DZIŚ JEST:   24   MAJA   2019 r.

NMP Wspomożycielki Wiernych
Św. Magdaleny Zofii Barat
Św. Wincentego z Lerynu
 
 
 
 

Sutanna może ocalić życie

Sutanna może ocalić życie
Fot. tome213/sxc.hu

Gdy ksiądz Adam zawitał do naszej parafii, od razu wzbudził zaciekawienie. Z jednej strony, jako pogodny człowiek, który ma zawsze bardzo życzliwy wyraz twarzy, z drugiej - jako młody ksiądz, który... nosi sutannę. Zdaję sobie sprawę, że ten fakt nie powinien budzić zdziwienia, natomiast zdecydowana większość znanych mi, pracujących z młodzieżą kapłanów, ubiera się po cywilnemu. Mówią, że to ułatwia kontakt. Ksiądz Adam chodzi jednak w sutannie.

 

 

Założył ją także w październikową niedzielę, startując w poznańskim maratonie. Można pytać - po co? W końcu na tę okazję dres jest bardziej adekwatnym ubraniem. A jednak...

 

Maraton pobił w tym roku rekord frekwencji. Wystartowało 5 400 uczestników. Jak donoszą media, W trakcie zawodów doszło do tragedii, na 14. kilometrze trasy zmarł nagle jeden z uczestników. (wp.pl)

 

Więcej o zdarzeniu dowiedzieć możemy się z facebookowego profilu księdza: Maraton...:-) Z Bożą i Waszą pomocą dałem radę! ;-) Czas: 5:26:16; Miejsce 4 745 na 5 407 biegaczy. Szału nie ma, ale chodziło o przebiegnięcie i ewangelizację. Ciekawe, że na trasie wyspowiadałem jednego biegacza i udzieliłem absolucji (odpuszczenia grzechów) temu mężczyźnie co zmarł.

 

Okazało się, że ksiądz biegł z tyłu. Gdy zobaczyli go reanimujący biegacza ratownicy (jeden z aktualnej parafii księdza Adama, drugi z byłej), zawołali go. Oczywiście, można zwyczajnie stwierdzić, że skoro go znali to i bez sutanny by go rozpoznali... Ja jednak zastanawiam się, czy rzeczywiście tak łatwo zauważyć znajomą twarz wśród tysięcy biegnących ludzi w sportowych ubraniach.

 

Ksiądz Adam pisze dalej:

Biegłem z tyłu... Moi znajomi ratownicy, również z naszej parafii, reanimowali, widzą że biegnie ksiądz... zawołali, nie miałem olejów, ale jest taka formuła do sytuacji nadzwyczajnych, by móc udzielić rozgrzeszenia... Tak dzisiaj sobie myślałem, Opatrzność Boża że tam byłem... może człowiek zebrał Pierwsze Piątki Miesiąca... jedna z obietnic brzmi, że bez kapłana się nie umrze... Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie...

 

Wiem, że nie ma co gdybać. Nie mogę się jednak powstrzymać od myśli, ile to razy mogło być tak, że umierał bez spowiedzi i rozgrzeszenia człowiek, a gdzieś w pobliżu przechodził niczego nieświadomy ksiądz "na cywila". Czy gdyby miał sutannę, ktoś by go w porę zauważył i przyprowadził do umierającego? Podobno my, Polacy jesteśmy słynni z postawy "Jak trwoga to do Boga", zatem wydaje mi się to dość prawdopodobne.

 

Chciałabym, żeby księża nosili sutanny. To może komuś ocalić życie. Wieczne.

 

Bogna Białecka


DATA: 2017-04-12 09:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Fiodor Powiem tak, dobrze że przy umierającym zjawił się ksiądz i zdążył dać rozgrzeszenie. Nie przekona mnie jednak to że poszedł tam biegać w celu spowiadania czy udzielania ostatniego namaszczenia. Odnośnie obiekcji co do pływania księdza w basenie, to należałoby również zabronić księdzu wychodzenia z plebanii, bo ileż to dziewcząt chodzi tak ubranych, że normalny facet widzi ich seksualność czy zmysłowość. Chciałem tu zwrócić uwagę na ciekawe statystyki. Ponoć najwięcej zboczeńców jest w Pakistanie, Indiach i tego typu krajach gdzie kobiety są zakryte od stóp do głów. Jak się w sercu nie spacyfikuje od razu głupich myśli to i odprawianie mszy św. może być pokusą do grzechu.
ponad 2 lata temu / Czytelnik
 
Do ~Czytelnik~ Kapłan powinien być cały czas w Sutannie, a miejsce jak basen to nie dla Niego. Miejsce Kapłana to Kościół, a nie basen i czy Maraton. Jestem pewien, że ten Kapłan poszedł na Maraton nie po to żeby sobie pobiegać, a właśnie w takim celu, żeby służyć ludziom w razie potrzeby.
ponad 2 lata temu / Fiodor
 
@c-a "nieważne co mi się wydaje , ale co o tym sądzi Jezus" a potem "Należy wsłuchiwać się w głos wewnętrzny " - czyli w końcu słuchamy co Jezus mówi (poprzez nauczanie w Biblii i nauczanie KK) czy tego co wydaje nam się, że jest dobrze i co rozeznamy swoim umysłem i sercem? Chyba, że Jezus faktycznie do ciebie mówi i masz objawienia, wtedy jesteś szczęściara. Większości z nas zostaje sama wiara, bez dowodów.
ponad 2 lata temu / Kasai
 
,,Mnie się wydaje ... " , nie ważne co mi się wydaje , ale co o tym sądzi Jezus ! Należy wsłuchiwać się w głos wewnętrzny , a On podpowie - osoba zamężna nosi obrączkę jako znak swojej przynależności do męża / żony , aby nie stwarzać dwuznaczności , a kapłan nosi koloratkę i sutannę jako znak przynależności do Jezusa i też po to aby NIE STWARZAĆ DWUZNACZNOŚCI . Bardzo to proste !!!
ponad 2 lata temu / c-a
 
Jest czas i pora na odpowiedni strój. Bieganie w maratonie w sutannie to delikatnie mówiąc nie przemyślana sprawa. Argumenty, że to STAN a nie zawód nie przekonują mnie. Czy ksiądz na basenie będzie kąpał się w sutannie albo birecie? Co innego chodzenie na ulicy w stroju kapłańskim a co innego bieganie na maratonie. Dobrze zrobił, że udzielił absolucji i pewnie go zauważyli dlatego, że był w tym stroju, ale NIE JEST NORMALNE bieganie na maratonie ani w sutannie ani w sukience. Obrączkę mogę nosić na basenie, ale już na zawodach karate pewnie byłaby wykluczona.
ponad 2 lata temu / Czytelnik
 
Gość - zgadzam się z tym co piszesz w 100 %. Jakie smutne jest to, że Kapłani nie chodzą już w Sutannach. Na Zachodzie, nawet Polscy Kapłani chodzą zupełnie jak zwykli ludzie, nawet Koloratki nie mają. Gdyby człowiek umierał gdzieś na ulicy to nie ma szans, żeby rozpoznano Kapłana (tylko cud i Opatrzność Boża nad danym człowiekiem może to sprawić), zresztą i tak nikt nie zawoła Księdza, bo społeczeństwo całkiem zlaicyzowane i polityczna poprawność, każdy się boi. Mój Boże co się stało z tym światem. Czytałem ostatnio, że Kapłan bez Sutanny jest bardzo narażony na odejście ze stanu Kapłańskiego. Szatan na egzorcyzmach powiedział, że in może robić co chce z Kapłanami, którzy chodzą bez Sutanny. Boże w Trójcy Jedyny chroń wszystkich Kapłanów.
ponad 2 lata temu / LEon
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(4) "6967"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.