DZIŚ JEST:   25   LISTOPADA   2020 r.

Św. Katarzyny, męczennicy
Bł. Marii Franciszki Siedliskiej
 
 
 
 

zm. III w.

Św. Benignus z Dijon

Św. Benignus z Dijon
fot. Thomas Nicolai/ wikimedia.commons / licencja Creative Commons

Od żyjącego w V wieku świętego Grzegorza z Tours, autora dzieł De gloria martyrum i Historia Francorum, dowiadujemy się, że już w zamierzchłych czasach 1 listopada oddawano cześć apostołowi Burgundii i męczennikowi poległemu z rąk pogańskich – świętemu Benignusowi, biskupowi miasta Dijon. Wspomnienie liturgiczne odnotowuje już święty Hieronim w swoim Martyrologium.


Grzegorz wspomina także o kulcie, jakim cieszył się ów Święty, ku czci którego wystawiono bazylikę i opactwo w miejscu jego pochowania. Tak powstała istniejąca do dziś katedra Świętego Benigna, w której spoczywają szczątki świętego Grzegorza biskupa Langres, księcia burgundzkiego Jana bez Trwogi oraz księcia Władysława Białego, ostatniego przedstawiciela kujawskiej linii Piastów.


Późniejsze podania głoszą, iż był on przybyszem z Azji i z polecenia samego Ojca Apostolskiego świętego Polikarpa ze Smyrny głosił Chrystusa pogańskiemu ludowi Burgundów, a był umęczony za panowania cesarza Aureliana. Podważa się jednak prawdopodobieństwo takiej wersji wydarzeń. Tradycja zachowała informację, iż zginął on śmiercią męczeńską, lecz nie są znane dokładne okoliczności, a postać misjonarza i biskupa Dijon sławna jest raczej z powodu kultu, jakim cieszył się po śmierci.


Jego kult miał być odnowiony w VI wieku za sprawą nadprzyrodzonej interwencji samego Świętego. Miał on ukazać się we śnie świętemu Grzegorzowi z Langres i upomnieć go za zaniedbanie jego kultu. Biskup wziął sobie do serca owo napomnienie i przeprowadził prace konserwatorskie w bazylice pod wezwaniem świętego Benignusa. Wybudował także kryptę, w której umieszczono sarkofag pierwszego biskupa Dijon.

 

Kościół wspomina św. Benigna z Dijon 1 listopada.

FO


DATA: 2012-10-31 11:28
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
15
 
 
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres kon[email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.