DZIŚ JEST:   26   STYCZNIA   2021 r.

Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
 
 
 
 

ok. 1795 – 21 grudnia 1839

Św. Andrzej Tran An Dung

Św. Andrzej Tran An Dung

Pierwsi misjonarze dotarli do Wietnamu w XVI wieku, lecz nie zostali dobrze przyjęci przez władze. Świadczy o tym zachowany tekst dekretu królewskiego zakazującego szerzenia i wyznawania religii chrześcijańskiej. Władcy byli wrogo nastawieni do obcej religii, widzieli jednak, iż cywilizacja ich głosicieli jest pod pewnymi względami atrakcyjna i można z niej korzystać. Niemniej jednak prześladowania Kościoła w Wietnamie trwały z pewnymi przerwami aż do drugiej połowy XIX wieku (kiedy Wietnam stał się protektoratem francuskim) i odnowiły się po roku 1976, kiedy to kraj dostał się w ręce komunistów i został nazwany Socjalistyczną Republiką Wietnamu. Komunistyczne represje Kościoła i katolickiej ludności trwają do dziś.


Pierwszym słynnym i zasłużonym dla zbawienia dusz i podniesienia cywilizacji w Wietnamie był francuski jezuita Aleksander de Rhodes, który w XVI opracował alfabet języka wietnamskiego i stworzył pierwszy słownik (wietnamsko-portugalsko-łaciński). Ogólnie jednak wspólnota chrześcijańska nie osiągnęła nigdy wielkich rozmiarów, a z tej liczby wiernych, która przez wieki uchowała się na nieprzyjaznej ziemi, Pan Bóg powołał ponad sto tysięcy męczenników, świadków Wiary prawdziwej w tej części Dalekiego Wschodu.


W 1988 roku Ojciec Święty Jan Paweł II kanonizował łącznie 117 męczenników wietnamskich, którzy byli beatyfikowani sukcesywnie przez papieży Leona XIII, Piusa X i Piusa XII. Wśród nich, a raczej na ich czele, chwały ołtarzy dostąpił pierwszy kapłan katolicki pochodzenia wietnamskiego Andrzej Trần An Dũng. Urodził się on w miejscowości Bắc Ninh w północnym Wietnamie. W wieku dwunastu lat przeniósł się z rodzicami do Hanoi, gdzie poznał pewnego katolickiego katechetę. Przez trzy lata uczył się pod jego okiem prawd wiary, by następnie przyjąć chrzest, a wraz z nim imię Andrzej (po wietnamsku Anrê).


Nauczył się chińskiego i łaciny, potem sam został katechetą. Duchowni dostrzegłszy jego zdolności, zachęcili go do wstąpienia w ich szeregi i wysłali go na naukę teologii. Młodzieńca nie trzeba było dwa razy namawiać – od pierwszych lat swego katechumenatu zapałał wielką miłością do Zbawiciela, a po przyjęciu święceń kapłańskich w 1823 roku oddał się gorliwej posłudze duszpasterskiej, połączonej z pogłębionym życiem duchowym i ascetycznym.


Przez jakiś czas pracował spokojnie, jednak w roku 1835, na fali kolejnych prześladowań, został aresztowany. Parafianie, którzy nieraz doświadczyli ojcowskiego serca tego, który przyprowadził ich do zdroju łaski Bożej, nie opuścili w potrzebie swego pasterza. Zebrali sumę potrzebną do wykupienia go od kary więzienia, dzięki czemu został uwolniony. Zmienił wówczas imię z Dũng na Lạc i przeniósł się w inne miejsce, by móc kontynuować parafialny apostolat.


Po czterech latach został ponownie pojmany, tym razem z innym kapłanem, Piotrem Trương Văn Thi, do którego poszedł akurat, by przystąpić do spowiedzi. Obaj duchowni zostali i tym razem wypuszczeni za kaucją wpłaconą przez wspólnotę wiernych. Tym razem wszakże wolność nie trwała długo. Aresztowano ich ponownie po kilkunastu dniach i przewieziono do Hanoi. Tam księża zostali poddani torturom, a gdy nie wyrzekli się imienia Chrystusa i świętej Wiary, ścięto ich mieczem – na chwałę Boga jedynego i rozkwit prawdziwej religii w Wietnamie.

 

Kościół wspomina św. Andrzeja Trần An Dũng i Towarzyszy 24 listopada.

FO


DATA: 2012-11-23 14:34
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
14
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.