DZIŚ JEST:   24   LUTY   2019 r.

VII Niedziela zwykła
Św. Etelberta, króla
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 16  >   KORZENIE POLSKOŚCI

Jerzy Wolak

Stulecia walki i chwały


Przez pięć wieków świętokrzyski klasztor cieszył się pozycją najważniejszego – znaczeniem przewyższającego Jasną Górę – sanktuarium Korony Polskiej i całej Rzeczypospolitej. Gromadnie dążył doń prosty lud, odwiedzali je biskupi, książęta i królowie. Nieśli wota, uposażali fundację, dodawali splendoru opactwu. Nade wszystko zaś przychodzili pokłonić się Drzewu Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata.

Na Święty Krzyż prowadzą dwie drogi: szeroka, równa, wyasfaltowana – od Huty Szklanej, i stroma, kręta, wyboista – od Nowej Słupi. Świadomi nagrody, jaka czeka nielękających się w drodze trudu i znoju, bez wahania wybieramy ów drugi szlak. Na miejscu wyjdzie na jaw, iż się nie pomyliliśmy: oto bowiem sunących gładko spacerowym krokiem po równiutkim asfalcie wita nieoczekiwanie obraz szarej stalowej konstrukcji ogromnego walcowatego masztu radiowo-telewizyjnego, kłującego niebo niczym Barad-Dur – posępna wieża Mordoru. My zaś, wynurzywszy się z leśnych ostępów, ujrzymy rozległą zieloną przestrzeń z kształtną bryłą klasycystycznego kościoła. Pierwsze zdziwienie – skąd ów styl wybitnie miejski pośród absolutnej leśnej głuszy? I dlaczego najstarsze polskie sanktuarium wita pielgrzymów nie romańską surowością, nie gotycką strzelistością, lecz emanacją niesławnej pamięci tak zwanego Oświecenia? O tym za chwilę, na razie bowiem musimy do opactwa dotrzeć, zagłębiamy się więc w słynną, opiewaną w literaturze Puszczę Jodłową.

Kroczymy szlakiem zwanym Drogą Królewską, miano swe wywodzącym od koronowanych pielgrzymów – tędy wszak do świętokrzyskiego przybytku chadzał Władysław Jagiełło, po raz pierwszy jeszcze przed chrztem w roku 1386, później przed grunwaldzką potrzebą i jeszcze wiele razy. Tędy dziesięciokrotnie podążał ku sanktuarium Kazimierz Jagiellończyk, sześciokrotnie Zygmunt Stary, trzykrotnie Zygmunt August; tędy peregrynowali również wszyscy pozostali Jagiellonowie i wszyscy polscy Wazowie.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1953 – po sfingowanym procesie w więzieniu mokotowskim został powieszony gen. August Emil Fieldorf ps. „Nil”, organizator i dowódca Kedywu Armii Krajowej, zastępca Komendanta Głównego AK. Od kwietnia 1944 dowódca zakonspirowanej organizacji „Niepodległość (krypt. NIE) przygotowanej do działań w warunkach sowieckiej okupacji.

 
 

Sportowa organizacja „Let All Play” domaga się zakazu używania symboli homoseksualnych na koszulkach i obiektach piłkarskich. „Wymaganie od profesjonalnych graczy piłki nożnej noszenia symboli LGBT narusza zasady FIFA i IFAB, które zakazują promowania symboli politycznych, osobistych lub religijnych” - napisano w raporcie.

 

Portal LifeSiteNews.com jest zdania, że biskupi biorący udział w watykańskim szczycie o nadużyciach seksualnych, unikają odpowiedzi na trudne pytania. Wśród nich są te dotyczące związku pomiędzy homoseksualizmem, a skandalami i nadużyciami seksualnymi, do których miało dojść w Kościele.

 

 

Niemiecki Bundestag przyjął zmianę prawa dotyczącego informowania o możliwości dokonania aborcji. Lewica chciała pełnej swobody w informowaniu o „usłudze” mordowania dzieci nienarodzonych. Chadecja zablokowała tę regulację, ale zgodziła się na częściowe zwiększenie zakresu informowania o możliwości abortowania dzieci. Bundestag zagwarantował również młodym kobietom dłuższy okres dostępu do darmowej antykoncepcji.

 

Podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości zaprezentowano program i cele rządu na 2019 roku. Prezes Jarosław Kaczyński zapowiedział realizację nowych projektów socjalnych, prorodzinnych i infrastrukturalnych. Jednym z nich jest poszerzenie programu „Rodzina 500 plus”. Świadczenia będą wypłacane także od pierwszego dziecka.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.