DZIŚ JEST:   26   MAJA   2019 r.

VI Niedziela Wielkanocy
Św. Filipa Neri
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 16  >   KORZENIE POLSKOŚCI

Jerzy Wolak

Stulecia walki i chwały


Przez pięć wieków świętokrzyski klasztor cieszył się pozycją najważniejszego – znaczeniem przewyższającego Jasną Górę – sanktuarium Korony Polskiej i całej Rzeczypospolitej. Gromadnie dążył doń prosty lud, odwiedzali je biskupi, książęta i królowie. Nieśli wota, uposażali fundację, dodawali splendoru opactwu. Nade wszystko zaś przychodzili pokłonić się Drzewu Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata.

Na Święty Krzyż prowadzą dwie drogi: szeroka, równa, wyasfaltowana – od Huty Szklanej, i stroma, kręta, wyboista – od Nowej Słupi. Świadomi nagrody, jaka czeka nielękających się w drodze trudu i znoju, bez wahania wybieramy ów drugi szlak. Na miejscu wyjdzie na jaw, iż się nie pomyliliśmy: oto bowiem sunących gładko spacerowym krokiem po równiutkim asfalcie wita nieoczekiwanie obraz szarej stalowej konstrukcji ogromnego walcowatego masztu radiowo-telewizyjnego, kłującego niebo niczym Barad-Dur – posępna wieża Mordoru. My zaś, wynurzywszy się z leśnych ostępów, ujrzymy rozległą zieloną przestrzeń z kształtną bryłą klasycystycznego kościoła. Pierwsze zdziwienie – skąd ów styl wybitnie miejski pośród absolutnej leśnej głuszy? I dlaczego najstarsze polskie sanktuarium wita pielgrzymów nie romańską surowością, nie gotycką strzelistością, lecz emanacją niesławnej pamięci tak zwanego Oświecenia? O tym za chwilę, na razie bowiem musimy do opactwa dotrzeć, zagłębiamy się więc w słynną, opiewaną w literaturze Puszczę Jodłową.

Kroczymy szlakiem zwanym Drogą Królewską, miano swe wywodzącym od koronowanych pielgrzymów – tędy wszak do świętokrzyskiego przybytku chadzał Władysław Jagiełło, po raz pierwszy jeszcze przed chrztem w roku 1386, później przed grunwaldzką potrzebą i jeszcze wiele razy. Tędy dziesięciokrotnie podążał ku sanktuarium Kazimierz Jagiellończyk, sześciokrotnie Zygmunt Stary, trzykrotnie Zygmunt August; tędy peregrynowali również wszyscy pozostali Jagiellonowie i wszyscy polscy Wazowie.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1521 - cesarz Karol V ogłosił edykt wormacki skazujący Lutra i jego zwolenników na banicję. Na jego podstawie spalono pisma Lutra i jego zwolenników oraz zakazano wydawania ich w całej Rzeszy.

 
 

Ulicami Gdańska przeszła manifestacja homoseksualistów i osób związanych z ruchem LGBT. W gronie uczestników znalazła się m.in. prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz. Wśród transparentów, które niesiono w marszu były także te wyśmiewające katolików oraz profanujące wizerunek Matki Bożej.

 

Co najmniej piętnaście tysięcy osób wzięło udział w Marszu dla Życia w Zagrzebiu. Uczestnicy manifestowali poparcie dla życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Wydarzenie zostało uświetnione występem jednej z gwiazd chorwackiej muzyki rockowej, Marko Perkovica „Thompsona”.

 

Abp Wacław Depo odprawił na Jasnej Górze Mszę św. ekspiacyjną za akty profanacji wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej, które obserwowaliśmy w ostatnich tygodniach. Podczas kazania podkreślono, że wierni muszą powiedzieć „non possumus” wobec tego co wyszydza katolickie wartości.

 

Do niebywałego skandalu doszło w jednej z warszawskich szkół publicznych znajdujących się na Ursynowie. Środowiska homoseksualne zorganizowały turniej siatkówki LGBT. Każda osoba odwiedzająca w tym czasie szkołę, miała dostęp do niemoralnych treści, które znajdowały się przy stoliku rejestracyjnym.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.