4 kwietnia 2019

Surowe kary za czyny homoseksualne. Światowe oburzenie na nowe prawo w Brunei

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com)

Brunei wprowadziło nowe surowe prawo szariatu, które przewiduje kamieniowanie za cudzołóstwo i sodomię. Od dłuższego czasu na kraj naciskają Stany Zjednoczone, by zrezygnowano z karania homoseksualistów. Gwiazdy i celebryci amerykańscy wzywają do bojkotu luksusowych hoteli sułtanatu.

 

Surowy kodeks karny niewielkiego kraju rozciągającego się na tropikalnej wyspie Borneo, rządzony przez sułtana Hassanala Bolkiaha, wszedł w życie po wielu latach opóźnień. Przepisy, przewidujące również amputację rąk i stóp złodziei, sprawiają, że Brunei jest pierwszym krajem Azji Południowo-Wschodniej, który stosuje kodeks karny szariatu na szczeblu krajowym. Surowe przepisy dopuszczają karanie śmiercią za gwałty i rabunki, ale także za obrazę proroka Mahometa, zarówno przez muzułmanów, jak i nie-muzułmanów.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Decyzja o kontynuowaniu kar wywołała alarm na całym świecie, a ONZ określiła je jako „wyraźne naruszenie praw człowieka”. Do bojkotu należących do Brunei luksusowych hoteli wezwał aktor George Clooney i gwiazda pop sodomita Elton John. W niedawnym przemówieniu sułtan mówił: „Chcę, aby islamskie nauki w tym kraju rosły w siłę”. Dodał, że chce, by Brunei było „uczciwym” krajem, a środowisko dla odwiedzających było „bezpieczne i harmonijne”.

 

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres podkreślał, że ​„​prawa człowieka” powinny być przestrzegane wszędzie, a nowe ustawodawstwo Brunei „wyraźnie narusza tę zasadę”. Przedstawiciele UE zaznaczyli w oświadczeniu, że niektóre z nowych kar „są równoznaczne z torturami, aktami okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania”. Najbardziej jednak oburzeni są homoseksualiści. Do niedawna seks między mężczyznami był karany do 10 lat więzienia. Nowy kodeks wprowadził znacznie surowszą sankcję dla mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami: śmierć przez ukamienowanie. Co ciekawe, kobiety lesbijki „oszczędzono”, przewidując chłostę do 40 uderzeń rózgą lub skazując na maksymalnie 10 lat pozbawienia wolności.

 

33-letni homoseksualista z Brunei miał komentować anonimowo, że nowe przepisy są „niesprawiedliwe, okrutne i nie powinny się zdarzyć”. Zulhelmi bin Mohamad, transseksualista, który uciekł z Brunei w zeszłym roku i szuka azylu w Kanadzie, powiedział agencji AFP, że środowisko będzie bardziej przerażające dla społeczności LGBT, która już prowadziła „bardzo tajne” życie.

 

Wezwanie Clooney’a do bojkotu dziewięciu hoteli należących do Brunei w Europie i Stanach Zjednoczonych w zeszłym tygodniu spowodowało, że problem ten znalazł się na pierwszych stronach gazet. Od tego czasu inni celebryci dołączyli do akcji.

 

Sułtan, który jest drugim najdłużej panującym monarchą na świecie, wezwał po raz pierwszy do wprowadzenia surowego kodeksu karnego pod koniec lat 90. Władca cieszy się szerokim poparciem w byłym brytyjskim protektoracie około 400 tys. osób.

 

Pierwsza sekcja kodeksu została wdrożona w 2014 r. i obejmowała mniej surowe kary, takie jak grzywny lub kary więzienia za przestępstwa, w tym nieprzyzwoite zachowanie lub pomijanie piątkowych modlitw.

 

Analitycy przekonują, że sułtan próbuje wzmocnić swoją pozycję wśród islamistów z powodu malejącej fortuny gospodarki zależnej od ropy. Zastanawiają się oni także, czy kara śmierci zostanie faktycznie wdrożona, ponieważ potrzebny jest duży ciężar dowodu, by kara mogła być wyegzekwowana. Brunei od dziesięcioleci nie straciło nikogo.

 

Sułtanat Brunei to – jak podaje na swojej stronie CIA – kraj bogaty w surowce energetyczne. Szczyci się dobrze wykształconą, w większości anglojęzyczną populacją; doskonałą infrastruktura; oraz stabilnym rządem, który przyciąga inwestycje zagraniczne. Produkcja ropy naftowej i gazu ziemnego stanowi około 65 proc. PKB i 95 proc. eksportu, głownie do Japonii.

 

PKB na mieszkańca należy do najwyższych na świecie, a znaczne dochody z zagranicznych inwestycji uzupełniają dochody z krajowej produkcji węglowodorów. Obywatele Brunei nie płacą żadnych podatków od dochodów osobistych, a rząd zapewnia bezpłatne usługi medyczne i bezpłatną edukację na poziomie uniwersyteckim.

 

Rząd Brunei czyni obecnie inwestycje w przemysł wysokich technologii i produkcję żywności halal, dopuszczalną na mocy prawa islamskiego. Handel Brunei rośnie od 2016 r. w ramach Wspólnoty Gospodarczej ASEAN.

 

Pod względem wydatków na obronę kraj zajmuje 37 miejsce na świecie.

 

Źródło: euractiv.com, cia.gov

AS

 

 

Zobacz także:

 

W obronie wyższych praw. Dlaczego musimy przeciwstawiać się legalizacji związków homoseksualnych?

 

W obronie wyższych praw

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 735 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram