DZIŚ JEST:   17   LIPCA   2019 r.

Św. Aleksego Bożego
Św. Leona IV, papieża
 
 
 
 

Sukces konsumentów – Polsat ukarany za „Rzeźnika”

Sukces konsumentów – Polsat ukarany za „Rzeźnika”
fot. Krzysztof Kuczyk / FORUM

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji 13 maja 2014 roku nałożył na Telewizję Polsat karę finansową w wysokości 50 000 zł za naruszenie art. 18 ust. 5 ustawy o radiofonii i telewizji. Kara ta jest efektem akcji konsumenckiej, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Twoja Sprawa w czerwcu 2013 roku, w reakcji na emisję serialu „Malanowski i Partnerzy”, pod tytułem „Rzeźnik”.

 

Program zawierał sceny zawierające naturalistyczne obrazy poćwiartowanego ludzkiego ciała, przemocy związanej z próbą morderstwa, kanibalizmu itp. Do KRRiT wpłynęło 1568 skarg.


21 maja 2013 roku o godz. 16.30, w telewizji Polsat miała miejsce emisja serialu „Malanowski i Partnerzy”, odcinek 553 pt. „Rzeźnik”. Program opisywał historię detektywów szukających mężczyzny, który dokonał wielokrotnych morderstw i aktów kanibalizmu.

 

Program emitowano w ciągu dnia, gdy dzieci i młodzież oglądają często telewizję bez kontroli rodziców, a film był prezentowany z informacją wizualną dopuszczającą go dla dzieci od lat 12. Dzieci mogły zobaczyć niezwykle sugestywne sceny przedstawiające gotującą się w garnku ludzką rękę czy zebrane w pojemnikach odcięte ludzkie uszy i palce. Oburzenie wywołała też scena, w której mężczyzna z tasakiem w dłoni przygotowuje się do aktu zabójstwa i, w domyśle, kanibalizmu nagiej kobiety. Odcinek ten zawiera wiele innych scen, które są nieodpowiednie dla dzieci, np. rozmowę o „ludzkim mięsie” prowadzoną nad poćwiartowanymi kawałkami ludzkiego ciała czy krzyki przerażonej, nagiej kobiety o treści „Chciał mnie zjeść!”.

 

1568 konsumentów skierowało do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji skargę z prośbą o ukaranie nadawcy. Konsumenci pisali, że ich zdaniem audycja ma skrajnie negatywny wpływ na rozwój dzieci, a opisane wyżej sceny wykluczają kwalifikowanie audycji jako odpowiedniej dla kategorii III (od lat 12, emisja bez ograniczeń czasowych).

 

20 maja 2014 roku, czyli niemal dokładnie rok po emisji programu, na stronie internetowej KRRiT została opublikowana informacja, o nałożeniu kary na Telewizję Polsat. w wysokości 50 000 zł. W orzeczeniu czytamy m.in.:


Treści zaprezentowane w odcinku „Rzeźnik” są nieodpowiednie dla widzów poniżej 18 roku życia. Silne emocje i lęk u niedojrzałego emocjonalnie odbiorcy mogą zachwiać poczuciem bezpieczeństwa małoletnich widzów oraz mieć negatywny wpływ na ich dalszy rozwój psychiczny, moralny i fizyczny”.


- Cieszymy się z decyzji KRRiT, choć szczerze przyznaję, że nie wyobrażałem sobie innej. Sceny, którymi uraczyli nas twórcy serialu, to przekroczenie wszelkich granic. Sceny rodem z horrorów klasy „C” nie mogą być emitowane w ciągu dnia, gdy dzieci, często jeszcze bez kontroli rodziców, którzy są w pracy, oglądają same telewizję – mówi Lesław Sierocki ze Stowarzyszenia Twoja Sprawa.

 

Nie jest to pierwszy sukces Stowarzyszenia. W marcu 2011, po akcji STS, kara 300 000zł została nałożona na telewizję TVN, za emisję w czasie chronionym programu „Rozmowy w Toku”, pod tytułem „Najlepsza na świecie jest miłość w klozecie”. Warto podkreślić, że telewizji nie udało się od tej decyzji odwołać, sąd we wrześniu 2013 roku podtrzymał decyzję KRRiT.

 

Innym sukcesem z ostatnich miesięcy było doprowadzenie do zmian przepisów prawa karnego, które zakazuje reklam i promocji pornografii. Znowelizowana ustawa wejdzie w życie lada dzień, 25 maja.

 


Źródło: STS


DATA: 2014-05-22 08:59
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

dobrze, że chociaż te parę osób, co ogląda tę szmirę, postawiło się; a Malanowski, tak jak porucznik Borewicz, to takie specjalisty w swoich dziedzinach, jak styl od szpadla jako flet;
ponad 5 lat temu / jaro
 
sukces konsumentów? a karę wziął pan niewolników czyli reżim.
ponad 5 lat temu / Szymon
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.