DZIŚ JEST:   12   SIERPNIA   2020 r.

Św. Joanny Franciszki Frémyot de Chantal
Św. Euzebiusza, biskupa
 
 
 
 

Stustronicowy projekt głębokich zmian w organach ścigania przyjęty przez Sejm. Dobry?

Stustronicowy projekt głębokich zmian w organach ścigania przyjęty przez Sejm. Dobry?
fot. Tomasz Adamowicz/FORUM

W czwartkowy wieczór Sejm RP większością głosów przegłosował projektu ustawy „Prawo o prokuraturze”. Najważniejszą zmianą jest połączenie urzędu ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Teraz projekt trafi pod obrady wyższej izby parlamentu. By wejść w życie będzie musiał zostać podpisany przez prezydenta RP, Andrzeja Dudę.

 

Za proponowaną przez polityków Prawa i Sprawiedliwości ustawą głosowało 236 osób. Przeciwko rozwiązaniu było 209 polityków, 7 posłów wstrzymało się. Z kolei ustawę z przepisami wykonawczymi do reformy poparło 237 osób, przy 207 głosach sprzeciwu i 8 wstrzymujących się.

 

Zdaniem wszystkich klubów opozycji proponowane przez PiS zmiany upolitycznią prokuraturę i spowodują kierowanie instytucją przez czynnego polityka – ministra. Partia rządząca „odbijała piłeczkę” mówiąc o zakończeniu nieudanego eksperymentu z czasów ekipy PO-PSL.

 

Projekt ustawy ma aż 100 stron. Najważniejszą zmianą zawartą w potężnej propozycji jest połączenie urzędu prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości, tak jak to było w latach 1990-2010. Jeśli ustawa PiS wejdzie w życie to Andrzej Seremet zakończy kadencję.

 

Po zmianach prokurator generalny uzyska większe kompetencje i będzie mógł wydawać polecenia, zarządzenia czy wytyczne. Dotychczas istniejącą Prokuraturę Generalną zastąpi Prokuratura Krajowa. Zlikwidowana zostanie odrębna, korporacyjna Prokuratura Wojskowa.

 

Przed głosowaniem Sejm odrzucił liczne poprawki opozycji, zmierzające do okrojenia projektu z najbardziej kontrowersyjnych zmian. Doszło także do burzliwej dyskusji.

 

Źródło: tvn24.pl

MWł 


DATA: 2016-01-29 08:32
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.