DZIŚ JEST:   05   LIPCA   2020 r.

XIV Niedziela zwykła
Św. Antoniego Marii Zaccarii
Św. Antanazego z Atos
 
 
 
 

12 kwietnia 1789 – 7 czerwca 1846

Św. Antoni Maria Gianelli

Św. Antoni Maria Gianelli
św. Antonio Maria Gianelli

Antoni Maria urodził się w samą niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego w Cerreto, w ubogiej chacie wiejskiej, stojącej przy zagonie ziemi uprawianej przez jego ojca, a należącej do pobożnej wdowy po dziedzicu ziemskim Nicoletty Aserreto. Bogobojni rodzice, gdy spostrzegli bystrość umysłu swego syna, posłali go na naukę do szkoły parafialnej z nadzieją podniesienia jego statusu społecznego. Chłopiec z zapałem oddawał się nie tylko nauce, ale i modlitwie i ciężkiej pracy, jaką musiał podejmować po szkole. Po kilku latach pani Nicoletta zwróciła uwagę na jego ponadprzeciętne zdolności i predyspozycje do stanu duchownego i zaofiarowała sfinansowanie jego dalszej edukacji.


Wyruszył więc młodzieniec do seminarium w Genui, gdzie został przedstawiony biskupowi Józefowi Spinie w roku 1807. Z wielką sumiennością odbył tam formację kapłańską, na własną rękę pogłębiając jeszcze wiedzę teologiczną i z dziedziny liturgiki. W 1812 r., za specjalnym pozwoleniem papieskim (brakowało mu roku do wieku określonego przez prawo kanoniczne) został namaszczony na kapłana i rozpoczął posługę jako wikariusz jednej z parafii w Genui. Następnie podjął obowiązki nauczyciela literatury w Kolegium Zakonu Szkół Pobożnych, czyli pijarów w Cárcare.


Stopniowo rozwijał coraz bardziej ożywioną działalność naukową, duszpasterską, a przede wszystkim kaznodziejską, do której predyspozycje okazał głosząc kazania już jako subdiakon. Został profesorem retoryki, a potem prefektem studiów w wyższym seminarium duchownym, spowiadał niestrudzenie penitentów spieszących do zdroju przebaczenia w konfesjonale, a nakłaniany do odpoczynku odpowiadał, iż kapłan odpoczywa tylko na dwa sposoby – ciałem w grobie, a duszą w niebie.


Po ponad dziesięciu latach takiej pracy przyszedł dla Świętego czas twórczego spożytkowania swoich zdolności w powołaniu do życia nowych wspólnot zakonnych. W roku 1827 założył zgromadzenie Oblatów św. Alfonsa Marii Liguori, którego celem było odbywanie misji ludowych i głoszenie rekolekcji. Natomiast już dwa lata później powstała z inicjatywy księdza Antoniego Kongregacja Córek Najświętszej Maryi z Ogrodu (Congregatio Filiarum Mariae Sanctissimae ab Hortu), nazywanych gianellami, których zadaniem było katolickie wychowanie dzieci i przygotowywanie panienek z ubogich rodzin do pełnienia obowiązków chrześcijańskiej niewiasty.


W 1838 roku został wyróżniony nominacją biskupią diecezji Bobbio. Biskupstwo było zrujnowane po najeździe wojsk napoleońskich, a nowo mianowany hierarcha przystąpił do jego odnowienia. Wznowił działalność seminarium duchownego, odrestaurował kościół świętego Kolumbana i zwołał dwa synody porządkujące sprawy kościelne. Aby wyjść naprzeciw potrzebom katolików świeckich i duchownych, powołał do życia dwa Towarzystwa – Świętego Rafała Archanioła i Świętej Doroty. Jego działalność jako biskupa Bobbio spowodowała liczne nawrócenia.


Po kilku latach posługi pasterskiej Święty zapadł na zdrowiu i zdiagnozowano u niego gruźlicę. Niestrudzony sługa Pański został wreszcie zmuszony do zaczerpnięcia odrobiny odpoczynku. Udał się w tym celu do Piacenzy, lecz odbywając po drodze pielgrzymkę do sanktuarium maryjnego, nabawił się udaru mózgu, co postawiło go w obliczu śmierci. Zmarł w niedzielę Trójcy Przenajświętszej w miejscowym szpitalu. Jego ciało przeniesiono przy licznym udziale wiernych i z wielką czcią do Bobbio, gdzie pozostaje ono do dziś w stanie nienaruszonym, umieszczone w kryształowym sarkofagu. Pius XI beatyfikował Antoniego Marię Gianellego w roku 1925, kanonizacji zaś dokonał Pius XII w roku 1951.

Kościół wspomina św. Antoniego Marię Gianellego 7 czerwca.

FO


DATA: 2013-06-07 15:16
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.