DZIŚ JEST:   04   SIERPNIA   2020 r.

Św. Jana Marii Vianneya
Św. Rajnera ze Splitu, męczennika
 
 
 
 

Surogacja i handel dziećmi. Apel biskupów Ukrainy w sprawie nieludzkich praktyk [PEŁNY TEKST]

Surogacja i handel dziećmi. Apel biskupów Ukrainy w sprawie nieludzkich praktyk [PEŁNY TEKST]
źródło: pixabay.com

Pandemia koronawirusa obnażyła nieludzkie praktyki na Ukrainie. Okazało się, że kwitnie tam surogacja i handel dziećmi. Na problem uwagę zwrócili biskupi Ukrainy, którzy zaapelowali do władz o potępienie i zakazanie tego haniebnego procederu. Prezentujemy pełną treść Apelu.

 

 

Apel do władz Ukrainy i wszystkich ludzi dobrej woli

Pandemia koronawirusa uwidacznia wiele patologii w naszym współczesnym życiu publicznym. Jedną z nich jest zjawisko surogacji, traktowanie ludzi jak towar, który można zamówić, wyprodukować i sprzedać. Niestety, obecne prawo ukraińskie pozwala na te praktyki. My, biskupi katoliccy Ukrainy, zwracaliśmy już uwagę na ten problem właściwym organom państwowym. Takie pogwałcenie godności ludzkiej przynagla nas do apelowania do władz Ukrainy wszystkich szczebli o potępienie i zakazanie tego haniebnego procederu.

 

W ostatnich dniach mogliśmy obejrzeć nagranie opublikowane na stronie kliniki Bio TexCom z Hotelu Wenecja w Kijowie pokazujące prowizoryczny pokój dziecięcy, a w nim 46 płaczących dzieci pozbawionych matczynego dotyku, rodzicielskiego ciepła, bezinteresownej troski i tak bardzo potrzebnej miłości, traktowanych jak nabyty produkt, po którego odbiór kupujący się nie zgłosił. Taka demonstracja pogardy dla osoby ludzkiej i jej godności jest nie do przyjęcia. Dochodzi do tego, ponieważ surogacja jest legalna.

 

Tak zwane macierzyństwo zastępcze, które nie powinno być nazywane macierzyństwem, nie tylko pociąga za sobą tę okrutną sytuację, która teraz została uwidoczniona, ale jest też w swojej istocie moralnym złem, powodującym niezliczone cierpienia i trudności dla wszystkich uczestników tych transakcji, w tym dziecka, matki zastępczej, członków jej rodziny i w końcu ludzi, którzy zamawiają i „produkują” dzieci.

 

Praktyka surogacji, jej przedmiot, cel i środki do jego osiągnięcia są moralnie nie do przyjęcia. To samo dotyczy tak zwanej surogacji altruistycznej, ponieważ nawet jeśli intencje matki zastępczej są dobre, środki i przedmiot są same w sobie złe. Odpłatna surogacja z moralnego punktu widzenia zasługuje na jeszcze bardziej surową ocenę, ponieważ kupowanie i sprzedawanie funkcji organizmu ludzkiego i nowo narodzonego dziecka stanowi zło moralne. Żadne okoliczności ani konsekwencje nie mogą usprawiedliwiać praktyki surogacji.

 

Każde dziecko jest darem od Boga, który należy z wdzięcznością przyjmować w związku małżeńskim kobiety i mężczyzny. Każde dziecko ma prawo do naturalnego poczęcia i każde dziecko ma prawo urodzić się w rodzinie i być wychowywane w atmosferze miłości przez ojca i matkę. Surogacja poważnie narusza to prawo i uniemożliwia Ukrainie postępowanie ścieżką rozwoju, ścieżką wspaniałego, europejskiego dziedzictwa. Ta luka w prawie ukraińskim rujnuje wysiłki w kierunku integracji z Europą i dyskredytuje nasz kraj w oczach społeczności europejskiej.

 

Solidaryzujemy się z wezwaniem Rzecznika Praw Człowieka w Parlamencie Ukrainy do zakazania międzynarodowego handlu dziećmi na Ukrainie na poziomie legislacyjnym i domagania się zakazu każdej formy surogacji (altruistycznej i odpłatnej), jak również zapewnienia nowo narodzonym dzieciom odpowiedniej opieki i adopcji.

 

Popierając to żądanie, potępiamy szereg instytucji międzynarodowych, wyszczególnionych w załączniku do niniejszego pisma, za stosowanie tego haniebnego procederu.

 

Żądamy też, aby władze państwowe wreszcie przyjrzały się ukraińskiej polityce rodzinnej i stworzyły właściwy organ władzy państwowej, który obejmie opieką rodziny ukraińskie i zadba o to, aby ukraińskie matki nie musiały handlować własnymi ciałami i urodzonymi dziećmi, by móc przeżyć i zapewnić przeżycie swoim rodzinom.

 

W imieniu Synodu Biskupów Kijowsko-Halickiej Archidiecezji Większej Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego,

Jego Eminencja Światosław, Arcybiskup Większy Kijowsko-Halicki, Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego

 

W imieniu Konferencji Episkopatu Kościoła Rzymskokatolickiego Ukrainy,

Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, Metropolita Lwowski,

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Kościoła Rzymskokatolickiego Ukrainy

Czytaj także:
DATA: 2020-05-21 07:43
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dlaczego dopiero teraz. Proceder ten trwa tam od lat.
2 miesiące temu / Ryś
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.