DZIŚ JEST:   24   CZERWCA   2018 r.

Narodzenie św. Jana Chrzciciela|
XII Niedziela zwykła
Św. Symplicjusza
 
 
 
 

Studenci-marksiści. Polskie uczelnie kuźnią komunistów?

Studenci-marksiści. Polskie uczelnie kuźnią komunistów?

Wydawałoby się, że nikomu nie trzeba przypominać licznych tragedii, do jakich doprowadziła próba instalacji w Polsce komunizmu. Okazuje się jednak, że blisko 30 lat po formalnym upadku reżimu o marksistowskim rodowodzie oraz pomimo formalnego zakazu propagowania totalitaryzmów, nadal istnieją w naszym kraju studenckie koła naukowe odwołujące się do tej zbrodniczej teorii. Nie tylko istnieją, ale i są wpływowe – właśnie jedno z nich doprowadziło do odwołania spotkania z działaczką pro-life Rebeccą Kiessling.

 

Marksizm to ideologia skrajnie antychrześcijańska, a więc w swej istocie skrajnie antyludzka. Zaprzecza istnieniu ludzkiej duszy i istot niematerialnych, zwraca przeciwko sobie nawzajem różne grupy społeczne, postuluje całkowite zniesienie własności prywatnej. Wyznawcy tej koncepcji od dziesięcioleci walczyli z Kościołem, który jako jedyny konsekwentnie, kosztem ogromnych ofiar, przeciwstawiał się bezbożnej teorii wymyślonej przez filozofa z Trewiru.

 

Marksizm jest kierunkiem filozoficznym, bazującym na materializmie dialektycznym, a więc na ateizmie. Od strony społecznej zaś opiera się na antagonizmie oraz walce klas. W obu przypadkach stanowi radykalne zaprzeczenie całej tradycji cywilizacji chrześcijańskiej, katolickiej. Zamiast tego, klasyczny marksizm – podobnie jak jego najnowsza wersja: marksizm kulturowy, dzieło Gramsciego i jego uczniów – oferuje dokładnie coś odwrotnego – mówi w rozmowie z PCh24.pl profesor Grzegorz Kucharczyk, historyk myśli politycznej z PAN.

 

Marksizm bez przemocy?

 

Nieodłącznym elementem tej koncepcji jest rewolucja, czyli dynamiczne i radykalne przeobrażenie stosunków społecznych, własnościowych oraz politycznych. Rewolucja, zgodnie z przemyśleniami twórcy ideologii, ma cechować się (zawsze lub przynajmniej bardzo często) przemocą. Jednak, jak się okazuje, wraz z kompromitacją idei komunistycznych i upadkiem systemu sowieckiego marksiści bynajmniej nie odeszli. Dzisiaj przekonują, że można oddzielić ową koncepcję od terroru. Czy to prawda? Zdaniem prof. Kucharczyka nie, ponieważ „w samym rdzeniu marksizmu wpisana jest walka, zarówno walka społeczna, walka klas, jak i walka człowieka z Bogiem”.

 

Jeśli weźmiemy pod uwagę pewne konsekwencje marksizmu, to tej ideologii i przemocy oddzielić się nie da. Na płaszczyźnie formalnej trzeba by to udowodnić, zaś na płaszczyźnie intelektualnej każda utopia prowadzi do jakiejś formy totalitaryzmu – tłumaczy profesor Mieczysław Ryba, historyk myśli politycznej z KUL.

 

Mimo krwawych konsekwencji wprowadzania ideologii w życie oraz totalnej kompromitacji niegdysiejszych jej zwolenników, wciąż istnieją w naszym kraju studenckie koła naukowe odwołujące się do marksistowskich teorii i metodologii. W murach najstarszej polskiej uczelni, Uniwersytetu Jagiellońskiego, grupa taka działa w ramach Koła Naukowego Studentów Filozofii. Sekcja Krytyki Marksistowskiej, bo o niej mowa, zasłynęła przed kilkoma dniami zablokowaniem wykładu mec. Rebekki Kiessling w murach UJ. To jednak niejedyne takie środowisko w polskich ośrodkach akademickich. Również na Uniwersytecie Szczecińskim funkcjonuje Koło Naukowe Krytyki Marksistowskiej. Do niedawna na Uniwersytecie Wrocławskim istniało Międzywydziałowe Koło Krytyki Marksistowskiej. Jak ustaliliśmy, około roku temu zawieszono jego działalność.

 

W nieoficjalnej rozmowie z portalem PCh24.pl jeden z pracowników naukowych Instytutu Filozofii UJ stwierdził, że jego zdaniem, istnienie Sekcji Krytyki Marksistowskiej nie powinno budzić społecznych obaw a przyjęta przez tę grupę metodologia może być stosowana „w ramach rozwoju intelektualnego studenta”. Z punktu widzenia naszego rozmówcy, w przypadku funkcjonowania Sekcji nie ma mowy o działalności niezgodnej z prawem lub o propagandzie totalitarnej. Taka opinia, bazująca na przekonaniu o istnieniu marksizmu bez przemocy, kłóci się z przedstawionymi powyżej argumentami prof. Kucharczyka i prof. Ryby. Sekcja Krytyki Marksistowskiej, dążąc do odwołania wykładu na UJ amerykańskiej działaczki pro-life mec. Kiessling, nie wykazała się skłonnościami do cenzury, lecz troską o wartości akademickie – przekonywał nas pracownik Instytutu Filozofii. Jego zdaniem, opiekun naukowy Koła to „sprawdzony dydaktyk”, dlatego też nie trzeba żywić obaw o działalność niezgodną z kanonem akademickim.

 

Wirus marksizmu – opcja dla społeczeństwa?

 

Sprawdziliśmy. Okazało się, że dr hab. Joanna Hańderek – opiekun Koła Naukowego Studentów Filozofii UJ, a zarazem opiekun Sekcji Krytyki Marksistowskiej – żywo wspierała starania swoich podopiecznych dążących do zablokowania wykładu mec. Rebekki Kiessling na UJ. Z publikowanych przez panią doktor na blogu oraz facebookowym profilu treści wyłania się obraz lewicowej aktywistki, kibicującej m.in. feministycznemu Strajkowi Kobiet i ciepło piszącej o Czarnym Proteście aborcjonistek. Na jej społecznościowym koncie nie brakuje ponadto materiałów pochodzących ze skrajnie lewicowego Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Materiały udostępniane przez dr hab. Joannę Hańderek mają również charakter antyklerykalny. Źródłem niektórych z nich jest wybitnie niskich lotów strona Sokzburaka.

 

Z kolei opiekun Koła Naukowego Krytyki Marksistowskiej na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego, dr hab. prof. US Jerzy Kochan jest prezesem Stowarzyszenia Marksistów Polskich. Pierwszego maja 2016 roku współinicjował on powstanie antykapitalistycznej Partii Socjaliści. W jego pozanaukowej aktywności odnajdujemy również Polskie Towarzystwo Hegla i Marksa, Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów oraz – w przeszłości – partię Zieloni 2004. Obecnie wykładowca Uniwersytetu Szczecińskiego jest redaktorem naczelnym lewicowego półrocznika filozoficznego „Nowa Krytyka”, na którego stronie internetowej możemy przeczytać o współpracy pisma m.in. z Fundacją im. Róży Luksemburg, Polskim Towarzystwem Hegla i Marksa oraz… Zakładem Filozofii Kultury Uniwersytetu Szczecińskiego. Owocem tej kooperacji była konferencja „Karl Marx”. Z kolei wśród obszerniejszych publikacji Jerzego Kochana znajdziemy między innymi tom „De non existentia Dei, czyli o nieistnieniu Boga”.

 

Rozmawiać o marksizmie na poziomie akademickim trzeba, ponieważ jest to bardzo niebezpieczna i szkodliwa ideologia. Natomiast jeśli mamy do czynienia z afirmacją, to tworzy się błędne przekonanie, że marksizm jest całkowicie bezpieczną dla człowieka i społeczeństwa propozycją. A to nieprawda. To tak jakby studenci akademii medycznej ucząc się stwierdzili, że wirusy którymi zajmują się naukowo, należałoby wypuścić w przestrzeń, gdyż jest to jedna z wielu opcji, która stoi przed społeczeństwem. Dlaczego więc społeczeństwo miałby z tego nie skorzystać? – mówi o akademickim podejściu do tej ideologii prof. Grzegorz Kucharczyk.

 


Michał Wałach
 


DATA: 2017-03-21 13:43
AUTOR: MICHAŁ WAŁACH
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Niech żyje Proletariat komuniści będą rządzić światem, państwa narodowe do likwidacji. Młode kadry komunistyczne z wszystkich tzw. polskich uczelni to kuźnie przyszłości. Wczoraj dumnie maszerowano, śpiewano o wolnej Polsce, folklor czy zakłamanie. Pospólstwo wszystko kupi.
7 miesięcy temu / Bogusław Maśliński
 
KAROL MARKS DRUGI DOPROWADZAŁ DO TRAGEDII W MAŁYCH POLSKACH
ponad 1 rok temu / jp2gmd
 
Stomer ideologia marksistowska ma się dobrze w nowej odsłonie marksizmu kulturowego czyli gender twórca neo-marksizmu włoski komunista Garmsi który niszczy Świętą Matkę Kościół oraz Społeczeństwo walkę klas zamieniono na walkę płci.Nie udało się wam ogólnoświatowa rewolucja marksistowska to również rewolucja kulturalna się nie uda".BEZ BOGA ANI DO PROGA"Marks i M luter byli największymi rasistami .KOMUNIZM SOCJALIZM LIBERALIZM MODERNIZM PROTESTANTYZM ZOSTAŁY POTĘPIONE PRZEZ PAPIEŻY .Hegel to trucizna.Prawdziwa Filozofia i teologia to Doktor anielski Św Tomasz z Akwinu do dzisiaj aktualna to nie średniowiecze .
ponad 1 rok temu / Tomasz
 
No coś ty! Miałbym mieć problem z tym że już kolejny raz sam sobie zaprzeczasz? Wręcz przeciwnie, popieram! Wykazuj na sobie samym jak najwięcej wewnętrznych sprzeczności lewackich bzdur. A przy okazji, dzięki za to że kolejny raz sam sobie zaprzeczasz. Bo twierdzisz "nikogo to nie obchodzi", a jednocześnie wykazujesz że ciebie obchodzi, gdyż mi odpowiadasz. No chyba że uważasz iż jesteś nikim? :-D :-D :-D
ponad 1 rok temu / do Stormer
 
Nasze uczelnie są niestety zdominowane przez biedotę z "awansu społecznego", kapusiów, tajnych współpracowników i całą tę gawiedź, która nigdy nie powinna zostać dopuszczona do nauczania młodzieży!!!
ponad 1 rok temu / Rozsądny
 
@do Stormer: masz z tym problem? to masz problem. możesz pisać każdą bzdurę, ale to nadal twój problem i nikogo to nie obchodzi :-D :-D :-D
ponad 1 rok temu / Stormer
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.