14 czerwca 2012

Sukces protestujących. Historia zostaje w szkole

(fot. ywel / sxc.hu)

Minister edukacji Krystyna Szumilas zdecydowała, że wątek tematyczny „Ojczysty panteon i ojczyste spory” będzie przedmiotem obowiązkowym w szkołach gimnazjalnych. Protestujący przeciwko zmianom w programie nauczania twierdzą, że jest to krok w dobrym kierunku.


Realizowany w ramach programu przedmiotu historia i społeczeństwo wątek tematyczny „Ojczysty panteon i ojczyste spory”, będzie obowiązkowy od 2013 roku dla każdego ucznia.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Taką decyzję ogłosiła wczoraj minister Krystyna Szumilas. Wprowadzenie wątku „Ojczysty panteon i ojczyste spory” było jednym z postulatów protestujących od kilku miesięcy przeciwko wycofywaniu historii ze szkół. Zwieńczeniem protestów było powołanie Obywatelskiej Komisji Edukacji Narodowej i wypracowanie projektu kompromisu, który wczoraj został zaakceptowany przez MEN.

 

Minister Szumilas zapowiedziała również, że podręczniki, z których będą korzystać uczniowie zostaną poddane konsultacjom. – Zaproponowałam wszystkim środowiskom zainteresowanym nauczaniem historii przystąpienie do pisania programów nauczania oraz pisania i recenzowania podręczników do historii – dodała.

 

Czy decyzja satysfakcjonuje tych, którzy walczą o obowiązkową edukację historyczną w szkołach ponadgimnazjalnych?  – Decyzja o tym, że nauka historii najnowszej będzie obowiązkowa, to krok w dobrym kierunku – uważa prof. Jan Żaryn, historyk oraz uczestnik negocjacji z ministerstwem. – To także ogromny sukces ludzi, którzy w obronie lekcji historii podjęli protest głodowy. Są podstawy programowe nowego przedmiotu. Niepokoją jednak podręczniki, o których wyborze decydują nauczyciele. W zasadzie wszystkie są złe. Obywatelska Komisja Edukacji Narodowej podejmie działania, mające na celu wyeliminowanie tych najgorszych. Nie obejdzie się jednak bez radykalnej zmiany systemu nauczania. Obowiązkowa nauka najnowszej historii to dopiero pierwszy krok – dodaje prof. Żaryn.

 

Znowelizowane rozporządzenie ma wejść w życie 1 września 2013 r., gdy do drugich klas szkół ponadgimnazjalnych trafią pierwsi uczniowie uczący się zgodnie z nową podstawą programową. Nauczanie przedmiotu historia i społeczeństwo zaczyna się właśnie w klasach drugich.

 

 

Źródło: niezależna.pl

ged

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 105 665 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram