DZIŚ JEST:   26   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Dymitra z Tesaloniki
Bł. Celiny Borzęckiej
 
 
 
 

18 lipca 1880 – 9 listopada 1906

Św. Elżbieta od Trójcy Przenajświętszej

Św. Elżbieta od Trójcy Przenajświętszej

Urodzona jako Élisabeth Catez w Avor koło Bourges, Święta wcześnie odnalazła powołanie do życia zakonnego, szybko zwalczyła przeciwności, a swoje krótkie życie poświęciła na intensywne przeżywanie relacji z Bogiem, co otworzyło jej w dniu śmierci drogę do wiecznej szczęśliwości.


Do siódmego roku życia ojciec poświęcał jej dużo czasu, zaś po jego śmierci piecza nad domem spadła wyłącznie na barki matki. Nie było im łatwo z powodu trudniejszej sytuacji finansowej, ale dziewczynka już wtedy znosiła mężnie wszelkie przeciwności. Momentem przełomowym w jej życiu był czas, w którym przygotowywała się do pierwszej Komunii Świętej, kiedy to pod natchnieniem łaski Bożej zapragnęła żyć wyłącznie dla Boga.


Z przyrodzenia miała usposobienie niezwykle żywe, a głęboka pobożność nie przeszkodziła jej odnaleźć się znakomicie we wszystkich zajęciach zwyczajnego świeckiego życia – w zabawach z rówieśniczkami, na wieczorkach tanecznych, podczas podróży i w domowych obowiązkach. Nie była jednak do tego wszystkiego przywiązana i chciała jak najszybciej znaleźć się w upragnionym zaciszu karmelu.


Matka Elżbiety widząc, że cieszy się ona powodzeniem i dobrze odnajduje w świecie, przez kilka lat nie chciała się zgodzić na to, by jej córka porzuciła świat. W roku 1899, podczas rekolekcji parafialnych, wydała wreszcie zgodę na wstąpienie Elżbiety do zakonu, ale nie wcześniej, jak dopiero gdy skończy dwadzieścia jeden lat. Nie był to koniec prób, ponieważ panience Catez oświadczył się pewien dobrze sytuowany młodzian i znów musiała ona obronić przed ziemską zapobiegliwością matki swoje wezwanie do służby Bożej.


Dwa lata owego koniecznego, prywatnego przygotowania przed wstąpieniem do nowicjatu, były dla Błogosławionej czasem usilnej walki ze swymi wadami. Przedsięwzięła ją wprawdzie już przed pierwszą Komunią Świętą, ale jej porywczy, skory do gniewu charakter wciąż dawał o sobie znać.


Niedługo przed udaniem się do klasztoru Karmelitanek Bosych w Dijon, miała doświadczenie mistyczne, w którym usłyszała głos Zbawiciela mówiącego do niej: „Moja oblubienico, odrzucasz zatem wszelkie szczęście tu na ziemi, aby iść za Mną. Idąc Moimi śladami przejdziesz przez ból, przez Krzyż, będziesz musiała znieść wiele cierpień. Gdyby Mnie nie było przy tobie, nie potrafiłabyś ich znieść. Nawet te pociechy duchowe, tak słodkie dla twej duszy, zostaną ci odebrane. Ileż doświadczeń cię spotka, Moja umiłowana, gdy pójdziesz za Mną, ale też ileż radości. Ileż słodyczy dam ci zakosztować w tych uciskach. Cząstka, którą wybrałem dla ciebie, jest najpiękniejsza i musiałem cię ukochać wielką miłością, ażeby ją dla ciebie zachować, Moja umiłowana”.


Elżbieta od Trójcy Przenajświętszej chciała żyć długo i dużo cierpieć dla Boga – jeszcze w roku 1897 zapisała w jednym ze swych wierszy, iż w jej sercu wznosi się pragnienie, by „nie umierać, lecz cierpieć długo, cierpieć dla Boga, dać Jemu swe życie, modląc się za grzeszników”. W ciągu kilku lat życia zakonnego, znosząc niewygody i ciężkie warunki panujące z zasady we wspólnocie karmelitańskiej, nieustannie pogłębiała swą relację z Bogiem. Czerpała głębię mistycznego poznania z pism świętego Jana od Krzyża i z własnych doświadczeń.


Nie było jej jednak dane spełnić swego poetycznego marzenia o długim i owocnym w cierpienie życiu – Panu Bogu spodobało się bowiem wcześniej powołać swą służebnicę. W roku 1906 zachorowała na chorobę Addisona, która stała się przyczyną jej przedwczesnej śmierci. Jeszcze tego samego roku poważnie zasłabła i przyjęła ostatnie namaszczenie. Dotrwała do Mszy Świętej w dniu Wszystkich Świętych i oddała swą duszę Panu Bogu, z ostatnimi słowami na ustach: „Idę do Światła, do Miłości, do Życia”. Siostrę Elżbietę Catez beatyfikował Ojciec Święty Jan Paweł II w roku 1984. Jej kanonizacja odbyła się w 16 października 2016 roku .

 

Kościół wspomina św. Elżbietę od Trójcy Przenajświętszej 9 listopada.

FO


DATA: 2018-11-09 08:16
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.