DZIŚ JEST:   19   STYCZNIA   2020 r.

II Niedziela Zwykła
Św. Józefa Sebastiana Pelczara
Św. Henryka, biskupa
 
 
 
 

Studia o współczesnej Polsce na Oksfordzie

Studia o współczesnej Polsce na Oksfordzie
fot. Steve Cadman / commons.wikimedia.org, licencja cc

Rektor oksfordzkiego St. Antony's College Margaret MacMillan, przy współpracy z polskim biznesmenem Leszkiem Czarneckim, podpisał w środę umowę o powołaniu interdyscyplinarnych studiów poświęconych współczesnej Polsce. To pierwszy taki zagraniczny program dotyczący Polski po 1989 roku.

 

Programu Studiów ruszy w ramach St Antony's College na Oxfordzie, który specjalizuje się w relacjach międzynarodowych. - Sądzę, że Polska może zaprezentować w ramach tych studiów coś interesującego dla Europy i świata, polską myśl polityczną, która stała u podstaw przeobrażeń, które się dokonały po 1989 r. Tę polską myśl polityczną, by to przeprowadzić w sposób pokojowy, bez stosowania odwetu, ale konsekwentnie. I tą drogą w świecie, który wydawał się niezmienialny, doprowadzono jednak do zmiany. Więc sądzę, że zarówno to, jak i późniejszą trudną, ale ostatecznie jednak udaną transformację można w ramach tych studiów pokazać. Sądzę, że brytyjska solidność w połączeniu z polskim entuzjazmem może wydać dobre owoce – komentował Tadeusz Mazowiecki.

 

Leszek Czarnecki, wrocławski biznesmen patronujący projektowi tłumaczył, że doświadczenia ostatnich lat pokazują, że Polska w czasie gospodarczego kryzysu radzi sobie lepiej od innych państw Europy. - Jednak o znaczeniu kraju na arenie międzynarodowej nie świadczy tylko jej pozycja gospodarcza, ale również jest to kwestia pokazania dziedzictwa kulturalnego kraju. Myślę, że w tej chwili znajomość Polski na świecie jest zdecydowanie mniejsza niż znaczenie gospodarcze i czas to zmienić. I jednym z projektów jest właśnie stworzenie za granicą studiów o nowoczesnej Polsce – dodaje Czarnecki.

 

Program studiów koncentrować się będzie na historii lat 80-tych, transformacji ustrojowej oraz dzisiejszym systemie gospodarczym i politycznym. Dyrektor tego ośrodka wyłoniony zostanie w konkursie. W ramach zawartego porozumienia St Antony's College Oxford Noble Foundation przekaże centrum ok. 6 milionów złotych, które pokryją koszty pierwszego okresu funkcjonowania ośrodka.

 

 

Źródło: Interia.pl

mat


DATA: 2012-10-25 11:07
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ciekawe ilu będzie tam studiowało Polaków? :)
ponad 7 lat temu / Ciekawy
 
Super, że powstał taki projekt. Tylko kurczę, gdzie jest polskie ministerstwo spraw zagranicznych, nauki i kultury? Po co nam polskie państwo skoro o sprawy tak podstawowe muszą zabiegać biznesmeni, emigranci itd?
ponad 7 lat temu / KatolikZLondonistanu
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.