DZIŚ JEST:   08   KWIETNIA   2020 r.

Św. Dionizego z Koryntu
Św. Waltera, opata
 
 
 
 

ok. 250 – 326

Św. Aleksander z Aleksandrii

Św. Aleksander z Aleksandrii
św. Aleksander z Aleksandrii

Święty patriarcha egipskiej Aleksandrii wsławił się jako obrońca Boskiej godności Chrystusa Pana przed bluźnierczymi naukami Ariusza i jako wzorowy zarządca diecezji, troskliwy pasterz i wzór osobistych cnót. Od dziecka przylgnął całym sercem do Kościoła Bożego, pełniąc przy świątyni rozmaite funkcje, przez całe życie cieszył się wielkim mirem wśród duchowieństwa, dlatego po śmierci biskupa aleksandryjskiego został bezsprzecznie wyznaczony jego następcą.


Na przewrotności Ariusza poznał się bardzo wcześnie i zaczął go zwalczać, zanim herezjarcha wystąpił z szaleńczą teorią, iż Pan Jezus nie jest prawdziwym Synem Bożym, ale „adoptowanym”. Kiedy zaś wystąpił on publicznie, Aleksander zwołał synod, który potępił błędne poglądy. Później wyrok owego zgromadzenia biskupów został powtórzony na Soborze Powszechnym w Nicei (325 r.). Zachowały się listy Aleksandra do Konstantyna Wielkiego z prośbą o zwołanie soboru, zaś na samych obradach w jego imieniu przemawiał słynny św. Atanazy.


Święty zasłużył się jako sprawny administrator diecezji, pilnując porządku i fundując największy w Aleksandrii kościół, pod wezwaniem św. Teonasa. Do pustelników żyjących na odludziach Afryki posyłał kapłanów ze spowiedzią i z Panem Jezusem. Zachowało się po nim siedemdziesiąt listów. W wieku około siedemdziesięciu sześciu lat wierny sługa Boży zamienił ziemską dolę na szczęśliwość niebieską, a na stolicy aleksandryjskiej zasiadł jego diakon Atanazy.

 

Kościół wspomina św. Aleksandra z Aleksandrii 26 lutego.

FO


DATA: 2019-02-26 11:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.