DZIŚ JEST:   30   MAJA   2020 r.

NMP Królowej Apostołów
Św. Joanny d'Arc
Św. Jana Sarkandra
 
 
 
 

Sukces Asada w Alepo. Turcja apeluje o powstrzymanie ofensywy w Idlib

Sukces Asada w Alepo. Turcja apeluje o powstrzymanie ofensywy w Idlib
Fotograf: Alexei Nikolsky Archiwum: TASS

Prezydent Syrii Baszszar al-Asad zapowiedział, że Aleppo „powróci silniejsze niż kiedykolwiek wcześniej” po tym, jak siły syryjskie odzyskały całkowitą kontrolę nad rebeliantami w mieście.

 

W telewizyjnym wystąpieniu w syryjski prezydent al­­­-Asad podkreslił, że wojsko nie podda się, dopóki nie osiągnie całkowitego zwycięstwa.

 

– To wyzwolenie nie oznacza końca wojny i nie oznacza końca planów, ani końca terroryzmu czy poddania się wrogów. […] Oznacza to, że przytarliśmy im nosa jako preludium do pełnego zwycięstwa – dodał.

 

Prezydent przyznał, że walka o wyzwolenie całego Aleppo wraz z sąsiednią kontrolowaną przez rebeliantów prowincją Idlib będzie kontynuowana, pomimo „hałasu” z północy. Nawiązał do Turcji, która graniczy z obydwoma prowincjami i popiera rebeliantów.

 

Ankara wysłała wojsko oraz sprzęt do Idlib, aby spróbować powstrzymać syryjską ofensywę, podczas gdy tureccy dyplomaci są w Moskwie, gdzie prowadzą rozmowy z największym sojusznikiem al-Asada.

 

Tureckie MSZ „podkreśliło potrzebę szybkiego zmniejszenia napięć i zapobiegania dalszemu pogorszeniu się sytuacji humanitarnej”.

 

Siły syryjskie, wspierane przez rosyjskie lotnictwo, przejęły kontrolę nad większością terytorium Aleppo, zajmując około 30 wiosek w ciągu zaledwie jednego dnia. Miasto było celem ciągłego ostrzału rakietowego rebeliantów.

 

Szef oenzetowskiego Biura ds. koordynacji pomocy humanitarnej, Mark Lowcock stwierdził, że walki w północno-zachodniej Syrii, w tym w Idlib osiągnęły „przerażający poziom”, a od początku grudnia około 900 tys. cywilów musiało uciekać z domów. – Największy horror humanitarny XXI wieku będzie można uniknąć tylko wtedy, gdy członkowie Rady Bezpieczeństwa, a także osoby wpływowe przezwyciężą indywidualne interesy i postawią na pierwszym miejscu kolektywny interes ludzkości  -przyznał.

 

Urzędnicy amerykańscy potępili ofensywę rządu Syrii w Idlib, wyrażając poparcie dla Turcji po tym, jak siły Ankary zostały zaatakowane przez wojska syryjskie. - Stany Zjednoczone po raz kolejny potępiają ciągłe, nieuzasadnione i bezwzględne ataki na ludność Idlib – ogłosił Mike Pompeo, sekretarz stanu USA.

 

– Opowiadamy się za Turcją, naszym sojusznikiem z NATO po ataku, w wyniku którego zginęło wielu tureckich pracowników, pełniących służbę na posterunku obserwacyjnym, służącym do koordynacji i deeskalacji.  W pełni popieramy uzasadnione działania Turcji w zakresie samoobrony w ramach odpowiedzi – zapewnił szef amerykańskiej dyplomacji.

 

Turcja zdecydowała się wysłać do Idlib kolejny kontyngent liczący ponad 150 pojazdów w ramach nowej operacji. Mają oni wzmocnić punkty obserwacyjne. Turcy rozmieścili dodatkowe czołgi, artylerię i pojazdy opancerzone różnego rodzaju. Według agencji prasowej Anatolia, ​​armia turecka przeniosła artylerię, czołgi i transportery do miasta Reyhani w południowej prowincji Hatay.

Prezydent Erdogan powiedział kilka dni temu, że Turcja poradzi sobie z armią syryjską, jeśli nie wycofa się z Idlib przed końcem lutego. W swoim oświadczeniu turecki lider wezwał rosyjskiego odpowiednika Władimira Putina do wywarcia nacisku na prezydenta Syrii, aby powstrzymał ofensywę w Idlib.

 

Prezydent Donald Trump również zaapelował do Rosji o zakończenia poparcia dla „okrucieństw” reżimu syryjskiego Idlib.

 

W rozmowie z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem, Trump „wyraził zaniepokojenie przemocą w Idlib i… pragnienie Stanów Zjednoczonych, by położyć kres poparciu Rosji dla okrucieństw reżimu Asada”.

 

Siły prezydenta Baszszara al-Asada w niedzielę rozpoczęły ofensywę przeciwko ostatniemu bastionowi rebeliantów w północno-zachodniej części Idlib. Syryjskie siły rządowe, wspierane przez rosyjskie naloty, konsekwentnie prowadzą operacje wojskowe od grudnia ub. r. w prowincjach Aleppo i Latakia.

 

W niedzielę, po starciach i atakach powietrznych, siły reżimu „po raz pierwszy od 2012 r. przejęły kontrolę nad wszystkimi wioskami i małymi  miasteczkami wokół Aleppo”.

 

Podczas sobotniej rozmowy telefonicznej z Erdoganem, Trump „powtórzył także, że ciągła ingerencja zagraniczna w Libii tylko pogorszy sytuację”. Libia pogrążona jest w chaosie od czasu popieranego przez NATO powstania w 2011 r., w wyniku którego zabito długoletniego dyktatora Kadafiego, a dwie rywalizujące ze sobą administracje walczą o władzę.

 

Państwa, w tym Rosja, Francja, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Egipt, popierają Chalifa Haftara, zaś uznawany przez ONZ rząd porozumienia narodowego jest wspierany przez Turcję i Katar.

 

 

Źródło: voanews.com/al-monitor.com/syrianobserveer.com

AS


DATA: 2020-02-18 11:25
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Turcja, czyli amerykanie.
3 miesiące temu / Ryś
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.