DZIŚ JEST:   20   LUTY   2020 r.

Św. Franciszka i Hiacynty Marto
Św. Zenobiusza
 
 
 
 

1470/1474 – 1540

Św. Aniela Merici

Św. Aniela Merici

Aniela Merici, której imię kojarzy się z założonym przez nią zgromadzeniem urszulanek, przez współczesnych sobie była nazywana po prostu Matką. Słowo to gościło na ustach wszystkich, którzy zwracali się do tej niezwykłej niewiasty i nieważne, czy była to uboga staruszka napotkana w jakimś miejskim zaułku, czy też możny książę w wystawnym pałacu (na przykład władcę Mediolanu Franciszka II Sforzę nazywała ona „duchowym synem”, on zaś zwracał się do mniszki jak do prawdziwej przewodniczki duchowej). Jednakowoż szacunek i sława, jakie sobie zjednała, były jedynie miarą zasięgu, z jakim działała przez nią łaska Boża – wszystko, co ludzkie, umiała bowiem wykorzystać na chwałę jedynego Boga i pożytek dusz.


Los bynajmniej jej nie oszczędzał – przyszła na świat w ubogiej rodzinie (w miejscowości Desenzano na północy Italii), a śmierć wcześnie zabrała jej ukochaną siostrę i rodziców. Chowała się pod okiem wuja w Salo, któremu pomagała w prowadzeniu gospodarstwa.


Od dziecka znajdowała upodobanie we wszystkim, co otwiera perspektywę spraw Bożych. Chętnie modliła się i rozmyślała o rzeczach świętych. Jeszcze za życia wuja wstąpiła do Trzeciego Zakonu św. Franciszka, zaś po jego śmierci wróciła na chwilę do rodzinnej miejscowości, by udać się następnie do Brescii.


Działała w tak zwanym ruchu Miłości Bożej (del Divino Amore), który zrzeszając również osoby świeckie, miał na celu prowadzenie oddolnej odnowy religijnej w społeczeństwie. Kwestie wychowania religijnego i przeniknięcia wspólnoty ludzkiej przez zbawcze działanie łaski leżały jej na sercu przez całe życie. Wyrazem tego stała się zarówno szeroko rozwinięta działalność dobroczynna, jak i stricte zakonna. W latach 1424-5 odbyła pielgrzymki do Ziemi Świętej i do Rzymu dla rozeznania właściwej drogi powołania w Kościele.


Papież zaaprobował nominację siostry Anieli na koordynatorkę wszystkich dzieł miłosierdzia ruchu Bożej Miłości. Prowadziła przytułki i różnego rodzaju zakłady oraz szkoły. Do działalności pedagogicznej przykładała wielką wagę, uważała bowiem, iż „nieład w społeczeństwie wywodzi się z nieładu w rodzinie”. Jednym z głównych celów założonego przez nią w roku 1435 Zgromadzenia Sióstr Urszulanek (początkowo Towarzystwo św. Urszuli) było właśnie wychowanie dziewcząt do odpowiedzialnego wejścia w rolę serca ożywiającego katolicką rodzinę.


Święta była głównie człowiekiem czynu, niemniej zostawiła po sobie dwa pisma – Testament i Rady. Zmarła w Brescii, z którą związała aktywność swego życia i tam została pochowana w kościele św. Afry, dziś noszącym jej imię. O wyniesienie służebnicy Bożej na ołtarze zabiegał między innymi św. Karol Boromeusz. Beatyfikowana przez Klemensa XIII w roku 1768, kanonizacji doczekała się za pontyfikatu Piusa VII w roku 1807.

 

Kościół wspomina św. Anielę Merici 29 stycznia.

FO


DATA: 2013-01-28 14:25
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.