DZIŚ JEST:   24   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Tran An Dung i towarzyszy
 
 
 
 

zm. ok. 304

Św. Dymitr z Tesaloniki

Św. Dymitr z Tesaloniki

Święty Dymitr (Demetriusz), żołnierz-męczennik, który dał świadectwo Wiary podczas prześladowań za panowania augustów Dioklecjana i Maksymiana, pochodził z miasta Tesalonika (obecnie Saloniki), drugiego pod względem wielkości w Grecji i ważnego ośrodka kulturalnego. Wywodził się z rodziny arystokratycznej pełniącej urzędy publiczne w imperium.


Po śmierci jego ojca Maksymian miał ofiarować mu urząd konsula, lecz nie wiedział, iż nominowany jest chrześcijaninem. Były to czasy największych w historii prześladowań chrześcijan, kiedy to na początku IV wieku ukazało się kilka edyktów, wedle których wyznawcy Chrystusa mieli być całkowicie wytępieni.


Dymitr otrzymał polecenie wymordowania wszystkich chrześcijan zamieszkujących Tesalonikę. Konsul nie tylko odmówił, ale publicznie głosił Dobrą Nowinę ukrzyżowanego Boga-Człowieka, co ściągnęło na niego karę. Został uwięziony wraz ze swym przyjacielem Nestorem. Był to waleczny żołnierz, którego Święty namówił do dobrowolnego stanięcia do walki z gladiatorem, który zabijał chrześcijan podczas igrzysk. Nestor zwyciężył, czym wywołał zdumienie i gniew urzędników pogańskich, którzy skazali go na śmierć.


Zemsta nie ominęła też Dymitra. Zadźgano go włóczniami w więzieniu na terenie Sirmium albo Achai. Został pochowany w zbiorowej mogile, lecz niebawem odnaleziono jego ciało, wydające z siebie przyjemną woń mirry. Relikwie przeniesiono do Tesaloniki, gdzie powstała początkowo kapliczka, przebudowana następnie na bazylikę pod wezwaniem Świętego. Została ona zniszczona po najeździe muzułmanów, a kult świętego Dymitra – żywy na Wschodzie i Zachodzie – został odnowiony po odzyskaniu niepodległości przez Grecję. Katedra pod jego wezwaniem znajduje się między innymi w Sremskiej Mitrovicy (dawne Sirmium) w Serbii.

 

Kościół wspomina św. Dymitra z Tesaloniki 26 października.

FO


DATA: 2012-10-26 10:25
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.