DZIŚ JEST:   31   MAJA   2020 r.

Zesłanie Ducha Świętego
Nawiedzenie NMP
Św. Kamila Baptysta Varano
Św. Petronella
 
 
 
 

ok. 330 – 369

Św. Cezary z Nazjanzu

Św. Cezary z Nazjanzu
Pogrzeb Cezarego z Nazjanzu - il. z kodeksu "Dzieła Grzegorza z Nazjanzu" (IX w.)

Cezary, urodzony niedaleko Nazjanzu w Kapadocji, pochodził z rodziny, w której świętość prawdziwie obfitowała. Chwały ołtarzy doczekali się zarówno rodzice, św. Grzegorz Starszy i św. Nona, jak i trójka ich dzieci – Grzegorz, Gorgonia i Cezary. Ten ostatni i najmłodszy jest przypadkiem ciekawym, gdyż nie wsławił się żadnego rodzaju działalnością religijną, nie piastował żadnych duchownych godności, a cała jego świętość polegała na wiernym wypełnianiu obowiązków i rozsiewaniu wokół siebie przykładu chrześcijańskiego życia i miłości bliźniego.


Od dziecka cechowało go zamiłowanie do wiedzy, a jako że był dobrze urodzony, nic nie stało na przeszkodzie, by je rozwijać. Udał się do szkoły w Aleksandrii i zdobył wykształcenie w zakresie astronomii i geometrii, a przede wszystkim medycyny. Następny okres jego życia to kariera dworska na służbie dwóch cesarzy – Juliana Apostaty, potem Walensa.


Zasłynął w Konstantynopolu jako znakomity lekarz, ale pochwały, jakie jego brat św. Grzegorz kierował ku niemu w listach, świadczą o nadzwyczajnym rozwinięciu chrześcijańskich cnót nadwornego medyka. Niemniej chrzest przyjął on bardzo późno, co było zgodne ze zwyczajem Kościoła w pierwszych wiekach. Katechumen przechodził długą formację i zgłębiał Chrystusową naukę, by po latach – czasem na łożu śmierci – dostąpić łaski pełnego włączenia do społeczności Kościoła.


Jego decyzję poprzedził znak od Boga, który odczytał w bieżących wydarzeniach mających miejsce w Bitynii, gdzie przebywał akurat z jakąś misją cesarską (mianowany kwestarzem w roku 368). Azję Mniejszą nawiedziła wówczas seria kataklizmów i Święty oglądał na własne oczy wielkie trzęsienie ziemi, które zrównało z ziemią miasto. Zrozumiał, że nie pora już zwlekać, skoro śmierć jest tak blisko. Przyjął chrzest i jakby na potwierdzenie owego bityńskiego natchnienia zmarł w rok po przełomowym wydarzeniu.

 

Kościół wspomina św. Cezarego z Nazjanzu 25 lutego.

FO


DATA: 2013-02-25 12:51
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.