DZIŚ JEST:   20   SIERPNIA   2019 r.

Św. Bernarda z Clairvaux, Doktora Kościoła
 
 
 
 

1268 – 20 kwietnia 1317

Św. Agnieszka z Montepulciano

Św. Agnieszka z Montepulciano

Agnese de Segni, pochodząca ze szlacheckiej rodziny zamieszkałej Gracchiano niedaleko miasteczka Montepulciano w Toskanii, jest fascynującym przykładem, jak wiele Pan Bóg może zdziałać przez człowieka, który chce być naczyniem otwartym na działanie Jego łaski. To, że Agnieszka zajmuje szczególne miejsce w planach Bożych, okazało się już przy jej narodzinach, gdy ponad domem państwa Segni uniosła się łuna światła poprzedzająca przyjście na świat niezwykłego dziecka. Święta, gdy tylko opanowała ojczystą mowę, była uczona przez matkę pacierza – widywano potem, jak klękała w kącie izby i szeptała pobożnie Ojcze nasz i Zdrowaś Maryjo kilka razy dziennie.

W wieku sześciu lat dziewczę oznajmiło rodzicom, iż chce wstąpić do zakonu. Oni jednak, pragnąc dobrze wydać za mąż swą córkę, nie brali pod uwagę pomysłu małej dziewczynki. Wkrótce miała miejsce sytuacja, która sprawiła, iż przychylili się do woli swej córki. Na wzgórzu przy Montepulciano znajdował się dom publiczny, który okrywał miasto złą sławą, gromadząc rozmaite osoby wątpliwej reputacji. Pewnego razu, gdy Agnieszka mijała wzgórze, nagle opadło ją i zaatakowało stado kruków mieszkających przy miejscu rozpusty. Rodzice zobaczyli w tym znak i zgodzili się, by ich córka wstąpiła na drogę zakonną.


Miała dziewięć lat, gdy udała się do klasztoru sakinek (od ubioru, który nosiły mniszki – sacca, czyli wór), gdzie od razu okazała się jej wielka pobożność, gorliwość, a także… niesłychane zdolności organizacyjne. W wieku czternastu lat złożyła śluby, a już rok później wystąpiła z inicjatywą założenia nowego klasztoru. Za zgodą ojca świętego Mikołaja IV otworzyła wspólnotę zakonną w Proceno i została jej przełożoną. W stosunkach świeckich było rzeczą powszechną, iż władzę dziedziczyli sukcesorzy w tak młodym lub młodszym wieku – w ich imieniu jednak rządzili regenci, natomiast młoda Święta stanęła przed odpowiedzialnością zarządzania całą wspólnotą, zajmując się zarówno finansami, jak i kierownictwem duchowym sióstr. Zgłaszały się do niej coraz liczniej panienki pragnące postąpić na drodze chrześcijańskiej doskonałości, a sława jej świątobliwości rozchodziła się po okolicznych ziemiach. Już po roku sprawowania urzędu ksieni została wezwana do innego klasztoru, aby objąć jego kierownictwo.

Mieszkańcy Montepulciano słysząc o jej sławie, pragnęli sprowadzić ją z powrotem w rodzinne strony. Znaleźli na to sposób, przypomniawszy sobie dziecięce marzenie Agnieszki, która pragnęła w miejscu domu rozpusty na wzgórzu pod miastem postawić klasztor. Teraz mieszkańcy odkupili ową ziemię i oddali Świętej do dyspozycji. W taki sposób w miejscu, które dawniej było siedzibą grzechu, powstało zgromadzenie (oparte naprzód na regule świętego Augustyna, potem zaś świętego Dominika), których członkinie podjęły pokutę za występki szpecące moralny krajobraz malowniczego miasteczka. Tam święta Agnieszka spędziła resztę swoich dni, służąc bliźnim danymi jej od Boga darami mądrości i miłosierdzia, czyniąc cuda i ożywiając ducha religijnej gorliwości wśród sióstr i ludności. Posiadała też dar proroctwa, a w trudach codziennego życia i w cierpieniach choroby, którą była dotknięta przez wiele lat z powodu ostrego pokutnego trybu życia, odnajdywała wielką pociechę w wizjach nadprzyrodzonych i doświadczeniach mistycznych.


Przewidziawszy swą śmierć i przyjąwszy ostatnie sakramenta, oddała duszę Bogu w wieku niespełna pięćdziesięciu lat. Do jej grobu pielgrzymowała między innymi święta Katarzyna sieneńska, która widziała w świętej Agnieszce wielki wzór do naśladowania. Ciało jej, nienaruszone z biegiem czasu, złożono w kościele Dominikanów w Orvieto. Klemens VII dokonał beatyfikacji w roku 1532, zaś Benedykt XIII policzył Agnieszkę z Montepulciano między świętych w roku 1726. Święta, z powodu swoich nadzwyczajnych zdolności spożytkowanych w tak młodym wieku, jest szczególną wspomożycielką tych, którzy nawróciwszy się, w pewnym momencie swego życia stają przed wyzwaniem pokonania w sobie starego człowieka i rozpoczęcia nowego, błogosławionego żywota.

 

Modlitwa

 

Boże, któryś świętą Agnieszkę w młodocianym wieku do służby Twojej powołać raczył, spraw prosimy za jej przyczyną, abyśmy od tej chwili całym sercem Ci służąc wraz ze wszystkimi wiernymi Twoimi sługami chwalili Cię w niebie na wieki. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Kościół wspomina św. Agnieszkę de Montepulciano 20 kwietnia.

FO


DATA: 2018-04-23 10:06
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dziękuję za piękny portret Świętej. Święta Agnieszko, proszę, módl się za Małgosię.
ponad 6 lat temu / ed
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.