DZIŚ JEST:   22   STYCZNIA   2021 r.

Dzień Dziadka
Św. Wincentego Pallottiego
Św. Wincentego, męczennika
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 16  >   KORZENIE POLSKOŚCI

Jerzy Wolak

Stulecia walki i chwały


Przez pięć wieków świętokrzyski klasztor cieszył się pozycją najważniejszego – znaczeniem przewyższającego Jasną Górę – sanktuarium Korony Polskiej i całej Rzeczypospolitej. Gromadnie dążył doń prosty lud, odwiedzali je biskupi, książęta i królowie. Nieśli wota, uposażali fundację, dodawali splendoru opactwu. Nade wszystko zaś przychodzili pokłonić się Drzewu Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata.

Na Święty Krzyż prowadzą dwie drogi: szeroka, równa, wyasfaltowana – od Huty Szklanej, i stroma, kręta, wyboista – od Nowej Słupi. Świadomi nagrody, jaka czeka nielękających się w drodze trudu i znoju, bez wahania wybieramy ów drugi szlak. Na miejscu wyjdzie na jaw, iż się nie pomyliliśmy: oto bowiem sunących gładko spacerowym krokiem po równiutkim asfalcie wita nieoczekiwanie obraz szarej stalowej konstrukcji ogromnego walcowatego masztu radiowo-telewizyjnego, kłującego niebo niczym Barad-Dur – posępna wieża Mordoru. My zaś, wynurzywszy się z leśnych ostępów, ujrzymy rozległą zieloną przestrzeń z kształtną bryłą klasycystycznego kościoła. Pierwsze zdziwienie – skąd ów styl wybitnie miejski pośród absolutnej leśnej głuszy? I dlaczego najstarsze polskie sanktuarium wita pielgrzymów nie romańską surowością, nie gotycką strzelistością, lecz emanacją niesławnej pamięci tak zwanego Oświecenia? O tym za chwilę, na razie bowiem musimy do opactwa dotrzeć, zagłębiamy się więc w słynną, opiewaną w literaturze Puszczę Jodłową.

Kroczymy szlakiem zwanym Drogą Królewską, miano swe wywodzącym od koronowanych pielgrzymów – tędy wszak do świętokrzyskiego przybytku chadzał Władysław Jagiełło, po raz pierwszy jeszcze przed chrztem w roku 1386, później przed grunwaldzką potrzebą i jeszcze wiele razy. Tędy dziesięciokrotnie podążał ku sanktuarium Kazimierz Jagiellończyk, sześciokrotnie Zygmunt Stary, trzykrotnie Zygmunt August; tędy peregrynowali również wszyscy pozostali Jagiellonowie i wszyscy polscy Wazowie.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Rok 2020 minął pod znakiem pandemii i związanych z nią ograniczeń w dostępie do służby zdrowia, a także ograniczeń działalności gospodarczej. Rok 2021 stoi pod znakiem szczepień i związanego z nimi podziału na obywateli lepszego i gorszego sortu. Na zgliszczach demokracji, niczym feniks z popiołów, rodzi się nowy ustrój: biotechnokracja…

 
 

1863 – wybuchło Powstanie Styczniowe. W tym dniu Komitet Centralny ogłosił się Tymczasowym Rządem Narodowym, wezwał wszystkich obywateli do walki oraz zapowiedział uwłaszczenie chłopów. Niestety, zawiodła strona militarna powstania.

 

Jak poinformował wiceszef resortu sprawiedliwości Marcin Warchoł, nadanie paszportu dyplomatycznego naszemu rodakowi przetrzymywanemu przez brytyjską „służbę zdrowia” i „wymiar sprawiedliwości” w Plymouth to kwestia godzin.

 

Sejm powołał w czwartek Piotra Wawrzyka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. To jednak nie koniec procedury. Teraz kandydaturę wiceszefa MSZ musi zaakceptować Senat.

 

„Kościół Niepokalanego Poczęcia N.M.P przy ul. Kopernika pozostanie miejscem sprawowania kultu, jednocześnie będąc też miejscem organizowania koncertów muzyki klasycznej, podobnie jak to ma miejsce w innych krakowskich kościołach” – wynika z ustaleń pomiędzy władzami Krakowa oraz krakowską kurią.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.