DZIŚ JEST:   17   STYCZNIA   2021 r.

II Niedziela zwykła
Św. Antoniego, opata
Św. Sulpicjusza II
 
 
 
 

ok. 1149 – 14 września 1214

Św. Albert Jerozolimski

Św. Albert Jerozolimski
#KOŚCIÓŁ    #HISTORIA    #ŚWIĘTY    #PATRON    #ZAKONY

Łaciński patriarcha Jerozolimy Albert hrabia Avogadro należy do grona tych wielkich mężów Kościoła, którzy skryli skromnie swe imiona za wielkimi dziełami, jakich byli inspiratorami. Każdy przecież słyszał o zakonie karmelitów, lecz mało kto wie, że to właśnie święty Albert jerozolimski jest autorem reguły Ordo fratrum Beatae Virginis Mariae de monte Carmel – zgromadzenia, które kwitnie przez stulecia i chlubi się wieloma świętymi obojga płci.


Ścieżka powołania duchowego tego świętego przywiodła go najpierw do zgromadzenia Kanoników Regularnych od Świętego Krzyża, gdzie piastował godność przełożonego. Potem zaś z powodu wyraźnych predyspozycji do zarządzania i pełnienia funkcji publicznych został konsekrowany na biskupa i otrzymał w roku 1084 stolicę w Bobbio, rok później natomiast w Vercelii – dlatego bywa nazywany Albertem z Vercelli.


Biskup zasłynął jako skuteczny pacyfikator sporów politycznych, rozbijających jedność Kościoła i sił chrześcijańskiej Europy. Podejmował się mediacji między Stolicą Świętą a władcami świeckimi – cesarzem Fryderykiem Barbarossą i królem Henrykiem IV; swymi zabiegami dyplomatycznymi godził zwaśnione miasta – Mediolan i Pawię oraz Parmę i Piacenzę; działał na rzecz pojednania i zjednoczenia katolickich władców w Ziemi Świętej i na terenach spornych z islamem. W dowód uznania owych wysiłków pokojowych otrzymał honorowy tytuł księcia Imperium Rzymskiego.


Równocześnie porządkował sprawy swej diecezji, między innymi zwołując synod w roku 1191, a także nie przestawał inwestować w życie klasztorne, od którego sam przecież rozpoczął swą drogę. Napisał konstytucje zakonne dla kanoników regularnych w Biella, później natomiast wspomnianą regułę karmelitańską. Powstała ona na potrzeby grupki pustelników mieszkających na wzgórzach Karmel – która dała podwaliny wielkiej rodzinie zakonnej.


W roku 1204 opustoszała stolica patriarchy łacińskiego w Jeruzalem i biskup Albert został na nią obrany. Nominację tę zatwierdził papież Innocenty III w roku 1205, a w liście do biskupów Ziemi Świętej polecał on podziwu godne cnoty Świętego, któremu nadał równocześnie misję legata apostolskiego. Stolica patriarchatu mieściła się Akce, skąd zarządzał on metropolią i prowadził działania dyplomatyczne. Z jednej strony konsolidował siły obozu Chrystusowego przeciwko ekspansji islamu, z drugiej zaś w miarę możliwości wykupywał jeńców z rąk bisurmańskich i krzepił na duchu zagrożoną nieustannie ludność.


Patriarcha Albert zginął śmiercią męczeńską, ale – wbrew logicznej kolei rzeczy – nie dosięgła go złość muzułmańska, lecz zawiść pewnego występnego chrześcijanina – przełożonego zakonu szpitalników – którego piętnował za niemoralne prowadzenie. Szalony mnich zasztyletował hierarchę podczas procesji z okazji święta Podwyższenia Krzyża Świętego 14 marca 1214 roku. Kult świętego Alberta zatwierdził papież Aleksander VII, choć nastąpiło to dopiero w XVII wieku.

 

Kościół wspomina św. Alberta jerozolimskiego 14 września.

FO


DATA: 2013-09-13 08:00
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
13
 
 
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.