DZIŚ JEST:   16   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Jadwigi Śląskiej
Św. Gerarda Majelli
 
 
 
 

1 poł. XIII w. – 1296

św. Celestyn V, papież

św. Celestyn V, papież
Św. Celestyn V, mal. Mikołaj Tommaso

Dzieciństwo i młodość Pietra Angelerio urodzonego w Iserno w Abruzji nie zapowiadały burzliwych wydarzeń, jakie później stały się udziałem jego życia i nic nie wskazywało, iż stanie się on postacią mającą pewien wkład w historię Kościoła i Państwa Kościelnego w XIII wieku. Wychowywał się w rodzinie rolniczej jako jedenaste dziecko Angela Angelerio i Marii Leone, a w siedemnastym roku życia wywędrował z domu, by spełnić powołanie w życiu zakonnym. Wstąpił do klasztoru Benedyktynów Santa Maria di Faifula, ale przekonał się tam, iż Pan Bóg powołuje go do większego odosobnienia i wówczas wyruszył w góry Abruzji poszukiwać odpowiedniego miejsca na pustelnię. Następnie przyjął święcenia kapłańskie w Rzymie i osiadł wreszcie w jaskini na górze Morrone.


Pragnął samotnego życia w zjednoczeniu z Bogiem, ale jak to zwykle w takich przypadkach bywa, Pan Bóg, wiedząc ile dusz może zyskać dla Nieba przez swego świątobliwego sługę, przyprowadzał do niego wciąż nowych uczniów, pragnących zbierać plon cnót wypracowanych w codziennych trudach pustelniczej drogi. Na potrzeby swoje i swoich współbraci zbudował on za zgodą władz kościelnych świątynię ku czci Matki Bożej. Wkrótce było ich tak wielu, iż ojciec Piotr zaczął myśleć o włączeniu swej wspólnoty do zgromadzenia benedyktynów. Udał się zatem w 1274 roku na obrady drugiego Soboru Powszechnego w Lyonie, by uzyskać od Urbana IV zatwierdzenie jego zgromadzenia w ramach reguły świętego Benedykta. Zgromadzenie było później znane jako Ordo Sancti Benedicti Coelestinorum, czyli celestyni.


Pietro di Morrone został opatem klasztoru Santa Maria di Faifola i wzrastał nadal w świętości, budując swoich współbraci wśród surowych warunków życia, jakie wyznaczył nowemu zgromadzeniu. Nie było mu jednak dane dopełnić swoich dni w cichym żywocie pustelniczym, albowiem w sędziwej starości Świętego nastąpił nieoczekiwany zwrot. Pod wpływem politycznych nacisków króla Neapolu Karola II i części arystokracji włoskiej don Pietro został obrany następcą świętego Piotra. Jako skromny mnich, nie mający nigdy do czynienia z polityką, czuł się niezdolnym do piastowania tak odpowiedzialnego urzędu, przyjął go jednak przez posłuszeństwo i poczucie obowiązku, aby nie uchylać się od tego wyzwania, jeżeli byłoby ono rzeczywiście wyrazem woli Bożej.


Od początku krótkiego pontyfikatu napotkał niedające się przezwyciężyć trudności – nie zdołał nawet wrócić do Rzymu, gdyż został siłą zatrzymany w Neapolu. Król bowiem pragnął uzyskać w ten sposób wpływ na wewnętrzne rządy Kościoła – nadając kapelusze kardynalskie oddanym sobie ludziom – i osłabić pozycję papiestwa. Piotr Angelerio, który panował w tak niedogodnych warunkach jako Celestyn V, po kilku miesiącach postanowił ukrócić owe poniżenie godności Chrystusowego Namiestnika i ogłosił akt swej abdykacji, zdjął szaty papieskie i oddał insygnia najwyższej władzy duchownej. Przed złożeniem urzędu, co było pierwszym takim przypadkiem w dziejach Kościoła, zabezpieczył jednak przezornie kanoniczny obiór następców świętego Piotra, przywracając konstytucję dotyczącą konklawe wydaną przez Grzegorza X (zatwierdził to bullą Constitutionem felicis recordationis).


Były papież stał się więc znowu prostym ojcem Piotrem i pragnął wrócić do pustelniczego życia, lecz nie pozwolił na to, jak się okazało, kolejny papież Bonifacy VIII, który obawiał się schizmy, jaka mogłaby powstać w otoczeniu pustelnika i osadził go w zamku w Fumone niedaleko Ferentino. Tam też Święty doczekał swego ostatniego dnia i narodził się dla Nieba Roku Pańskiego 1296. Został pochowany w kościele Świętej Agaty w Ferentino. W roku 1313 kanonizował go papież Klemens V, zaś w roku 1337 jego relikwie zostały przeniesione do kościoła Santa Maria
di Collemaggio
w Aquilii, gdzie pozostają po dziś dzień.


Kościół wspomina św. Celestyna V 19 maja.

FO


DATA: 2018-05-17 09:25
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.