia kultu maryjnego i nabożeństwa do świętej Urszuli w wiekach średnich. Pan Bóg, próbując swą służebnicę, a następnie udzielając jej obfitych darów nadprzyrodzonych, miał na uwadze dobro chrześcijańskiego świata, a Święta czując wyraźne wezwanie Boże nie lękała się upominać samych biskupów, aby przeprowadzili reformę skostniałych struktur kościelnych i podjęli energiczniejszą walkę z szerzącą się wówczas herezją katarską.


Przełożona benedyktynek zmarła zmożona chorobą w wieku trzydziestu pięciu lat i od razu została otoczona kultem. Został on zatwierdzony w roku 1584 przez papieża Grzegorza XIII, który dopisał jej imię do Martyrologium Rzymskiego. Jej doczesne szczątki zostały zbezczeszczone przez szwedzkich protestantów podczas wojny trzydziestoletniej – zachowały się jedynie relikwie czaszki Świętej, przechowywane do dziś w opactwie w Schönau.

Kościół wspomina św. Elżbietę z Schönau 18 czerwca.

FO


DATA: 2018-06-05 10:05
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.