DZIŚ JEST:   07   LIPCA   2020 r.

Bł. Benedykta XI, papieża
 
 
 
 

Św. Anastazja

Św. Anastazja

Św. Anastazja żyła w połowie III wieku w Rzymie, była córką poganina ze znacznego rodu i chrześcijanki. Nieszczęśliwie zamężna wbrew swojej woli, ze strony męża Publiusza doznawała wielu cierpień. Równocześnie oddawała się pomocy chrześcijanom więzionym i prześladowanym za czasów cesarza Dioklecjana.


W jej życiu duchowym istotną rolę odegrał świątobliwy rzymski kapłan św. Chryzogon, uwięziony w czasie, w którym jej mężowi powierzono misję dyplomatyczną, w trakcie której zmarł. Miała towarzyszyć swojemu nauczycielowi aż do jego śmierci. Niosła pomoc wyznawcom Chrystusa prześladowanym w Ilirii, gdzie została pojmana i uwięziona. Postawiona przed namiestnikiem prowincji Florusem nie odstąpiła od chrześcijaństwa, mimo zagrożenia męczeńską śmiercią nie wyrzekła się wiary.


Skazana na męki, zginęła na stosie najprawdopodobniej 25 grudnia. Tego dnia Kościół obchodzi jej liturgiczne wspomnienie. Zachowały się starożytne akta męczeństwa św. Anastazji, choć ich autentyczność budzi wątpliwości. Jej doczesne szczątki zostały przeniesione do Rzymu, gdzie spoczęły w kościele pod jej wezwaniem. W V wieku relikwie trafiły także do Konstantynopola, później do Grecji, gdzie święta wdowa otaczana jest dużą czcią. Aktualnie spoczywają one w katedrze św. Anastazji w Zadarze (Chorwacja).


O jej wspomnieniu liturgicznym wzmiankuje Martyrologium Hieronymianum z VI wieku, odbierała w Rzymie powszechną cześć już w V wieku. Imię św. Anastazji wymienia Kanon Rzymski obok imienia Najświętszej Maryi Panny, świętych Felicyty, Perpetuy, Agaty, Łucji, Cecylii i Agnieszki.


Jest patronką męczenników, wdów, tkaczy i cenzorów. W ikonografii przedstawiana jest z palmą, nożycami, na stosie bądź przywiązana do pala.

Kościół wspomina św. Anastazję 25 grudnia.

mat


DATA: 2012-12-23 17:18
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.